بیت کوین خبرها

ارز دیجیتال قانونی؛ تصمیم بانک مرکزی در مورد بیت کوین

نوشته شده توسط kazem

بیت کوین قانونی!

در تاریخ ۲ اردیبهشت سال جاری، روابط عمومی بانک مرکزی کشور در گزارشی اعلام نمود که به کارگیری ابزار بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه در همه مراکز پولی و مالی کشور ممنوع می باشد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، انواع ارزهای مجازی ممکن است به ابزاری برای پولشویی و تامین مالی تروریسم و جا به جایی منابع پولی مجرمان بدل شوند.
پس از اعلام ممنوعیت استفاده از ارزهای مجازی توسط بانک مرکزی، تمام شعب و واحدهای تابعه بانک ها و موسسات اعتباری و صرافی ها می بایست از هر گونه خرید و فروش ارزهای مذکور، به طور جد اجتناب نمایند. در غیر این صورت با متخلفین، برابر قوانین و مقررات مربوط برخورد می شود.
اکنون ۳ ماه از اعلانیه بانک مرکزی در رابطه با ممنوعیت ارزهای مجازی در ایران گذشته است و همچنان صرافی ها اجازه فعالیت در زمینه ارزهای رمزپایه را ندارند.
اما سوال اصلی این است که با وجود اینکه ۳ ماه از ممنوعیت ارزهای رمزپایه می گذرد، آیا بیت کوین و سایر ارزها شانسی برای قانون گذاری در ایران دارند؟

بیت کوین

در تاریخ ۳ مرداد، با تصمیم هیئت دولت، عبدالناصر همتی جایگزین ولی الله سیف، در بانک مرکزی شد. منصوب شدن همتی به ریاست کل بانک مرکزی کشور ممکن است به نور امیدی برای طرفداران بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه در ایران بدل شود.

سیدابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی در حاشیه نمایشگاه الکامپ، درخصوص جلسه شورای عالی فضای مجازی که در درباره ارزهای دیجیتال بحث شده بود سوالی مطرح شد مبنی بر اینکه در حال حاضر بانک مرکزی ارزهای دیجیتال در ایران را مجاز نمی‌داند و قوه قضائیه سایت‌های ارائه دهنده ارز دیجیتال را فیلتر می‌کند این در حالی است که در شرایط فعلی اقتصادی و تحریم‌ها برخی معتقدند ارزهای دیجیتال می‌توانند برای معاملات خرد، تحریم را دور بزنند و توسط مردم استفاده شوند آیا ارزهای دیجیتال در ایران باز خواهند شد،‌ گفت:‌

احتمالا باز خواهند شد.

وی در پاسخ به این سؤال که مشخص است که کدام ارز باز می‌شود، گفت:

هنوز تصمیم‌گیری نشده است. کارگروهی در کمیسیون اجتماعی مجلس در حال بررسی این موضوع برای راه‌اندازی صرافی پول‌های مجازی، ماینینگ ارزهای دیجیتال و اینکه چه پول‌هایی مجاز خواهند شد، کار می‌کند و تصمیم گیری خواهد کرد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت:

همچنین برای مبادلات اقتصادی بین کشورهای دوست نیز برنامه ایجاد ارز ملی مشترک در دستور کار است.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید