بلاک چین

کاربرد بلاک چین و تفاوت آن با ویکی پدیا

نوشته شده توسط kazem

تفاوت کارکرد بلاک چین با ویکی‌پدیا

اگر قدری از فاصله‌ای دورتر به کارکرد بلاک چین بنگریم، احساس می‌کنیم تفاوت چندانی بین تکنولوژی بلاک چین و موارد مشابه همچون ویکی‌پدیا وجود ندارد. کارکرد بلاک چین به این گونه است که بسیاری از افراد قادر هستند تا داده‌های خود را به یک بایگانی از اطلاعات (رکورد) وارد کنند و سپس یک گروه یا جامعه از کاربران چگونگی اصلاح و ارتقای این رکورد را تعیین می‌کنند. مشابه با چنین وضعیتی، در ویکی‌پدیا هم هیچ صفحه‌ای محصول کار یک فرد تنها نیست؛ هیچ فردی به صورت مجزا نمی‌تواند در ویکی‌پدیا اطلاعات را کنترل کند.

اما اگر از فاصله‌ای نزدیک به کارکرد بلاک چین بنگریم، تفاوت‌هایی که کارکرد بلاک چین را بی‌همتا می‌کند واضح‌تر می‌شود. در حالی که هم بلاک چین و هم ویکی‌پدیا هر دو در فضای اینترنت فعالیت می‌کند، ویکی‌پدیا با استفاده از مدل شبکه سرویس‌گیرنده-سرویس‌دهنده (client-server network model) در وب جهان‌گستر (WWW) ساخته شده است.

یک کاربر (سرویس‌گیرنده) با اجازه‌ای که به واسطه حساب کاربری خود از ویکی‌پدیا دریافت می‌کند مجاز به تغییر اطلاعات ویکی‌پدیا که در یک سرور مرکزی ذخیره شده است خواهد بود.

هر زمان که یک کاربر یک صفحه ویکی‌پدیا را باز می‌کند، او در واقع به آخرین نسخه ارتقا یافته نسخه اصلی (Master Copy) اطلاعات ذخیره شده در ویکی‌پدیا دسترسی پیدا می‌کند. اگرچه کنترل این پایگاه داده همچنان در اختیار مدیران ویکی‌پدیا خواهد بود. بنابراین دسترسی به داده‌ها و مجوز تغییر آن‌ها از طرف یک مدیریت مرکزی صادر می‌شود.

استخوان‌بندی دیجیتالی ویکی‌پدیا

ابن استخوان بندی مشابه با پایگاه‌های داده مرکزی و به شدت حفاظت شده‌ای است که در حال حاضر بانک‌ها و دولت‌ها یا شرکت‌های بیمه از آن‌ها استفاده می‌کنند. کنترل چنین پایگاه‌های داده‌ای در اختیار صاحبان آن‌ها خواهد بود. به ویژه آن‌ها با کنترل داده‌های جدید از حمله‌های سایبری به پایگاه داده جلوگیری می‌کنند.
اما از آن طرف، پایگاه داده توزیع شده یا نامتمرکزی که تکنولوژی بلاک چین ساخته است به طور اساسی استخوان‌بندی دیجیتالی متفاوتی دارد. در هر حقیقت این تفاوت مهم‌ترین ویژگی تمیز دهنده کارکرد بلاک چین است.
نسخه اصلی داده‌های ویکی‌پدیا روی یک سرور مرکزی ویرایش می‌شوند و همه کاربران نسخه جدید این داده‌ها را می‌بینند. اما در رابطه با کارکرد بلاک چین، هر سرور در این شبکه ارتقای رکوردها را به طور مستقل انجام می‌دهد و در نهایت همه آن‌ها به یک نقطه پایانی می‌رسند. در آن زمان محبوب‌ترین رکورد از منظر کاربران به عنوان رکورد رسمی انتخاب می‌شود. از چنین شیوه‌ای به جای نسخه اصلی (master copy) استفاده می‌شود.

کاربرد های بلاک چین در آینده ای نزدیک

آینده موسیقی با مفهوم بلاک چین

چقدر خوب می‌شود اگر هنگام باز کردن یک برنامه مانند اسپاتیفای (Spotify)، به‌جای این‌که اسپاتیفای هزینه هنری را از شما بگیرد تا حق امتیاز را به هنرمند پرداخت کند، به‌طور مستقیم به هنرمند پرداخت کنید. به عنوان مثال، هنگامی‌که شما در ثانیه سی و پنجم یک آهنگ هستید، یک یا دو سنت به‌طور مستقیم از حساب مالی شما به هنرمند پرداخت شود. مقدار آهنگی که شما گوش کرده‌اید و آنچه شما پرداخت کرده‌اید، توسط بسیاری از رایانه‌های دیگر تأیید شده است و در پایگاه داده‌ها ثبت شده است. Ujo music و Voise از این تکنولوژی استفاده می‌کنند.

آینده ذخیره‌سازی فایل

به‌جای اینکه فایل‌های خود را در سرورهای Dropbox یا Onedrive ذخیره کنید، تصور کنید که فایل شما بتواند به قطعات کوچک تقسیم شده و در هزاران یا میلیون‌ها کامپیوتر در سراسر جهان ذخیره شود. اینکه چه بخشی از فایل‌ها مال شما است و هر بخش در کجا ذخیره شده است، قابل‌تغییر نیست. فقط شما کلید مشاهده قطعات به‌عنوان یک فایل کامل را دارید و هیچ سازمانی اطلاعات شما را ندارد.

این‌ها نوعی از چیزهایی است که Storj و Sia.Tech روی آن کار می‌کنند.

آینده انرژی

تصور کنید یک کشور پر از خانه‌های مجهز به باتری‌های تسلای قابل شارژ که برق منزل را تأمین می‌کند است، که به‌جای جدا بودن از شبکه، آن‌ها به شبکه وصل‌ هستند؛ اما آن‌ها به تولیدکننده انرژی، پولی پرداخت نمی‌کنند. درواقع، در این آینده هیچ نیازی به این تولیدکننده‌های انرژی‌های سنتی وجود ندارد. در عوض، خانه‌ها به‌طور خودکار انرژی تولید و ذخیره می‌کنند و بر اساس آن‌که کدام همسایه‌ها نیاز به برق اضافی دارند و کدام خانه‌ها بیش از حد انرژی در باتری‌های خود دارند، برق را با خود تبادل می‌کنند. به خاطر وجود مفهوم بلاک چین این کار دیگر تخیلی نیست. از استرالیا تا نیویورک همه از این نوع مدل استفاده می‌کنند.

آینده دموکراسی

در MiVote.org.au از این تکنولوژی مشترک برای رأی‌گیری استفاده شده است. درواقع، بیت کوین (که نشان‌دهنده ارز هستند) را با نشانه‌هایی از خودمان‌ که نماینده‌ی آرا است، جایگزین کرده‌اند. به‌جای هزینه کردن بیت کوین، شما رأی می‌دهید. همان مزایایی که ما با سکه‌های دیجیتال می‌بینیم، برای این آرا وجود دارد: اعتبار و مشروعیت آن‌ها توسط رایانه‌های بسیاری از مردم تأیید شده است و داده‌های رأی‌گیری هرگز نمی‌تواند مورد سواستفاده قرار گیرد. این آرا با همان نتیجه، برای همیشه وجود دارد.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید