خبرها

خرید، نصب، راه اندازی ریگ ماینینگ

ریگ
نوشته شده توسط kazem
ماینینگ یکی از روش هایی است که از طریق آن می توانید به ارز رمزپایه برسید. البته بعضی ارز ها هم مانند ریپل امکان ماین شدن ندارند. با داشتن تجهیزات مورد نیاز این کار می تواند سودآور باشد برای همین در این نوشته آموزشی می خواهیم در خرید و راه اندازی ریگ ماینینگ شما را راهنمایی کنیم.

ریگ ماینینگ چیست؟

ریگ های ماینینگ سیستم های کامپیوتری قدرتمندی هستند که برای استخراج ارز رمزپایه راه اندازی می شوند. یک ریگ می تواند سیستم مخصوص و منحصر به ماین کردن باشد یا برای دیگر کار ها مانند گیمینگ باشد که در مواقع مورد نیاز برای ماینینگ هم مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع ریگ ماینینگ مجموعه ای از سخت افزار مورد نیاز شما برای استخراج است که یا باید خودتان آن ها را جداگانه تهیه و سرهم یا به اصطلاح اسمبل کنید یا به صورت یک جا و از قبل ساخته شده، خریداری کنید.
بنابراین ریگ ماینینگ می تواند از چندین پردازنده مرکزی (CPU) تشکیل شده باشد که البته امروزی به دلیل توان پایین پردازشی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

یا می تواند از چندین کارت گرافیک، منبع تامین برق، تجهیزات شبکه و… ساخته شده باشد که مدل رایج تری است، برای مصارف دیگر هم قابل استفاده است ولی هزینه بالایی روی دستتان می گذارد. آخرین نوع ریگ، اسیک ماینر ها هستند که تمام خواسته های ماینر را برطرف می کنند، قیمت پایین تری نسبت به ریگ های ماینینگ کارت گرافیکی دارند اما مشکلی که دارند این است که تک منظوره هستند و استفاده دیگری نمی توان از آن ها کرد.

ریگ ماینینگ چگونه کار می کند؟

ریگ ماینینگ از طریق یک نرم افزار ماینینگ به یک استخر استخراج متصل می شود. ریگ ماینینگی که به یک استخر استخراج متصل است، قدرت تولید هش خود را در اختیار آن استخر قرار می دهد و خودش به تنهایی دستی در تکمیل تراکنش در شبکه ندارد.
وقتی که ریگ شما به استخر کمک کند که بلاکی به بلاک چین اضافه کنید، به شما به عنوان سهیم شدن در این کار پاداش داده می شود.

برای راه اندازی ریگ ماینینگ به این نکات توجه کنید!

ریگ

اگر قصد راه اندازی یا خرید ریگ ماینینگ دارید، به نکات زیر در هنگام انتخاب دقت کنید.

هش ریت

درباره این که هش ریت چیست در مطلبی به طور جداگانه توضیح داده ایم اما به طور ساده همین را کافی است که بدانید هر چه هش ریت اسیک ماینر یا کارت گرافیک هایی که انتخاب می کنید، بیشتر باشد، شانس شما برای بهره وری بیشتر است.
برای فهمیدن این که هش ریت اسیک ماینر انتخابی یا کارت های گرافیک شما چقدر است، سایت هایی وجود دارند که با جستجو در اینترنت می توانید پیدایشان کنید.

برق مصرفی

ماینینگ عملیاتی است که برق زیادی مصرف می کند؛ بنابراین در هنگام انتخاب سخت افزار خود حتما به میزان مصرف برق آن ها دقت داشته باشید و همچنین تعرفه میزان مصرف برق را در شهر یا کشوری که حضور دارید را نیز در نظر بگیرید.

قیمت تجهیزات

قیمت تجهیزاتی که خریداری می کنید، به ویژه اگر می خواهید اسیک ماینر بخرید، را در نظر بگیرید چرا که این نوع از تجهیزات سخت فروش می روند و ممکن است برایتان ضرر شوند. از طرفی به دلیل این که در ایران فروش تجهیزات ماینینگ به صورت رسمی انجام نمی شود، قیمت ها تفاوت زیادی دارد.

هزینه نگهداری و تعمیرات

درباره هزینه تعمیرات و نگهداری از تجهیزاتی که می خرید، تحقیق کنید. به ویژه اسیک ماینر ها که سخت تر تعمیر می شوند.

برای راه اندازی ریگ ماینینگ به چه چیزهایی نیاز داریم؟

  1. منبع برق مطمئن
  2. دسترسی به اینترنت ترجیحا کابلی اما وایرلس هم خوب است
  3. مادربرد که البته تعیین می کند که می توانید از چه پردازنده، چه تعداد رم با چه ظرفیت و چه تعداد کارت گرافیک استفاده کنید. یک مادربرد خوب برای ماینینگ باید بتواند 6 کارت گرافیک پشتیبانی کند
  4. خنک کننده که البته باید مکانی که ریگ را نگهداری می کند هم تا حدی خنک باشد
  5. کارت گرافیک که مهم ترین بخش ریگ ماینینگ شماست
  6. منبع تغذیه که باید حداکثر برق مصرفی کارت گرافیک های خود را با هم جمع کنید و در تعدادشان ضرب کنید، این قدرتی است که پاور انتخابی شما باید داشته باشد

وقت راه اندازی ریگ ماینینگ است!

حالا باید با تجهیزاتی که تهیه کرده اید، ریگ ماینینگ خود را راه اندازی کنید.

راه اندازی فریم

برای اتصال تجهیزات خود نیاز به یک چارچوب دارید؛ این چهارچوب می تواند دست ساز باشد یا آن را به صورت آماده خریداری کنید.

اگر هم ریگ ماینینگ شما کوچک و جمع جور است می توانید از کیس های کامپیوتر استفاده کنید.

راه اندازی مادربرد

مادربرد باید روی یک سطح صاف و محکم قرار بگیرد و به بخش فلزی هم اتصال مستقیم نداشته باشد.

پردازنده و فن پردازنده، رم ها، هارد SSD، کارت گرافیک ها و منبع تغذیه را روی مادربرد سوار کنید.

در نهایت مادربرد را در فریم قرار دهید.

راه اندازی سیستم

سیستم را روشن کنید و به بایوس بروید.

بایوس

به بخش تنظیمات مادربرد و سپس Power Management بروید و تنظیم کنید که در صورت کمبود منبع برق، سیستم به طور خودکار ریبوت شود.

سپس با استفاده از یک فلش بوتیبل، سیستم عامل ویندوز آخرین نسخه را روی سیستمتان نصب کنید.

اگر از هارد SSD استفاده می کنید از مسیر زیر، قابلیت بهینه سازی را غیر فعال کنید.

Run -> Services -> superfetch (disable).

هرگونه کار زمان بندی شده در سیستمتان را غیر فعال کنید و از سایت سازنده کارت گرافیک های خود درایورشان را دانلود و نصب کنید.

نصب نرم افزار های ماینینگ

حالا باید یک نرم افزار برای استخراج انتخاب کنید.

در این جا اول باید انتخاب کنید که آیا می خواهید تنهایی ماین کنید یا در یک استخر استخراج شرکت داشته باشید.

قطعا گزینه دوم منطقی تر است و به همین جهت می توانید از نرم افزار هایی مثل CGMiner یا NiceHash برای اتصال به یک استخر استخراج استفاده کنید.

پس از این که استخر استخراج خود را انتخاب کردید باید نرم افزار آن را از سایت سازنده اش دریافت کنید و آن را طوری تنظیم کنید که با هر بار روشن شدن سیستم، به طور خودکار باز شود و شروع به ماینینگ کند.

همچنین در ادامه می توانید کارت گرافیک های خود را اورکلاک کنید تا از ظرفیت آن ها بیشتر از چیزی که به طور پیشفرض فعال است، استفاده کنید.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید