بیت کوین خبرها

زمان لازم جایگزینی بیت کوین با پول سنتی؟

خرید و فروش بیت کوین
نوشته شده توسط ali ahmadi

بیت کوین در نگاه بسیاری افراد ارز آینده‌ی انسان‌ها خواهد بود، اما تحلیلگران معتقدند این اتفاق و جایگزینی بیت کوین با پول سنتی زمان زیادی می‌برد.

در سال‌های اخیر در میان انواع خبرها، گزارش‌ها و حتی حباب‌ها و جریان‌های خبری، عبارت‌هایی می‌شنویم که بیت‌ کوین را اتفاق آینده‌ی جهان می‌دانند. طرفداران این ارز دیجیتال معتقدند بیت‌ کوین جایگزین وجه رایج یا همان ارز فیات خواهد شد. به عقیده‌ی آن‌ها این ارز دیجیتال، وجه رایج را که عمر بسیار زیادی دارد، از رده خارج خواهد کرد. در نقطه مقابل مخالفان این ارز دیجیتال معتقدند نوسان ذاتی آن و پتانسیلش برای استفاده توسط مجرمان، تروریست‌ها و قاچاقچیان مواد مخدر، شانس آن برای جهان‌ شمول شدن را از بین می‌برد.

به‌ هرحال صرف‌ نظر از این که شما طرفدار کدام بخش از نظریه‌پردازان این ارز دیجیتال باشید، حتی اگر قرار بر جایگزینی وجه رایج (فیات) توسط بیت‌ کوین باشد، این اتفاق به‌ زودی نخواهد افتاد.

بانک سرمایه‌گذاری بین‌المللی سوئیسی UBS، در آخرین بررسی‌های خود دو مسیر را برای تبدیل شدن بیت‌ کوین به یک ارز واقعی متصور شده است. یکی از آنها رسیدن ارزش این ارز دیجیتال به ۲۱۳ هزار دلار و دیگری افزایش ظرفیت شبکه‌ی آن است.

یافته‌های ما نشان می‌دهد که بیت‌ کوین در وضعیت کنونی، ناپایداری و محدودیت زیادی دارد. در حال حاضر این فناوری توانایی تبدیل شدن به روشی برای پرداخت یا تراکنش‌های بین‌المللی یا یک دارایی را ندارد.

بیت کوین

علاوه بر نوسان، سرعت پایین فرآیندهای پرداخت با بیت‌ کوین، پتانسیل‌های این ارز دیجیتال را از بین برده است. ویزا و مسترکارت توانایی انجام ۵ هزار تراکنش در ثانیه را دارند، اما در مقابل یک تراکنش بیت‌ کوین نیاز به چند دقیقه زمان دارد. از طرفی اتریوم پتانسیل بیشتری در سرعت دارد اما آن هم با سرعت ۱۵ ثانیه برای هر تراکنش، نسبت به سنتی‌ها با کمبود مواجه است.

نکته‌ی منفی دیگر برای طرفداران بیت‌ کوین، سرعت پایین تراکنش‌ها است. بر اساس تحلیل سرویس Chainalysis، تقاضای غیرواقعی یا حباب بازار، باعث ۷۰ درصد از تغییرات قیمت بیت‌ کوین شده است. در نتیجه سرمایه‌گذاری در این بازار عموما بدون تحلیل واقعی بوده و ارزش اصلی این ارز را مشخص نمی‌کند.

مورد نگران‌کننده‌ی دیگر این است که احتمالا بیت‌ کوین نقطه اوج خود را تجربه کرده است. پس از آن که این ارز در ماه‌های گذشته با کاهش ۷۰ درصدی در ارزش مواجه شد، علاقه‌مندی و دنبال کردن آن نیز در حال کاهش است. پس از رسیدن به بالاترین قیمت تاریخ در سپتامبر سال گذشته، تجارت و خرید و فروش این ارز هر ماه با کاهش روبرو بوده است. هیچ‌ یک از این نشانه‌ها برای مدعی جایگزینی ارزهای سنتی خوب نیست. در واقع استفاده از پولی که نوسان زیاد داشته و تمایل به آن نیز کاهش داشته باشد، برای خرید و فروش اجناس مناسب نیست.

نوسانات قیمت بیت کوین

در نهایت می‌توان گفت بیت‌ کوین در حد و اندازه‌ی همان دارایی مجازی باقی خواهد ماند. دارایی که تنها برای سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر و نظری مناسب است. البته مرگ این ارز دیجیتال هنوز اتفاق نیفتاده است. در واقع مانند هر ارز دیجیتال دیگر، اوضاع برای بیت‌ کوین نیز می‌تواند در یک لحظه عوض شود. به‌عنوان مثال بهبود فناوری‌های بنیادین این ارز می‌تواند سرعت پرداخت‌ها را افزایش دهد. یکی از این بهبودها شبکه‌ی بیت‌ کوین لایتنینگ بود که در ابتدای سال جاری میلادی شروع به کار کرد.

فرضیه‌ی دیگر رسیدن بیت کوین به قیمت جادویی ۲۳۱ هزار دلار است که با شروع ناامیدکننده‌ی سال ۲۰۱۸، بسیار دور از انتظار خواهد بود. به‌ هر حال بیت‌ کوین در طول تاریخ خود نشان داده که پیرو هیچ آنالیز یا بررسی علمی و اقتصادی نیست و هر لحظه ممکن است با یک جهش یا سقوط شدید، همگان را شوکه کند.

آیا بیت کوین می‌تواند مسیر خود به سمت جهانی شدن را پی بگیرد؟

درباره نویسنده

ali ahmadi

نظر بدهید