خبرها

مهم ترین عامل در معامله ارز دیجیتال

خرید و فروش ارز دیجیتال
نوشته شده توسط kazem
هنگامی که سخن از آنالیز و تحلیل بازار به میان می آید، استفاده از ابزارهای مختلف می تواند در سودآوری یا زیان بار بودن معاملاتتان نقش مستقیمی داشته باشد. به همین منظور تریدرها و معامله گران، معمولا سبک های مخصوص به خودشان را در بازار دارند و از ابزارهای مختلفی برای ترید، استفاده می کنند. اما در بازار ارزهای رمزپایه، چه چیز از همه بیشتر اهمیت دارد و مهمترین عامل در معامله ارز های دیجیتال چیست؟ این سئوالی است که در این مطلب قصد پاسخگویی به آن را داریم و از تحلیل گران کوین دسک برای پاسخ به آن استفاده کرده ایم.

مهمترین عامل در معامله ارز دیجیتال

همانطور که می دانید، بخش بزرگی از معاملات بازار ارزهای دیجیتال مربوط به تریدرها می شود که به صورت روزانه در حال مبادله ارزهای مختلف بوده و از این طریق معمولا سود خوبی را بدست می آورند.

این افراد از ابزارهای مختلفی برای یافتن نبض بازار استفاده می کنند تا بتوانند در زمان مناسب بهترین تصمیم ممکن را بگیرند و خرید یا فروش موفقی داشته باشند. اما در نظرسنجی که اخیرا وب سایت معروف کوین دسک در اکانت توئیتر خود انجام داده است، از تمامی تریدر ها خواسته شده است تا از میان ده ها عامل تعیین کننده در معامله ارز دیجیتال ، تنها یک مورد را انتخاب کنند.

 نتایج این نظرسنجی که بیش از 3 هزار نفر شرکت کننده داشته است، بسیار جالب توجه می باشد و حقایق بسیاری را آشکار می کند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت. 

در این نظرسنجی حدود 38 درصد شرکت کنندگان عنوان داشته اند که مهمترین عامل در معامله ارز های دیجتال توجه به حجم بازار می باشد و حدود 30 درصد نیز به شاخص RSI (شاخص قدرت نسبی) رای داده اند. حدود 23 درصد از شرکت کنندگان نیز “میانگین حرکت” را به عنوان مهمترین عامل در معامله ارز های دیجتال دانسته و 9 درصد باقی مانده دیگر موارد را برگزیده اند.

خرید و فروش ارز دیجیتال

طبق این نظرسنجی می توان “حجم معاملات بازار” را به عنوان مهمترین عامل در معامله ارز های دیجیتال پنداشت و به این ترتیب توجه به حجم بازار را مهمترین ابزاری دانست که اکثر تریدر ها از آن برای انتخاب های صحیح خود، استفاده می کنند.

حجم معاملات یک ارز دیجیتال در بازار، رابطه مستقیمی با قیمت آن ارز دارد. این موضوع دلیل ساده ای دارد و آن هم بر هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا بر بازار است. هنگامی که عرضه بیشتر از تقاضا باشد، فروشندگان ناچارند برای فروش دارایی خود، قیمت های خود را پایین بیاورند و هنگامی که عرضه کاهش یابد، این خریداران هستند که برای بدست آوردن ارز مورد نظر خود باید قیمت بیشتری را پیشنهاد دهند.

در نتیجه این کشمکش همیشگی بازار، تریدر ها می توانند به سادگی زمان خرید یا فروش ارز های دیجیتال را حدس زده و بهترین انتخاب ها را داشته باشند. اما این نکته را نیز نباید فراموش کنیم که یک معامله موفق به فاکتورهای زیادی وابسته است که توجه به حجم معاملات بازار در ارز های رمزپایه، تنها یکی از آن ها می باشد.

نقش حجم بازار در معاملات ارز های دیجیتال

برای درک بهتر این موضوع ما به ارائه چند مثال در این زمینه خواهیم پرداخت. تصور کنید که در نمودار قیمت و حجم یک ارز مشخص، ما شاهد کاهش قیمت و کاهش حجم معاملات هستیم. این موضوع نشان دهنده سیگنالی است که تریدرهای حرفه ای معمولا از آن استفاده می کنند. معمولا اگر بازار تحت تاثیر عوامل دیگری نباشد، این سیگنال نشان دهنده این است که به زودی بازار با یک برگشت مواجه خواهد شد و قیمت ها دوباره افزایش پیدا می کنند.

در نقطه مقابل اگر یک تریدر حرفه ای متوجه شود که همزمان با افزایش قیمت در یک ارز، از حجم معاملات آن کاسته می شود، این سیگنال برای او بوجود می آید که به احتمال زیاد با یک بازار خرسی مواجه شده است و به زودی قیمت ها ریزش پیدا خواهد کرد.

قیمت بیت کوین

نمودار نشان دهنده نقاط تغییر قیمت ارز با توجه به حجم بازار

جاش راجر، تحلیلگر ارزهای رمزپایه نیز با این موضوع موافق است و در توئیتی اعلام داشته است که  معمولا افزایش قیمت به همراه کاهش حجم، به معنی این است که به زودی بازار با کاهش قیمت مواجه خواهد شد. 

به این ترتیب می توان متوجه شد که حجم بازار خود به تنهایی نیز می تواند به عنوان فاکتوری برای تصمیم در جهت خرید یا فروش ارز های دیجیتال به کار گرفته شود. پس می توان این چنین نتیجه گرفت که حجم معاملات بازار، می تواند به عنوان مهمترین عامل در معامله ارز های دیجتال محسوب شود و عدم توجه به آن در هنگام ترید، می تواند باعث زیان هنگفتی شود.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید