خبرها

رمزارز پایدار فیس‌بوک

نوشته شده توسط kazem

گزارشات منتشر شده توسط افرادی که خواسته‌اند نامشان فاش نشود نشانمی‌دهد فیس‌بوک(Facebook) بزرگ‌ترین رسانه‌ی اجتماعی جهان، در حال توسعه‌ی یک رمزارز پایدار متصل به دلار می‌باشد. به نظر می‌رسد که این شرکت قصد دارد با استفاده از این رمزارز به کاربران نرم‌افزار پیام‌رسان WhatsApp اجازه‌ی جابجایی و انتقال پول را بدهد. بر اساس گزارشات مذکور، بازار کشور هند هدف اول فیس‌بوک است.

فیس بوک

مالکیت نرم‌افزار پیام‌رسان WhatsApp در سال ۲۰۱۴ توسط فیس‌بوک خریداری شد. به نظر می‌رسد که این نرم‌افزار پیام‌رسان در کشور هند محبوبیت فراوانی داشته و بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر فعال دارد. گزارشات حاکی از آن است که این کشور از لحاظ ارسال وجه نقد، رتبه‌ی اول جهان را به خود اختصاص داده است چونکه تنها در سال ۲۰۱۷، مردم هند بیش از ۶۹ میلیارد دلار پول از خارج به هند ارسال کرده‌اند.

یک مسیر چالش برانگیز

شروع فعالیت‌های شرکت فیس‌بوک در زمینه‌ی صنعت بلاک‌چین به ماه می برمی‌گردد، زمانی که دیوید مارکوس(David Marcus) از تشکیل یک گروه «کوچک» برای «بررسی صفر تا صد بهترین روش استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین در شرکت فیس‌بوک» خبر داد.

چند روز قبل نیز سخنگوی فیس‌بوک اعلام کرد:

فیس‌بوک نیز همانند بسیاری از شرکت‌های دیگر به دنبال راهی برای استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین است. این تیم کوچک جدید در حال بررسی کاربرد‌های مختلف این تکنولوژی است. در حال حاضر نمی‌توانیم اطلاعات بیشتری را به اشتراک بگذاریم.

با این حال، ممکن است با راه‌اندازی این رمزارز پایدار فاصله‌ی زیادی داشته باشیم. براساس گفته‌های این منبع مذکور، شرکت فیس‌بوک هنوز در حال کار بر روی استراتژی‌های پیش رو است، از جمله برنامه‌ای برای راه‌اندازی یک صندوق نگهداری دارایی یا ارزها معمولی، که در نهایت از این ارزها برای پشتیبانی و حفظ ارزش رمزارز پایدار این شرکت استفاده خواهد شد.

آقای آرن اتوارت(Arran Stewart) بنیانگذار و افسر ارشد بخش پیشنهادات استراتژیک پلت‌فرم کاریابی بلاک‌چینیJob.com، مشکلات و موانع موجود در مسیر راه فیس‌بوک را شناسایی کرده است:

موانع زیادی در مسیر استفاده‌ی موثر از تکنولوژی بلاک‌چین وجود دارد، بخصوص استفاده از این تکنولوژی در مقیاس‌های بزرگی همچون شرکت فیس‌بوک. من تصور می‌کنم که رویکرد آن‌ها نسبت به استفاده از بلاک‌چین، استفاده از یک سیستم خصوصی hyper ledger fabric برای ذخیره‌ی داده‌های کاربران باشد، که به طور بالقوه برای اهداف امنیتی بکار گرفته خواهد شد؛ البته ممکن است فیس‌بوک موارد دیگری را در نظر داشته باشد، مثلا به یک واسطه تبدیل شود و به کاربران خود اجازه دهد تا برای یکدیگر پول بفرستند یا بتوانند از طریق پلت‌فرم‌های این شرکت کالا و خدمات مختلف را خریداری کنند.

کاربران دیگری همچون اودی ویسمیر(Udi Wetheimer) این حرکت شرکت فیس‌بوک برای راه‌اندازی رمزارز پایدار خودش را زیر سوال برده‌اند. گرچه او در گفته‌های خود خاطر نشان کرد که پذیر رمزارزها توسط یک غول رسانه‌ی دیجیتال مانند شرکت فیس‌بوک می‌تواند یک راه مناسب جهت فراگیر شدن رمزارزها و تحریک کاربران جدید جهت استفاده از بیت‌کوین باشد. وی به واسطه‌ی انتشار یک پست توییتری نوشت:

فیس بوک-ارز دیجیتال

در ماه جولای نیز گزارشاتی منتشر شده بود که نشان می‌دهد نرم‌افزار پیام‌رسان وایبر(Viber) به عنوان یکی از قدرتمند‌ترین رقبای WhatsApp نیز در حال کار بر روی راه‌اندازی رمزارز خودش است تا از آن در پرداخت‌های درون برنامه‌ای و انتقال پول استفاده نماید.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید