خبرها

شبکه نظیر به نظیر P2P چیست و چرا مفید است؟

p2p-همتا به همتا
نوشته شده توسط kazem

P2P یا نظیر به نظیر به چه معنا است؟

مخفف این اصطلاح به شکل P2P نوشته می‌شود. همتا به همتا مفهومی است که برای سیستم ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. به طور خیلی ساده تراکنش‌ها، میان افراد بدون هیچ واسطه‌ای انجام می‌شود که هیچ نظارت و کنترلی از هیچ نهادی بر تراکنش شما نیست. همه کسانی که در یک ارزدیجیتال سرمایه‌گذاری کرده اند بدون پاسخ‌گویی به دولت یا هیچ بانکی کار خود را انجام می‌دهند.از طرفی دیگر افرادی که شهرت و اعتبار کمتری دارند قادرند مانند همه سرمایه‌گذاری کنند. سیستم‌های ارز دیجیتال به خودکفایی تمایل دارند.

P2P-همتا به همتا

شبکه‌های نظیر به نظیر چه کاری انجام می‌دهند؟

شبکه‌های نظیر به نظیر ضمن آن‌که برای به‌اشتراک‌گذاری منابع مورد استفاده قرار می‌گیرند، همچنین به کامپیوترها و دستگاه‌ها کمک می‌کنند در قالب یک گروه سرویس خاصی را ارائه کرده یا یک کار خاص را انجام دهند. با این وجود شبکه‌های فوق عمدتا به منظور به اشتراک‌گذاری فایل‌ها در اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرند. شبکه‌های P2P به دلیل آن‌که به کامپیوترها اجازه می‌دهند به شبکه‌ متصل شده و به‌طور همزمان فرآیند دریافت و ارسال فایل را انجام دهند ایده‌آل هستند. فرض کنید، مرورگر خود را باز کرده و برای دانلود یک فایل سایتی را باز می‌کنید. در این حالت، سایت به عنوان یک سرور کار کرده و کامپیوتر شما در نقش یک کلاینت فایل را دریافت می‌کند. این وضعیت مشابه جاده‌ای یک طرفه است.  فایلی که شما دانلود می‌کنید ماشینی است که از نقطه A (سایت) به نقطه B (کامپیوتر شما) حرکت می‌کند.

اگر همان فایل را از طریق یک شبکه نظیر به نظیر دانلود کنید، به‌طور مثال از طریق یک سایت تورنت به عنوان نقطه شروع، دانلود به صورت‌های مختلف انجام می‌شود. فایل در قالب بیت‌ها و بخش‌هایی که روی کامپیوترهای مختلف درون یک شبکه نظیر به نظیر قرار دارد دانلود می‌شود. در همان زمان ممکن است فایلی از کامپیوتر شما به سمت کامپیوترهایی که فایل را درخواست کرده‌اند ارسال شود. این وضعیت شبیه به یک جاده دو طرف است.

چرا شبکه های نظیر به نظیر مفید هستند؟

این شبکه‌ها به سختی از دسترس خارج می‌شوند. حتا اگر یکی از کامپیوترها خاموش شوند، کامپیوترهای دیگر همچنان به کار خود ادامه داده و ارتباط را برقرار می‌کنند. این شبکه‌ها تنها در صورتی از دسترس خارج می‌شوند که همه کامپیوترهای درون شبکه خاموش شوند. شبکه‌های نظیر به نظیر به شدت گسترش‌پذیر هستند. اضافه کردن کامپیوترها به سادگی امکانپذیر بوده و نیازی نیست پیکر‌بندی خاصی روی سرور اعمال شود. زمانی که بحث به اشتراک‌گذاری فایل‌ها به میان می‌آید شبکه‌های P2P جزء سریع‌ترین‌ شبکه‌ها به شمار می‌روند. 

چگونه می توان به یک شبکه Peer to Peer متصل شد ؟
بسیار ساده است. برای عضو شدن در یک شبکه به اشتراک گذاری فایل کافیست یکی از برنامه های ” به اشتراک گذاری فایل Client ” یا “Peer-to-Peer client ” را نصب و اجرا کنید. این گونه نرم افزارها شما را قادر به پیدا کردن سایر کامپیوترهای شبکه کرده، تا ببینید چه فایلهایی قابل دسترسی برای بارگذاری به کامپیوتر خودتان می باشد
رایج ترین Client های به اشتراک گذاری فایل شامل Napster, Azureus, Limewire, WhatIs, BitTorrent, WhatIS.BitTornado, Gnutella و eDonkey می شود. بسیاری از نرم افزارهای دیگر نیز وجود دارند که کم و بیش همین کار را انجام می دهند. عملکرد این نرم افزارها تقریباً شبیه یکدیگر است و انتخاب نوع مناسب اغلب با آزمایش نسخه های مدت دار (Trial) یا با درخواست راهنمایی از یک متخصص P2P امکان پذیر است.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید