خبرها ریپل

خالق ریپل، همان خالق استلار لومنزاست!

ripple-stellar-lumens
نوشته شده توسط kazem

خالق ریپل(XRP)، همان خالق استلار لومنز(XLM) است!

یکی از بنیان گذاران ریپل  به نام جد مک‌کلب و صاحب صرافی Gox exchange در سال 2013 راهش را از ریپل جدا کرد، این برنامه نویس آمریکایی در توضیح این جدایی خویش گفت که یک شبکه غیر متمرکز نیازمند یک ارز دییجتال برای موفقیت در دراز مدت است. این طرز فکر کافی بود تا شبکه استلار در سال 2014 راه اندازی شود

اما دلیل وجود دو ارز بر پایه یک سورس کد چیست و مک‌کب چه دلیلی برای اینکار داشته است؟

اساس ریپل

هدف از ایجاد ریپل افزایش سرعت انتقال پول در سرتاسر دنیا است که این افزایش سرعت با کاهش هزینه همراه باشد، از این رو ریپل گزینه مناسب برای استفاده در بانک ها است. تفاوت عمده ریپل با ارز های دیگر در متمرکز بودن آن است که این ویژگی باعث ایجاد زیر بنایی برای اتصال بانک ها به یکدیگر شده است.
همچنین، دیتا بیس اصلی و سرورهای ریپل همگی متمرکز سازی شده اند و شخصی خارج از مجموعه ریپل اجازه ایجاد سرور (گره جدیدی) در شبکه این ارز را ندارد و بالاترین سطح دسترسی تنها به اعضای این شرکت محدود است.

ریپل منتقدان خاص خود را دارد و علاوه بر انتقادهای گفته شده، باید گفت که حدود ۶۰% از تمامی ریپل های موجود در اختیار بنیاد ریپل است و در واقع مستقیما در بازار آزاد ارایه نشده است. بیشتر اعضای اصلی تیم ریپل از بانکدارهای بازنشته و یا متخصصان اقتصادی مرتبط با بانک ها تشکیل شده است و تعداد کلی افراد تیم حدود ۲۰۰ نفر است. شرکای اصلی این شرکت هم غول های بانکداری وال استریت از جمله Bank of America ، Santander ،UBS و CIBC هستند.

استلار

در نقطه مقابل استلار بر پایه کد اصلی ریپل نوشته شده است و از سرعت و پایداری یکسانی برخوردار است. استلار لومنز نسخه بروز رسانی شده ریپل توسط مک‌کلب خالق اولیه هر دو ارز است. او معتقد است که پروژه ریپل از لحاظ فلسفی با دنیای ارزهای رمزنگاری شده در تضاد است و از مسیر اصلی اش خارج شده است. او سعی کرده در پروژه استلار تمامی مشکلات ریپل از نظر خودش را از بین ببرد. استلار دارای تیم کوچکی در حدود ۲۰ نفر است و تنها با IBM همکاری دارد. هرکس می‌تواند یک سرور “گره” جدید در این شبکه ایجاد کرده و در امنیت و سرعت بلاک چین این عرض تاثیرگذار باشد. استلار در ماه گذشته رشد مناسبی داشته و توانسته خودش را به لیست ۱۰ ارز ابتدایی بازار برساند. بیشتر از سوی کار آفرینان حمایت می شود و سیستم مدیریتی باز و شفافی دارد. و بنظر می‌رسد رقیب سر سختی برای ریپل باشد.

سیستم مدیریتی بسته و خصوصی در مقابل سیستم مدیریتی باز و فراگیر، ریپل یا استلار؟

سال 2014 سال شومی برای صرافی مشهور Mt.gox بوده است چرا که این سال ضربه برزگی به اعتبار این صرافی وارد شد، این صرافی برای مدتی مدتی بزرگترین صرافی ارزهای رمزنگاری شده بود، است. در 6 مارس 2011 کلیب این صرافی را به MagicalTux واگذار کرد و در این باره نوشت:

من این سایت را برای تفنن ساخته بودم و با گذشت چند مدت خدمات زیادی به جامعه بیت کوین انجام داده ام، ولی اکنون اداره این صرافی خارج از توان کنونی من است، بنابراین تصمیم دارم سکان دار این سایت به کس دیگر بسپارم تا به مرحله جدیدی ببرد، بی صبرانه منتظر روزی هستم که قیمت بیت کوین 10 دلار شود، موفق باشید.

اینطور که شواهد نشان می‌دهد همیشه پیشرو بوده و اگر تضادی بین ایده با محصول بدست آمده وجود داشته باشد، با جسارت تمام، شروع به کار و خلق محصول و دستاورد جدیدی می‌کند. در نهایت ریپل و استلار می‌توانند دو روی یک سکه باشند و با یکدیگر پیشرفت کنند. البته بعد از بالغ شدن این بازار نوپا و جذاب قطعا رقابت ها سخت تر خواهد شد و ممکن است در نهایت این بازی تنها یک برنده داشته باشد! بنظر شما کدام یک از این دو ارز در نهایت پیروز خواهد بود؟


منبع  ambcrypto

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید