بلاک چین خبرها

پروتکل بلاک چین و اپلیکیشن های برپایه بلاک چین در یک نگاه

نوشته شده توسط kazem

 

پروتکل بلاک چین و اپلیکیشن های برپایه بلاک چین

شرکت‌های برپایه پروتکل بلاک چین تمام ساختار بلاک چین را خودشان از ابتدا ساخته‌اند. بلاک چین آنها کاملا مستقل عمل می‌کند و می‌تواند بدون نیاز و همکاری با سایر بلاک چین ها کار کند. این شرکت‌ها بسیار محدود هستند و شانس موفقیت پایینی هم دارند چرا که برای به دست آوردن موفقیت نیازمند یک پایه کاربر نسبتا بالا هستند.

از روز اول این شرکت‌ها نیازمند یک اکوسیستم بزرگ برای نجات خود هستند. از دیدگاه بازگشت سرمایه، شرکت‌های برپایه پروتکل بلاک چین نسبت به اپلیکیشن‌های مبتنی بر بلاک چین، ارزش کمتری تولید می‌کنند. تصور کنید که اینترنت همان پروتکل بلاک چین است و تمام شرکت‌هایی که روی اینترنت کار می‌کنند مثل: گوگل، فیسبوک، آمازون و … همان شرکت‌های اپلیکیشن برپایه بلاک چین هستند.

آن شرکت‌ها، خودشان هیچ بلاک چینی از خود ندارند. بلکه تمام کسب و کار خود را روی اینترنت یا پروتکل بلاک چین ساخته‌اند. ساختن شرکت‌های بلاک چین از نظر فنی و علمی خیلی سخت است و ریسک آنها نسبت به شرکت‌های اپلیکیشن برپایه بلاک چین خیلی بیشتر است.

این شرکت‌ها از پروتکلی استفاده می‌کنند که توسط سایر شرکت‌ها به صورت رایگان ایجاد شده است. به عنوان مثال: شرکت (LiveEdu) یک شرکت اپلیکیشن برپایه بلاک چین است که از بلاک چین اتریوم که از فناوری (ERC20) بهره می‌برد، استفاده می‌کند

درک بهتر مفهوم پروتکل بلاک چین

یک مثال دیگر برای درک تفاوت این ۲ مفهوم، سیستم راه آهن است. شبکه خطوط راه آهن همان پروتکل بلاک چین است و قطارها همان شرکت‌های اپلیکیشن بلاک چین هستند که از خطوط آن استفاده می‌کنند.

۹۹ درصد همه عرضه اولیه سکه‌ها را می‌توان جز دسته شرکت‌های اپلیکیشن بلاک چین دسته‌بندی کرد که روی شبکه اتریوم بنا شده‌اند. آنها از فناوری بلاک چین (ERC20) استفاده می‌کنند تا برخی از جنبه‌های کسب و کار، سیستم پاداش یا شبکه تراکنش خود را تبدیل به توکن می‌کنند. این شرکت‌ها حداقل در ابتدا خودشان هیچ پروتکلی نمی‌سازند. آنها یک بلاک چین موجود را عرضه می‌کنند و از آن برای توسعه محصول خود به صورت ارزان‌تر، سریع‌تر و شفاف‌تر بهره می‌برند.

حالا که با تفاوت این دو مفهوم آشنا شدید، دفعه بعد که با یک (ICO) مواجه شدید از خودتان نپرسید که پروتکل آنها چطور کار می‌کند بلکه اول پروتکل بلاک چین آنها را دسته‌بندی کنید. سوالات زیر را در هنگام مواجه به یک شرکت اپلیکیشن بلاک چین از خود بپرسید:

کدام جنبه از شبکه داخلی یا خارجی خود را به کمک پروتکل بلاک چین به صورت توکن درآورده‌اید؟

نحوه کار توکن‌های شما چگونه است؟

نقاط ضعف شبکه توکن‌های شما چیست؟

آیا پروتکلی که روی آن کسب و کار ایجاد کرده‌اید در آینده می‌تواند نرخ تراکنش‌ها را پایین نگه دارد تا بتوان از آن در تراکنش‌های کوچک استفاده کرد؟

 

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید