خبرها

محبوب ترین ارز های دیجیتال

محبوب ترین ارز های دیجیتال
نوشته شده توسط kazem

ارز دیجیتال چیست و چگونه تولید می‌شود ؟ 

ارز دیجیتال (CryptoCurrency) یک فرم از پول الکترونیکی است. بیشتر ارزهای دیجیتال به منظور امنیت بیشتر، حذف واسطه ها و ناشناس بودن طراحی شده اند. ارزهای دیجیتال، ارزهایی هستند که از رمزنگاری برای انتقال در اینترنت استفاده می کنند، رمزنگاری های ارزهای دیجیتال غیرقابل هک و پیگیری هستند.

ارز دیجیتال یا CryptoCurrency چیست؟

ابتدا رمزنگاری در جنگ جهانی دوم برای انتقال پیام و فرمان های نظامی مورد استفاده قرار گرفت. در عصر دیجیتال، ریاضیات و علوم کامپیوتر برای امنیت ارتباطات، اطلاعات و انتقال پول مورد استفاده قرارگرفته اند.

اولین ارز دیجیتال بیت کوین است که در سال 2009 ایجاد شد و اکنون پادشاه دنیای ارزهای دیجیتال است.روند رشد تولید این ارزها روز به روز در حال گذشته است به طوری که در چند سال گذشته ارزهای دیجیتال زیادی معرفی و عرضه شده اند. در حال حاضر حدود 900 ارز دیجیتال در بازارهای جهانی تجارت می شود.

ارزهای دیجیتال چگونه کار می کنند؟

ارزهای دیجیتال از فناوری غیرمتمرکز استفاده می کنند و به کاربران امکان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون نیاز به ثبت نام یا استفاده از بانک ها و سازمان های واسطه می دهند. اکثر ارزهای دیجیتال روی پایگاه داده توزیع شده ای به نام بلاک چین اجرا می شوند. بیشتر واحد های اصلی ارز دیجیتال (به جز توکن ها) توسط یک فرآیند به نام استخراج یا ماین تولید می شوند، یعنی می توان با مجموعه فرایند های که با محاسبات ریاضی انجام می شود به تولید این ارز ها پرداخت.

ارزهای دیجیتال محبوب

بیت کوین  بیت کوین: بیت کوین اولین و محبوب ترین ارز دیجیتال است که  توسط فردی (یا افرادی) ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو در سال 2009 عرضه شد و به سرعت در تمام جهان شناخته شد.

اتریوم اتریوم: یکی دیگر از ارز های مشهور اتریوم است که در سال 2014 توسط ویتالیک بوترین ساخته شد و در سال 2015 توسعه یافت، اتریوم بلاک چین مخصوص خود را دارد به همین دلیل به آن بلاک چین دوم هم گفته می شود. اتریوم فقط یک روش پرداخت نیست. روی بلاک چین اتریوم، قرارداد های هوشمند غیرمتمرکز اجرا می شود و بیش از 90 درصد توکن های موجود روی پلتفرم اتریوم فعالیت می کنند.

ریپل  ریپل: ریپل یکی دیگر از پلتفرم های غیرمتمرکز مشهور است. ریپل در سال 2012 با هدف ایجاد ظرفیت تراکنش های بالا عرضه شد، که از ویژگی های اصلی آن می توان به سرعت، امنیت و راحتی در انتقال پول اشاره کرد.

لایت کوین  لایت کوین: یک ارز رمزپایه همتا همتا و پروژه نرم‌افزاری منبع باز است. از بیت کوین الهام گرفته شده و از لحاظ فنی تقریباً یکسان به بیت کوین است و همانند بیت کوین یه سکه اینترنتی و تازه تاسیس می باشد. به دلیل امنیت شبکه و حمایت گسترده به یکی از ارز اینترنتی پرطرفدار در دنیا تبدیل شده است. در واقع از بیت کوین به عنوان طلای نوین و از لایت کوین به عنوان نقره نوین یاد میکنند. این ارز با تغییراتی در بیت کوین مانند انجام سریع تر تراکنش ها و استخراج راحت تر، در سال 2013 عرضه شد.

چرا ارزهای دیجیتال محبوب هستند؟

  1. ارزهای دیجیتال به منظور امنیت و ناشناس بودن ساخته شده اند
  2. تقلب درتراکنش های ارزهای دیجیتال جایگاهی ندارد
  3. کسی مالک آن ها نیست و کسی نمی تواند آن ها را متوقف یا هک کند
  4. آن ها غیرمتمرکز هستند و واسطه ها را حذف می کنند
  5. استفاده از ارزهای دیجیتال نیاز به ثبت نام یا مدارک ندارد
  6. فرایند استخراج برای همه مقدور است 
  7. همه می توانند با سخت افزار های مناسب از آن کسب درآمد کنند.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید