بیت کوین

تفاوت دو ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم در چیست؟

مقایسه اتریوم و بیت کوین
نوشته شده توسط ali ahmadi

مقایسه بیت کوین با اتریوم : تفاوت این دو ارز دیجیتال رمزپایه در چیست؟

تفاوت بین بیت کوین و اتریوم چیست؟ اولین نکته مهمی که باید در این باره بدانید این است که دو دسته از سکه های دیجیتال وجود دارد: ارز های رمزپایه (مانند بیت کوین، لایت کوین، زد کش، مونرو، و…) و دسته دیگر توکن ها (مانند اتریوم، فایل کوین، استورج، بلاک استک و…) هستند. بیت کوین یک ارز رمزپایه است و ارز هایی مانند بیت کوین و دیگر ارز های رمزپایه در رقابتی با پول رایج (و طلا) سعی دارند که جایگزین آن ها شوند تا یک ارز جهانی واقعی به وجود بیاید. در مقایسه بیت کوین با اتریوم به بررسی ویژگی های شاخص هر کدام از این ارز ها می پردازیم و به همیت ترتیب تفاوت ها را خواهیم گفت.

تفاوت بیت کوین و اتریوم

اهدافی که بیت کوین دارد شامل موارد زیر است:

  • یک ارز جهانی باشد که به افراد امکان مالکیت روی پول خود را می دهد بدون این وابسته به بانک های ملی باشد
  • برای انتقال وجه در گستره های وسیع جغرافیایی هزینه کمتری بپردازد
  • برای افرادی که در کشور هایی زندگی می کنند که ارز با ثباتی ندارد، ثبات اقتصادی ایجاد کند (برای مثال در سال 2016 ارز کشور ونزوئلا با نرخ تورم 800 درصدی روبرو شد). علاوه بر این 2 سوم جمعیت جهانی فعلی یا دسترسی به خدمات بانکی ندارد، یا دسترسی اش محدود است

اتریوم یک توکن (Token) است. کاری که بیت کوین برای پول انجام می دهد، اتریوم آن را برای قرارداد ها انجام می دهد. نوآوری اتریوم این است که به شما امکان بستن قرارداد هوشمند (Smart Contract) می دهد که اساسا یک توافق نامه است که در آن می توانید در ازای رخداد یک اتفاق خاص انتظار داشته باشید تا کاری انجام بگیرید. برای مثال:

  • اگر من برای انتخابات رئیس جمهوری رای دهم، در این صورت رای من رسمی است و شخص دیگری نمی تواند از سوی من رای دهد
  • اگر من نام خود را روی این کاغذ بنویسم، در این صورت من صاحب ماشین خواهم شد و شما دیگر صاحب آن ماشین نیستید
  • تا حالا این توافق نامه ها را از طریق امضا در پایین یک سند کاغذی می بستیم. اتریوم به شکل عجیبی این مدل از توافق نامه ها را بهبود می بخشد چون دیجیتالی است و اثبات تراکنش هیچ گاه نمی تواند پاک شود.

جدول مقایسه بیت کوین با اتریوم

نوع مقایسه بیت کوین (BTC) اتر (ETH)
ماهیت یک ارز است یک توکن است
مخترع ساتوشی ناکاموتو ویتالیک بوترین و دیگر همکاران شامل گوین وود و ژوزف لوبین می شود
تاریخ به کارگیری ژانویه 2009 جولای 2015
شیوه توزیع توزیع محدود پول بدون سیاست محدودیت در توزیع مانند پول رایج
سقف توزیع روی هم رفته 21 میلیون 18 میلیون در هر سال
کوچکترین واحد 1 ساتوشی یا 0.00000001 بیت کوین 1 وی یا 0.000000000000000001 اتر
بازه صدو توکن جدید تقریبا هر 10 دقیقه هر 10 تا 20 ثانیه
مقدار توکن جدید در صدور در حال حاضر 12.5 که در هر 210 هزار بلاک نصف می شود 5 عدد به ازای هر بلاک جدید
کاربرد مورد استفاده برای خرید کالا و خدمات و نگهداری (مانند نگهداری طلا) مورد استفاده برای ساخت برنامه های کاربردی نامتمرکز در زنجیره بلاک اتریوم
قیمت در حال حاضر حدود 12 هزار دلار در حال حاضر حدود 800 دلار
هدف ارزی جدید که برای رقابت با استاندارد طلا و پول کاغذی ساخته شده است توکنی که قادر به تسهیل قرارداد های هوشمند است (برای مثال، قرارداد وکلا، تبادلات مالی صاحب یک ساختمان و رای گیری)

مقایسه اتریوم با اتر و بیت کوین با بیت کوین!

کمی جلوتر قدم می گذاریم. بیت کوین خودش دو چیز است! اول این که یک ارز دیجیتالی است که با واژه bitcoin که حرف اول آن کوچک است و همچنین با BTC نیز شناخته می شود و Bitcoin یک فناوری است (که به عنوان زنجیره بلاک نیز شناخته می شود). هر دو به یک شکل تلفظ می شوند که ممکن است برای افراد تازه کار نامفهوم و گیچ کننده باشد.

  • Bitcoin نام شبکه بیت کوین است
  • bitcoin ارز است که با BTC نیز شناخته می شود

داستان اتریوم هم همین طور است ولی کمی تفاوت دارد. توکن اتر یا ETH گفته می شود و شبکه آن اتریوم است.

  • اتریوم شبکه اتریوم است
  • اتر توکن است که با ETH نیز شناخته می شود

مقایسه بیت کوین با اتریوم از نظر تعداد توکن های موجود

در مقایسه بیت کوین با اتریوم از نظر محدودیت عرضه و در مورد بیت کوین سقف پشتوانه، 21 میلیون است. در حال حاضر بر اساس آمار وبسایت CoinMarketCap مقدار بیت کوین موجود در چرخه 16,814,112 است و بیت کوین جدید در حدود هر 10 دقیقه ایجاد می شود. پس از سال 2140 هیچ بیت کوین جدیدی ساخته نمی شود و به همین دلیل است که گفته می شود بیت کوین تورم ناپذیر است.

وقتی که بیت کوین ها ساخته می شوند، ماینر ها برای بدست آوردن آن ها رقابت می کنند. ماینر ها مردمی هستند که دو نقش احتمالی می توانند بازی کنند. می توانند از کامپیوتر خود برای درخواست بیت کوین استفاده کنند و همچنین به تایید تراکنش ها در شبکه بیت کوین کمک کننده و نقش یک حسابدار را بازی کنند.

 اما سقف تولیدی برای اتر وجود ندارد. در حال حاضر 97,093,680 اتر در چرخه وجود دارد. 

در مقایسه بیت کوین با اتریوم هر کدام چه کاربردی دارند؟

مقایسه-بیت کوین-اتریوم

از بیت کوین می توانید برای ارسال و دریافت پول استفاده کنید یا از وبسایت های معروفی مانند Overstock.com، Namecheap یا Tesla کالا بخرید. حتی می توانید با نگه داشتن بیت کوین های خود در یک سرمایه گذاری مشابه آن چه در سرمایه گذاری روی طلا می بینیم، شرکت کنید.

اتر به اندازه بیت کوین برای خرید کالا محبوب نیست. در حال حاضر اتر توسط گسترش دهندگان نرم افزاری که برنامه های کاربردی می سازند مورد استفاده قرار می گیرد. با گذشت زمان که برنامه های بیشتری ساخته می شود، ارزش اتر از حالت غیر کاربردی که در حال حاضر دارد به یک ارز کاربردی در فعالیت های روزمره تبدیل می شود.

بیت کوین و اتریوم چگونه نگهداری می شوند؟

در مقایسه بیت کوین با اتریوم از نظر فضا و مکان ذخیره سازی، تفاوت انچنانی وجود ندارد. زمانی که ارز دیجیتال می خرید، بهتر است آن را در یک فضای ذخیره سازی سرد (فضایی که دسترسی به آن از طریق شبکه امکان پذیر نباشد) نگهداری کنید.

بیت کوین و اتر و دیگر انواع سکه های مجازی را می توانید در فضا های ذخیره سازی سرد مانند Trezor یا Ledger نگهداری کنید و البته استفاده از این سخت افزار ها زمانی پیشنهاد می شود که بخواهید مقدار زیادی را مورد معامله قرار دهید.

درباره نویسنده

ali ahmadi

نظر بدهید