بلاک چین

کاربرد های بلاک چین چیست؟

بلاک چین بیت کوین
نوشته شده توسط kazem

کاربردهای جالب بلاک چین به جز استفاده برای تبادل بیت کوین

از دنیای بلاک چین می‌شود، همه فکر می‌کنند که این شبکه فقط بستری برای انجام تبادلاتی در زمینه ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین است اما داستان پیچیده‌تر از این‌ها است. کاربردهای جالب بلاک چین فقط به بیت کوین و ارزهای دیجیتالی دیگر مانند اتریوم، لایت کوین و… ختم نمی‌شود. به عبارت دیگر، بلاک چین یک شبکه یا سیستم بزرگ است که طی آن امکان برقراری ارتباطات میان افراد و رایانه‌های مختلف بدون نیاز به هیچ‌گونه نظارت وجود دارد. یعنی سیستم بلاک چین از سوی هیچ کشور، نهاد یا مسئولی کنترل نمی‌شود. در ادامه به کاربردهای جالب بلاک چین پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید:

کاربردهای جالب بلاک چینبلاک چین

بسیاری از شرکت‌ها و تاجران از ایده استفاده از بلاک چین و حذف طرف ثالث در معاملات و تراکنش‌های خود استقبال می‌کنند. برای تعاملات مالی دیگر نیازی به بانک نیست. وقتی گیرنده و فرستنده به طور دقیق، مرحله به مرحله معامله خود را از طریق این سیستم ثبت می‌کنند و امکان هیچ‌گونه دخل و تصرفی در آن وجود ندارد، پس امنیت کار هم بسیار بالا خواهد بود و نیازی به ارگان‌های مختلف برای رسیدگی وجود ندارد.

بشری که با وجود سازمان‌های جهانی مختلف برای مدیریت مسائل و زمینه‌های مختلف در دنیا همچنان شاهد ناامنی و بی‌عدالتی‌های بسیار است، از ماهیت بلاک چین استقبال خواهد کرد. بسیاری از شرکت‌ها برای تولید محصول خود و برنامه‌ریزی و پیشبرد هدف در زنجیره تأمین هم می‌توانند از بلاک چین استفاده کنند و مسیر هر فرآیند را به کمک آن دقیقا پیگیری نمایند.

ایجاد اتوماسیون با بلاک چین

اتوماسیونی که بلاک چین به راه می‌اندازد باعث می‌شود که عملیات امنیتی که امکان تقلب در آن‌ها وجود دارد به سادگی قابل مدیریت و پیگیری شود. برای مثال، رأی دادن از طریق شبکه بلاک چین به سادگی می‌تواند مانع از بسیاری تخلفات و آشوب‌ها شود. رأی‌گیری با این سیستم به حفظ حریم شخصی هر فرد در رأی دادن کمک می‌کند و مانع از کلاه‌برداری‌های رایج می‌شود. علاوه بر رأی‌گیری، از دیگر کاربردهای جالب بلاک چین می‌توان به امکان ثبت اطلاعات هویتی افراد اشاره کرد.

سالانه هزینه زیادی برای تنظیم پرونده‌ها و به کارگیری سازوکارهای مختلف درباره هویت افراد در زمینه‌هایی مانند: سلامت و درمان، ادارات مهاجرت و… می‌شود. با وجود سیستم بزرگ، امن و دقیقی مانند بلاک چین، شرکت‌ها، ادارات و سازمان‌های مختلف می‌توانند به بانک‌ها و پایگاه‌های داده‌ای امن و دقیق دست پیدا کنند.

بلاک چین و امکان ذخیره داده‌ ها

کاربرد بلاک چین

سیستم‌های ذخیره آنلاینی که سرورهای مختلف در اختیار کاربران قرار می‌دهند به داده‌های آن‌ها دسترسی دارند. این دسترسی، امکان سوء استفاده را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. به همین خاطر است که وجود سیستمی مانند بلاک چین تا حد زیادی می‌تواند به حفظ حریم خصوصی کاربران در ذخیره‌سازی کمک کند. راهنمای جامع بلاک چین نشان می‌دهد که این سیستم بدون وجود سروری مرکزی و کنترلی خاص به همه افراد فضای لازم برای ذخیره داده‌های خود را می‌دهد. ضمن این‌که هیچ‌گونه دسترسی و تجاوزی به داده‌های تحت مالکیت افراد در آن به وجود نمی‌آید.

در آخر:

ناگفته نماند که بعضی عشاق سینه‌ چاک بلاک چین در بیان مزایا و کاربردهای آن اغراق می‌کنند و برخی مواقع به نظر می‌رسد که برای اثبات کاربردهای جالب بلاک چین دست به تولید کاربردهای خیلی و عجیب و غریب برای آن می‌زنند. اما از همه این‌ها گذشته، سیستم غیرمتمرکزی که ظرفیت بالایی در ذخیره و ثبت و البته پیگیری داده‌های کاربران داشته باشد به طور قطع کاربردهای بسیار خوبی در زمینه‌هایی غیر از تراکنش‌های مالی هم خواهد داشت.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید