خبرها

ویِژگی های مهم ارز ریپل که باید بدانید

Cryptocurrency-رپیل
نوشته شده توسط kazem

ریپل چیست؟

ریپل نام یک پول دیجیتال (XRP) و یک شبکه‌ی پرداخت آزاد است که این پول در آن معامله می‌شود. این شبکه در واقع یک سیستم پرداخت توزیع شده و منبع باز (open source) است که هنوز نسخه‌ی بتای خود را تجربه می‌کند. در وب‌سایت ریپل آمده است که هدف این ارز این است که مردم بتوانند از «باغ‌های محصور» شبکه‌های مالی خلاصی پیدا کنند. باغ‌های محصور همان کارت‌های اعتباری، بانک‌ها، پرداخت‌های اینترنتی و سایر ابزارهای مالی هستند که دسترسی‌ها را محدود می‌کنند، برای تبادل پول کارمزد می‌گیرند و تأخیرهایی را در هنگام تراکنش بر مردم تحمیل می‌کنند.

ریپل دقیقا چه کار می‌کند؟

شرکت اپن‌کوین (OpenCoin) خالق ریپل است. بر اساس اعلام این شرکت، ریپل با هدف ایجاد فرصتی برای گردش آزاد پول طراحی شده است.  به گفته این شرکت ریپل با هدف ایجاد یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز (یعنی ادامه همان مسیری که بیت کوین آغاز کرد) شکل گرفت. ریپل قصد دارد نقشی که اینترنت در جابه‌جایی اطلاعات بازی کرده است را برای پول ایفا کند.

کارکرد ریپل چه شباهتی به عملکرد اینترنت دارد؟

دیوید شوارتز (David Schwartz) در توضیح این مساله می‌گوید:

سامانه‌های مختلفی که امروزه برای انتقال پول وجود دارد، شباهت زیادی به سامانه‌های ایمیل در دهه ۱۹۸۰ میلادی دارد. در هر دو وضعیت، هر شرکتی یک سامانه منحصر به فرد و ویژه برای مشتریانش طراحی می‌کند و کاربران سامانه‌های دیگر نمی‌توانند به راحتی با کاربران این سامانه‌ها تعامل داشته باشند. ریپل با هدف اتصال سامانه‌های مختلف پرداخت به هم ایجاد شده است.

شوارتز در ادامه بیان کرد که احتمال این جود دارد که

شاید شرکت‌های بزرگ به خاطر رفع محدودیت مردم برای نقل‌وانتقال پول دچار ضررهای هنگفتی شوند، درست همان طور که گسترش اینترنت سبب شد این شرکت‌ها کنترل خود بر جریان اطلاعات را از دست بدهند.

 ریپل توسط چه کسانی شکل گرفته و مدیریت می‌شود؟

اپن‌کوین (شرکتی که پروتکل ریپل را ایجاد کرده است) به صورت مشترک توسط کریس لارسن (Chris Larsen) و جد مک‌کالب (McCaleb) بنیان‌گذاری شد. مک‌کالب یکی از شناخته‌شده‌ترین افراد در دنیای ارز دیجیتال به شمار می‌رود. لارسن نیز در گذشته یک موسسه آنلاین وام‌دهی با نام ای-‌لون را تاسیس کرده بود. سایر اعضای تیم توسعه ریپل نیز در گذشته در حوزه بیت‌ کوین فعالیت داشتند.

 آیا ریپل شبیه به بیت کوین است؟

ریپل از بسیاری جهات شبیه به بیت کوین است. ارز دیجیتال ریپل (XRP) شکلی از پول است که بر اساس فرمولی ریاضیاتی ایجاد شده و تعداد ریپل‌هایی که می‌توان استخراج کرد نیز محدود است. ریپل را می‌توان همانند بیت کوین از یک حساب به حساب دیگر (یعنی به صورت همتا به همتا) جابه‌جا کرد، بدون اینکه نیازی به طرف ثالث باشد. هر دوی این ارزهای دیجیتال تدابیر دیجیتالی امنیتی ویژه‌ای در برابر احتمال جعل دارند.

آیا ریپل رقیب بیت کوین است؟

ریپل خود را مکمل (و نه رقیب) بیت کوین می‌بیند. شبکه ریپل (RippleNet) برای ارتباط بین بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری و به منظور تسهیل نقل و انتقال پول شکل گرفته است. در واقع بیت کوین فقط یک ارز دیجیتال است، حال آنکه ریپل علاوه بر آن، بستری برای تبادل پول نیز به شمار می‌رود.

تعداد نهایی ریپل‌ها در دنیا چقدر خواهد بود؟

بنابه گفته صاحبان این ارز، تعدا نهایی ریپل در نهایت 100 میلیارد خواهد شد که برای تنظیم بازار نیمی از این ارز نزد شرکت خواهد بود و نیم دیگر در اختیار کاربران قرار می گیرد.

 چرا ریپل خود را تقریبا رایگان (Freeish) می‌نامند؟

واقعیت این است که کارمزدی که ریپل به ازای هر تراکنش دریافت می‌کند به هیچ وجه به اندازه کارمزد بانک‌ها، موسسات صادرکننده کارت اعتباری و یا واسطه‌های پراخت (نظیر پی‌پل) نیست. کارمزد هر تراکنش در ریپل حدود یک هزارم سنت است و هدف از وجود این کارمزد، جلوگیری از انجام میلیون‌ها تراکنش توسط یک کاربر به صورت همزمان عنوان شده است.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید