بلاک چین

کسب کارهای آینده با تکنولوژی بلاک چین

کسب و کار با بلاک چین
نوشته شده توسط kazem

جهان در دستان فناوری بلاک چین

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات؛ به نظر می‌رسد جمله‌ی بالا در سال های آتی به یک اصل تبدیل شود. در حقیقت، همان‌طوری که اینترنت اولین رسانه‌ی دیجیتالی بومی برای اطلاعات بود، بلاک‌چین نیز به اولین بستر دیجیتالی همتا به همتای (Peer-to-Peer) تبادل ارزش‌ها تبدیل خواهد شد؛ بنابراین بلاک‌چین در صنایع بی‌شماری مانند بانکداری، امنیت سایبری و تجارت، انقلاب به وجود می‌آورد.
ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، خالق ارز رمز پایه‌ی اتریوم (Ethereum)، معتقد است، فناوری بلاک‌چین به قدری مناسب است که در سال‌های آینده در صنایعی فراتر از تصورات فعلی به کار گرفته خواهد شد.
محبوبیت ارزهای دیجیتالی در دنیای امروزی به سرعت در حال افزایش پیدا کردن است. برای نمونه می‌توان به گسترش روزافزون استارت‌آپ‌هایی اشاره کرد که بر پایه‌ی بلاک‌چین فعالیت می‌کنند. این فناوری از دهه‌ها قبل برای بهبود روش عملکرد صنایع مختلف به وجود آمد و هم‌اکنون ارزش ارزهای مانند بیت‌کوین، اتریم به صورت صعودی و با شیب تندی در حال رشد است.
موارد یاد شد احتمالا نشان دهنده‌ی چیزی فراتر از تهییج شدن جامعه است. با وجود این عموم مردم از بلاک‌چین به عنوان یک فناوری زودگذر یاد می‌کنند؛ اما آیا واقعاً چنین است؟

بلاک‌چین و تجارت

در نشست جهانی تجارت الکترونیک سال 2017 (Global Ecommerce Summit) اعلام شد ارزهای رمز پایه و بلاک‌چین در کنار یکدیگر آینده‌ی تبادلات آنلاین را به وجود می‌آورند.
جاسمین باتیستا (Jasmin Battista)، رهبر تجارت الکترونیک در پروژه‌ی «دی.جی کانکت کمیسیون اروپا» (European Commission’s DG Connect) تأکید کرد انجام قراردادهای هوشمندانه به خصوص برای معاملات تاجران بسیار مهم است.
اتریم شاید گام طبیعی بعدی برای پردازش تراکنش، ردیابی سفارش، مدیریت زنجیره تأمین یا ردیابی فعالیت‌های مدیریت است. کارآفرینان و صنایع هم‌اینک با فناوری‌های مطابق با نیازهای خود و مشکلات مردم کار می‌کنند. برای نمونه، استارت‌آپ مونثا (Monetha)، برای ایجاد یک بستر پرداخت بر پایه‌ی اتریم که به ترکیبی از پی پل (PayPal) و تراست‌پیلوت (Trustpilot)، شباهت دارد. این استارت‌آپ به تازگی همکاری خود را با « Pigu.It» شروع کرده است.
چه چیزی باعث می‌شود که بلاک‌چین به دستاوردی امیدوار کننده تبدیل شود؟ در ادامه مزایای کلیدی این فناوری ذکر شده‌اند؟

کاهش هزینه‌ها

احتمالاً اصلی‌ترین مزیت بلاک‌چین در تجارت کاهش هزینه‌ها است. معاملات امروزی با یک شبکه‌ی پیچیده از فروشندگان مانند شبکه‌ی کارت‌های اعتباری، بانکی و پردازش پرداخت‌ها انجام می‌گیرد. بلاک‌چین تمام این واسط‌های غیر ضروری را حذف کرده و علاوه بر کاهش هزینه‌ها، سرعت و قابلیت اعتماد پردازش‌های همتا به همتا را افزایش می‌دهد.
به هزینه‌ی، هر کدام از معاملات آنلاین 7 درصد اضافه می‌گردد که در بیشتر مواقع به مردم تحمیل می‌شوند. با وجود این مردم با رفتن به سراغ گزینه‌های بانکی جایگزین از قبیل «TransferWise» یا «Revolut»، نشان داده‌اند که از هزینه اضافی باخبر هستند.
به حداقل رساندن هزینه‌های اضافی به خصوص در خرده‌فروشی‌هایی که سعی دارند رقبای یکدیگر را از بین ببرند، یک مزیت بسیار مهم به شمار می‌آید.

شفافیت

یکی از قابل‌توجه‌ترین ویژگی‌های بلاک‌چین، شفافیت است که توسط یک سامانه‌ی مدیریت توزیع شده تضمین می‌شود. این بستر عمومی است و بازگشت هر بیت از داده‌ها را به مبدأ خود باز می‌گرداند.
شفافیت برای تجارت الکترونیک یک ویژگی جالب‌توجه به حساب می‌آید. بسیاری از بازارها و برندهای تجاری تمایل دارند اطلاعاتشان را در نزد خود نگاه‌دارند؛ اما بلاک‌چین این مسئله را حل کرده و با قابل روئت کردن داده‌ها، امکان تجزیه و تحلیل آزادانه‌ی بازار را فراهم می‌کند.
بلاک‌چین قابلیت اعتماد و شفافیت را تضمین می‌کند. همه‌ی عملکردها در بستر این فناوری ثبت می‌شوند. اعتماد بین خریدار و فروشنده یک عنصر واجب است. بسیاری از خرده‌فروشی‌ها سعی می‌کنند با راه‌اندازی برنامه‌هایی مانند اصل وفاداری و کمپین‌های بازاریابی اعتماد یاد شده را به وجود آورند. انجام این کارها در بستر بلاک‌چین غیرضروری است؛ زیرا دو طرف معامله می‌توانند به صورت مستقیم هم دیگر را مشاهده کنند.

سرعت

تعداد بسیار زیادی از سهامداران، تراکنش‌های تجارت الکترونیکی را به شکلی غیرضروری، پیچیده کرده‌اند. همچنین کاغذبازی‌های موجود در این زمینه باعث کاهش سرعت تبادلات شده است. پرداخت صورت‌حساب و پردازش‌ها در این روش بیش از یک هفته زمان نیاز دارد؛ اما بلاک‌چین تمام این کارها را به‌صورت زمان واقعی انجام می‌دهد.
رویکرد غیرمتمرکز بلاک‌چین، پردازش آن را به یک تراکنش ساده بین خریدان و فروشنده تبدیل می‌کند. دیگر نیازی به مجوزهای مرکزی وجود ندارد و در نتیجه هزینه‌ها تقریباً بلافاصله جابه‌جا می‌شود.

امنیت

امنیت کسب‌وکارها در بلاک‌چین از طریق طبیعت غیرقابل تغییر و ساختار توزیع شده‌ی آن ناشی می‌شود. این فناوری با حذف قابلیت تغییر داده‌ها از جعل تراکنش‌ها جلوگیری می‌کند؛ بنابراین حتی اگر مشتری با کالایی جعلی مواجه شوند، می‌توان آن را ردیابی و ثبت کرد در نتیجه احتمالاً مواجه شدن با فروشندگان غیرقابل اعتماد از بین خواهد رفت.

دسترسی

با توجه به جدیدترین گزارش «گلوبال فایندکس» (Global Findex) دو میلیارد نفر از مردم و 160 عدد از کسب‌وکارهای کوچک هنوز به بانکداری دسترسی رسمی ندارند. در حالی که بیشتر این جمعیت فقیر هستند، 37 درصد مردم جهان هنوز به سامانه‌های بانک داری دسترسی ندارند. بلاک‌چین می‌تواند باعث برطرف شدن این چالش بشود.
پیاده‌سازی بستر بلاک‌چین بسیار کم هزینه است و ادعا می‌شود راه‌حلی مناسبی برای ریشه‌کن کردن فقر است.

آینده

بلاک‌چین تمام خدمات سمانه‌های تجاری فعلی را ارائه می‌دهد، با وجود این ارزان‌تر و سریع‌تر است. این فناوری باعث افزایش شفافیت در تجارت‌ها و تبادلات خواهد بود و گامی بزرگ در دموکراتیزه کردن اقتصاد و سیاست به شمار می‌آید. این دستاورد می‌تواند قدرت را مقامات گرفته و آن را به مردم بازگرداند.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید