بلاک چین

نسل 2 بلاک چین چیست؟

نوشته شده توسط kazem

نسل جدید تکنولوژی بلاک چین

در سال 2014، با ورود ورژن 2 بلاک چین، کاربران نه تنها می توانند برای انجام معاملات و ارسال اعتبار از این تکنولوژی استفاده کنند بلکه با ورود قراردادهای هوشمند (Smart Contract) هر نوع مراوده در هر زبان برنامه نویسی را انجام دهند.
با ورود این نسل جدید می توان قرار دادهای هوشمندی بین افراد، سازمان ها و یا هر نهادی برقرار کرد که مبلغ یا اعتبار پرداخت شده،از یک طرف قرارداد، تنها با رسیدن محموله و یا انجام خدمات و سرویس توسط طرف دیگر قرارداد آزاد شده و به حساب وی واریز می گردد. حتی می توان با پیاده سازی شرایط و بندهای مختلف در این قراردادها نسبت به انتقال اعتبار و پول به صورت پلکانی اقدام کرد که می توان از آن در بازپرداخت سودهای سرمایه گذاران به صورت خودکار پس از رسیدن سود به مقدار معینی استفاده نمود.

بلاک چین، جایگزین فناوری رایانش ابری

امروزه بلاک چین را می‌توان موج دوم تحول در ساختار رایانش دانست. بلاک چین از طریق سیستم دفتر کل توزیع شده شبکه‌ای ایجاد می‌کند که ضمن امنیت بالا، ساختاری دموکراتیک داشته و از کار نمی‌افتد. این زیرساخت می‌توان به اجرای برنامه‌های غیرقابل هک و شبکه‌های شفاف و مستحکم بیانجامد.

بلاک چین، رایانش را غیرمتمرکز می‌سازد

بلاک چین‌ها از یک سری کاربر به نام ماینر (استخراج‌کننده) استفاده می‌کنند. ماینرها به حل مسایل پیچیده ریاضیاتی پرداخته و تراکنش‌ّهای صورت گرفته را تایید می‌کنند. ماینرها توان پردازشی رایانه خود را در ازای دریافت پاداشی از نوع ارز دیجیتال در اختیار این شبکه قرار می‌دهند. شبکه ماینرها در فرآیند ایجاد بلوک‌های اضافه مشارکت می‌کند. ماینرها همان گره‌های موجود بر روی شبکه هستند که داده‌های آن را ذخیره کرده و مورد پردازش قرار می‌دهند.

ماینرها توان پردازشی خود را برای سه عملیات مختلف در اختیار شبکه قرار می‌دهند:

۱.نگهداری یک کپی از بلاک چین

۲.تایید و پردازش تراکنش‌ها

۳. اجرای برنامه‌ها و قراردادهای هوشمند

اتریوم یکی از پرطرفدارترین پلتفرم‌های بلاک چین است که به کاربران امکان دسترسی به بلاک چین را از طریق ماشین مجازی اتریوم (EVM) فراهم می‌سازد. ماشین مجازی اتریوم (EVM) ابزارهای لازم را برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این برنامه‌ها از بلاک چین اتریوم به عنوان میزبان بک‌اند خود استفاده می‌کنند.

برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) به جای اجرا روی یک سرور، همانند تورنت به بخش‌های کوچکی تقسیم شده و رایانه‌های متعددی این قطعات را اجرا می‌کنند. هیچ تک رایانه‌ای صاحب همه بک‌اند نیست و به همین دلیل، امکان هک شدن و یا از کار افتادن برنامه وجود ندارد.

بلاک چین غیرمتمرکز (بر خلاف رایانش ابری) نیازی به سرورهای بزرگ ندارد. انبوه گره‌های موجود بر روی شبکه‌ای نظیر اتریوم می‌تواند کاری معادل این سرورهای عظیم را انجام دهد. در واقع بلاک چین موجب پخش شدن توان پردازشی شبکه در سراسر جهان می‌شود.

توان بالقوه بالای بلاک چین برای استفاده از توان پردازشی در سراسر جهان، گواهی است بر رد ادعای بی ارزش بودن ارز دیجیتال و یا حبابی دانستن قیمت آن. واقعیت این است که ارز دیجیتال به عنوان ابزاری هوشمندتر و ایمن‌تر عمل می‌کند و می‌تواند به بهبود دسترسی به فناوری اطلاعات و برنامه‌های مختلف بیانجامد. با استفاده از بلاک چین می‌توانیم شبکه‌ای از داوطلبان بسازیم تا امنیت سایبری را تامین کنند. به نظر می‌رسد بلاک چین آینده‌ای درخشان را رقم می‌زند که هنوز در ابتدای آن هستیم!

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید