بلاک چین

حذف سانسور از شبکه های اجتماعی با فناوری بلاک چین

بلاک چین تلگرام
نوشته شده توسط kazem

فناوری بلاک‌چین سانسور را از شبکه‌های اجتماعی حذف می‌کند و قابلیت خصوصی شدن را به پلتفرم‌های اجتماعی می‌افزاید

به نظر می‌رسد کاربردهای فناوری بلاک‌چین برای هر حوزه‌ای اجرایی است. از صنعت املاک گرفته تا نظام مالی، تغییرات اقلیمی و برنامه ریزی قطارها، بلاک‌چین قابلیت‌های بی همتایی را به صنایع گوناگون می‌افزاید. در حقیقت بلاک‌چین راه حل اساسی برای جوامع مدرن را در خود دارد. حال باید کاربردهای فناوری بلاک‌چین را در شبکه‌های اجتماعی نیز جستجو کرد؛ قطعا بلاک‌چین راه حلی مناسب برای چالش‌های دنیای دیجیتال ارائه خواهد کرد.

مشکلات پلتفرم‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی با هدف شکل‌گیری محیطی آزاد و بدون سانسور بر اساس اصول حاکم بر دموکراسی شکل گرفتند. این شبکه‌ها محیطی برای ایجاد ارتباط و مکالمه بین افراد مختلف در جامعه را ممکن ساختند. در ابتدا تصور بر این بود که پلتفرم‌هایی مانند فیس بوک، توئیتر و اینستاگرام توسط تعاملات کاربر معنا پیدا می‌کنند؛ اما این بسترها رفته‌رفته از آرمان‌های شکل‌گیری خود فاصله گرفتند. شبکه‌های اجتماعی امروزه به شدت سانسور می‌شوند و این سانسورها از یک‌سو از طریق پروتکل‌های داخلی اعمال می‌شود؛ و از سوی دیگر مقرارت حکومتی سانسورهای گسترده‌ای بر شبکه‌های اجتماعی تحمیل می‌کند.

حفظ حریم خصوصی نیز مسئله‌ای دیگر در شبکه‌های اجتماعی است. در سال‌های اخیر مدل فعالیت و درآمد زایی شبکه‌های اجتماعی بر اساس ایجاد ترافیک از محتوای کاربر بود. این امر بدان معناست که بسترهای اجتماعی با هدف افزایش سود، حریم خصوصی افراد را کاهش می‌دهند. در چنین شرایطی دیگر کاربران نمی‌توانند مدیریتی بر چگونگی دیده شدن محتوای خود داشته باشند.

هر دو چالش فوق از ماهیت متمرکز شبکه‌های اجتماعی ناشی می‌شوند. با بزرگتر شدن شبکه‌های اجتماعی و تبدیل شدن آنها به غول‌های اطلاعاتی، کلیه اطلاعات به صورت متمرکز در پایگاه داده مرکزی ذخیره می‌شود و به راحتی امکان سانسور برای محتوا به وجود می آید.

رویارویی با غول‌های شبکه‌های اجتماعی

فناوری بلاک‌چین با طراحی توزیع شده خود می‌تواند با چالش‌های سانسور و خلاءهای حریم خصوصی در شبکه‌های اجتماعی در ساختار پلتفرم‌های بزرگ جهان رو به رو شود. شبکه‌های اجتماعی می‌توانند با استفاده از فناوری بلاک‌چین و قابلیت دفتر کل توزیع شده «Peer To Peer» کاربران را مستقیما به یکدیگر متصل کنند تا تعاملات میان آنها بدون هیچ واسطه‌ای صورت گیرد. از سوی دیگر با توجه به بلوک‌های رمزنگاری شده در بلاک‌چین، مسئله‌ی امنیت و رعایت حریم خصوصی کاملا بر طرف می‌شود.

افزون بر موارد فوق، شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر بلاک‌چین می‌توانند پلتفرمی آزاد و بدون سانسور را ارائه کنند تا کاربران بتوانند آزادانه در آن فعالیت کنند و اعمال نظر حکومتی نیز در آن وجود نخواهد داشت. چنین ویژگی رسالت شکل گیری شبکه‌های اجتماعی را به آنها باز می‌گرداند.

شرکت «onG.Social» شبکه اجتماعی توزیع شده‌ای را ایجاد کرده که در آن کاربران می‌توانند فیدهای خود را از یک منبع توزیع شده و امن دریافت کنند. به گفته کریستوفر کریمر (Christopher Kramer)، مؤسس این شرکت:

«فناوری بلاک‌چین شبکه‌های اجتماعی را به رسانه‌ای مقاوم در مقابل سانسور تبدیل کرده. دفتر کل توزیع شده‌ی جهانی آن این قابلیت را به هر فردی داده است تا بر جریان اطلاعات نظارت داشته باشد و از آن منتفع شوند. همچنین فناوری بلاک‌چین نیاز به نظارت بالا به پایین را از بین برده است.»

بلاک‌چین و اقتصادی که بر اساس توجه انسانها در جوامع شکل گرفته است

بلاک‌چین حتی ساختار توجه ما در جوامع را به صورت توزیع شده بدل کرده است. در چنین ساختاری توجه مصرف کنندگان به حداکثر می‌رسد. آژانس‌های تبلیغاتی، وبسایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی همه تلاش خود را برای افزایش ترافیک و کسب درآمد انجام می‌دهند. این در حالی است که توجه کاربران، کلیک آنها در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی عاملی برای افزایش ترافیک و درآمدزایی است؛ اما کاربران در چنین شرایطی از گزینه‌های محدودی برای درآمد زایی برخوردارند.

نظام‌های متمرکز از توجه کاربران درآمد زایی می‌کنند و این در حالی است کاربران در شبکه‌های اجتماعی و وبسایت‌ها تنها از طریق اختصاص بخشی از فضای خود می‌توانند کسب درآمد کنند. محتوای کاربران در پلتفرم‌های متمرکز به پلتفرم‌ها تعلق می‌یابد و پلتفرم نیز می‌تواند مستقیما از آن  منتفع شود.

فناوری بلاک‌چین جواب ساده‌ای برای این چالش دارد. با افزایش آزادی عمل کاربران و ارتباط مستقیم و بی‌واسطه‌ی آنها در بسترهای اجتماعی و حذف نهاد میانی، درآمدها بین کاربران تقسیم خواهد شد.  پلتفرم‌هایی مانند «WildSpark.me» از شرکت «Synereo» کلیه‌ی درآمدها را به کاربر اختصاص می‌دهند. با ایجاد توکن‌های داخل شبکه‌ای، این پلتفرم‌های نوین مبتنی بر بلاک‌چین تلاش دارند تا مشوق‌هایی برای کاربران ایجاد کنند و از سوی دیگر سانسور را از چرخه شبکه‌های اجتماعی حذف کنند. کاربران این شبکه‌ها به صورت کامل نظارت بر محتوای تولیدی خود دارند و می‌توانند چگونگی کسب درآمد از این محتوا را نیز کنترل کنند. کاربران می‌توانند با به اشتراک گذاشتن محتوا نیز از توکن به عنوان مشوق بهره‌مند شوند.

قابلیت فناوری بلاک‌چین می‌تواند این فناوری را به جایگزینی مناسب برای شرکت‌های متمرکز با سخت افزارهای آنها تبدیل کند و با توزیع محتوا و سود حاصل از آن به سوی کاربران ساختار شبکه‌های اجتماعی را با تغییرات اساسی رو به رو کند.

بلاک‌چین و تخلفات دیجیتال

تخلف‌های دیجیتال مهمترین جزء در ساختار حریم خصوصی و جلوگیری از سانسور در شبکه‌های اجتماعی است. در ساختار بلاک‌چین نهاد مرکزی برای نظارت بر فعالیت‌های کاربران وجود ندارد و سانسور در چنین پلتفرمی جایی نخواهد داشت. از این سو فعالیت‌های مجرمانه نیز می‌تواند در چنین ساختاری ایجاد شود.

خطرات مرتبط با جرایم سایبری در شبکه‌های اجتماعی بسیار جدی است و ساختار شبکه‌های اجتماعی، این پلتفرم‌ها را به مکانی مناسب برای فعالیت‌های مجرمانه تبدیل کرده است. براساس آمارها 81 درصد از جرایم اینترنتی در فضای شبکه‌های اجتماعی روی می‌دهد و فناوری بلاک‌چین با ارائه‌ی ساختار دموکراتیک و بدون نیاز به نهاد نظارت کننده‌ی مرکزی می‌تواند خطرات را تشدید کند. اما بلاک‌چین برای مقابله با این چالش مشوق‌هایی برای همکاری کاربران به منظور نظارت بر محتوا ایجاد کرده است. شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر بلاک‌چین ارزهای رمزنگاری شده‌ی داخلی به منظور پاداش به پست‌های مناسب و همچنین جریمه ‌ی پست‌های نامناسب ایجاد کرده‌اند. چنین مشوقی کاربران را برای مشارکت در نظارت بر محتوای به اشتراک گذاشته شده تشویق می‌کند. شبکه‌های اجتماعی «WildSpark» و «onG.Social» با بازخورد گرفتن از کاربران نظارت بر محتوا را انجام می‌دهند.

این دو پلتفرم برای مدیریت بر محتوای تولید شده توسط کاربران از توکن‌های مخصوصی برای تشویق کاربران استفاده می‌کنند. «WildSpark» از توکنی به نام «AMP» و «onG.Social» نیز از توکن «onGCOin» به عنوان مشوق استفاده می‌کنند. چنین سیستمی مبتنی بر جایزه است و این ساختار می‌تواند در سرعت نظارت بر محتوا کمک کند. این سیستم می‌تواند تاییدی بر فعالیت کاربران باشد و از ورود فروشندگان اسلحه و مواد مخدر نیز جلوگیری کند.

چنین راهکاری حتی برای جلوگیری از ترویج اخبار نادرست و جرایم سایبری می‌تواند کارا باشد ولی به هر حال تجربه دو سایت «Silkroad» و «AlphaBay» نشان داد که در صورت فعالیت‌های هنجار شکنانه در چنین پلتفرم‌هایی، دولت‌ها می‌توانند با همکاری نظام‌های حقوقی کشورها از فعالیت پلتفرم‌های اجتماعی جلوگیری کنند.

در حال حاضر پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک‌چین برای جلوگیری از سانسور و آزادی ارتباطات در حال گسترش هستند اما باید منتظر پیشرفت‌های فناوری بلاک‌چین برای غلبه بر چالش‌ها بود.

منبع:آزمایشگاه بلاک چین ایران

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید