بلاک چین

کاربردهای پیشرفته بلاک چین

Blockchain Applications
نوشته شده توسط kazem

بلاک چین پیشرفته چیزی فراتر از یک ثبت و تایید ساده است. اتریوم مثال خوبی برای کاربرد پیشرفته بلاک چین است. از آن جایی که می توان روی بلاک چین اتریوم کد اجرا کرد، کاربردهای آن نسبت به یک بلاک چین معمولی پیشرفته تر است. برای نمونه، قراردادهای هوشمند یکی از این کاربردها هستند.

مثال؛فرض کنید قصد دارید از یک نفر (کالای خاصی) را بخرید اما او را نمی شناسید. در این صورت جای آنکه چشم بسته به فروشنده اعتماد کنید، می توانید از فناوری بلاک چین کمک گرفته و برای انجام یک تراکنش امن مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. حسابتان را با مبلغ توافقی شارژ کنید.
  2. با اجرای یک کد، پرداخت مبلغ مورد نظر تایید می شود.
  3. فروشنده کالای مورد نظر را برای شما ارسال می کند.
  4. شما دریافت بسته را تایید می کنید.
  5. و سپس مبلغ مورد نظر برای فروشنده آزاد می گردد.

تمام این مراحل می توانند در قالب یک الگوریتم برای تایید هر مرحله در تراکنش به کار گرفته شوند. این تراکنش می تواند به سادگی فروش یک کالای کوچک، یا به پیچیدگی فروش یک خانه و انحصار وراثت باشد.

کاربرد بلاک چین در دنیای فردا

بلاک چین سطح انتظاراتمان را بالا برده است. در دنیای امروز شاهد شکل گیری تغییرات گسترده ای هستیم. بانک های مرکزی فناوری بلاک چین را می پذیرند و ارزهای دیجیتال در حد وسیعی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

بازار بورس سهام آمریکا (نزدک) در جهت گسترش و ارتقاء قابلیت های مدیریت ارزشی که توسط پلتفرم بازار خصوصی آن ارائه می شوند، یک فناوری دفتر کل دیجیتال با قابلیت های بلاک چین را به کار می گیرد.

فناوری های جدید مثل بلاک چین توانایی این را دارند که خطر وقوع حملات سایبری را کاهش بدهند. چرا که از طریق یک دفتر کل آشکار، قابلیت تایید هویت را در فضای مجازی ممکن می سازند.

به نظر من پذیرش فناوری های جدید به پیشرفت جوامع کمک می کند. مثلا در آینده ای نزدیک اطلاعات بیمه و مشخصات لازم روی بلاک چین ثبت خواهند شد. از این رو آژانس های کرایه اتومبیل، می توانند از قراردادهای هوشمند استفاده کنند تا به طور خودکار اطلاعات مورد نیاز از روی بلاک چین خوانده شده و هر زمان فرایند پرداخت تکمیل شد، اتوموبیل به مشتری کرایه داده شود.

پیش از آنکه با بلاک چین، هوش مصنوعی، و اینترنت اشیا آشنا بشوم، فیلم های تخیلی از نظرم فقط تخیلی بودند. اما امروز حتی ساختگی ترین ایده ها نیز به نظر من با چنین فناوری های پیشرفته ای ممکن هستند.

مثلا، یخچال فریزری که به اینترنت وصل بشود، دیگر یک دستگاه برقی صرفا مستطیلی شکل و شاید قد بلند نیست! چنین یخچالی دیگر از خود ما هم باهوش تر و حواس جمع تر خواهد بود… فرض کنید در منزل خود یکی از این یخچال های هوشمند دارید که به اینترنت وصل می شود و با کمک فناوری بلاک چین تعاملات اتومات را با دنیای بیرون مدیریت می کند. یعنی، به طور خودکار کم و کسری ها را بررسی می کند، خوراکی های مورد نیاز را سفارش می دهد، هزینه هر خرید را تمام و کمال پرداخت می کند، سیستم خودش را آپدیت می کند، و حواسش به تاریخ انقضا گارانتی‌اش هم هست!

همچنین، دستگیری مجرمان به کمک بلاک چین ساده تر خواهد شد. استارت آپ های مختلفی هم در حال شکل گیری هستند که به ترک اعتیاد کمک می کنند.

اما پیشرفت تکنولوژی بهای خود را دارد. فناوری جایگزین بسیاری از فرصت های شغلی می شود.

این جمله مرا یاد داستان مرگ یک فروشنده، اثر آرتور میلر انداخت. به نظر من مرگ یک فروشنده یکی از پرمغزترین داستان هایی است که تاکنون نوشته شده، داستانی پر از نماد و معنا.

ویلی لومن کاراکتر اصلی این داستان مدام در گذشته است، نمی تواند خودش را با آینده وفق بدهد، و هم گام با زمان حال پیش نمی رود. به همین ترتیب یک دستگاه ضبط صوت ساده، که نماد پیشرفت فناوری در دنیای ویلی است، پایان زندگی شغلی او را رقم می زند. فناوری جای ویلی را نزد کارفرمای او پر کرد، چرا که او به اندازه کافی برای پذیرش پیشرفت شجاع نبود!

با پیشرفت اینترنت، وب سایت های مختلفی روی کار آمد که خدمات مختلفی را به مردم عرضه می کردند:

رفته رفته، فروشگاه های سنتی، آژانس های ملکی، هتل ها، تاکسی رانی، پزشکان، معماران، مترجمان، و به طور کلی تمام شغل ها با رقبای غول پیکری مواجه شدند، که روز به روز بزرگ و بزرگ تر می شوند.

اما این بدین معنا نیست که دیگر نباید هیچ فروشگاه لباسی وجود داشته باشد، هیچکس نباید ترجمه کند، هیچکس نباید حضوری به بانک مراجعه کند، یا اصلا دیگر همه چیز باید فقط و فقط اینترنتی باشد!

به تدریج تمام این حیطه ها برای ما رنگ تازه ای پیدا کرده اند، امروزه ما برای تسهیل امور بانکی، و دوری از ترافیک و هزاران مشکل دیگر، به سادگی فشردن یک دکمه قبض هایمان را پرداخت می کنیم. به نظر من این اصلا چیز بدی نیست!

فناوری های جدید جای چیزی را پر نمی کنند، تنها شکل هر چیز را تغییر می دهند. مثلا، امروزه به لطف اینترنت شغل های جذاب زیادی ممکن شده اند. اگر من در یک دهه متفاوت متولد شده بودم، قطعا باز به زبان علاقمند می شدم و کتاب های گوناگونی را مطالعه می کردم، و شاید حتی یک روز در مقام یک روزنامه نگار مقاله های بسیاری را به چاپ می رساندم. اما امروز به کمک اینترنت، دانش زبانی خود، و البته ابزارهای رایانه ای راحت تر این کار را انجام می دهم.

با فناوری بلاک چین، دنیا کوچک تر خواهد بود. یعنی بلاک چین سرعت انجام معاملات و تراکنش ها را به حدی بالا می برد، که مسافت کوچک جلوه خواهد کرد.

بلاک چین در آینده اقتصاد و رشد اجتماعی جوامع تاثیر گذار بوده و به افزایش سطح رفاه جامعه و توزیع ثروت کمک خواهد کرد.

در نهایت اینکه دنیا همیشه یک شکل نمی ماند. شاید در آینده دنیا چیزی شبیه به فیلم های علمی تخیلی باشد،

این ما هستیم که باید همگام با دنیا پیش برویم و از فناوری های جدید در جهت بهبود امور زندگی خود استفاده کنیم.


منبع  arzdigital

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید