خبرها

بیت کوین درس خارج فقه فضای مجازی حوزه علمیه قم

محمد حسین ملک زاده، استاد درس خارج حوزه علمیه قم در درس خارج فقه فضای مجازی
نوشته شده توسط kazem
حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین ملک زاده، استاد درس خارج حوزه علمیه قم در درس خارج فقه فضای مجازی ارز دیجیتال مخصوصا بیت کوین مورد بررسی قرار داده است. خبرگزاری شفقنا از زبان این استاد می نویسند:

1600 نوع ارز دیجیتال وجود دارد که بیت کوین 50 درصد بازار ارز رمزپایه را فراگرفته است و به عبارتی پشتوانه سایر ارز ها بیت کوین است.

او با این پرسش که ماهیت ارز دیجیتال چیست؟ پول یا کالاست؟ کالای مادی است یا معنوی؟ اگر پول است چه ویژگی هایی دارد؟ صحبت هایش را ادامه داد.

او اشاره کرد:

فقها برای پول تعریف های مختلفی دارند. آیت الله حائری شیرازی با جدیت معتقد بودند پول حقیقی طلا است و می گفتند پول اسلامی نیز طلا است. برخی نیز معتقد اند برای جلوگیری از ربا، نوسانات و … باید پول را به طلا برگرداند.

او سه خصلت را برای پول برشمرد:

پول سه ویژگی دارد: وسیله مبادله است. دوم واحد شمارش است و سوم وسیله ذخیره ارزش-سنجش ارزش- است.

حال با توجه به اینکه بیت کوین به تازگی رواج پیدا کرده است؛ نمی توان انتظار داشت به این سرعت در تمام دنیا مورد استفاده قرار بگیرد اما در حد وسیله مبادله است و با آن خرید و فروش صورت می گیرد. هرچند بعضی کشور ها مثل چین بیت کوین را منع کرده اند و مثلا آمریکا به دنیال وضع قوانینی در خصوص بیت کوین است . شاید خود آقای ترامپ نیز از سرمایه گذاران بیت کوین است. موضوع ارز دیجیتال در کشور های مسلمان نیز مورد بررسی قرار گرفته است و در خصوص حلال یا حرام بودن آن بحث شده است.

وی اضافه کرد:

اگر پول نداشته باشیم معاملات باید پایاپای باشد. در حالی که معامله پایاپای بسیار کار را سخت می‌کند و معاملات، معاوضات و… را بسیار محدود می‌کند چون فرد باید دائم دنبال فردی باشد که خواهان کالای او باشد. اگر پول باشد، پول به عنوان واسطه، معاملات، معادلات و… را در بخش کالاها و خدمات آسان می‌کند و می‌توانیم با پول چنین کاری بکنیم. ما از پول می‌توانیم به عنوان انبار ذخیره ارزش استفاده کنیم. پول ارزش‌های مادی را یک جا جمع کند. یکی از بهترین راه‌ها برای ذخیره اموال، پول است.

ارز دیجیتال، امنیت مبادلات و تداوم بانک های مرکزی را تهدید می کند.

به علت خاصیت رمز نگاری شده ارز دیجیتال، و عدم کنترل آن به وسیله یک ارگان خاص، این موضوع کمی نگران کننده است. گسترش ارز دیجیتال سبب می شود مردم دیگر به بانک ها نیاز نداشته باشند و بانک مرکزی کم رونق شود.

ستاد درس خارج حوزه علمیه قم در پایان اظهار داشت:

نکته دیگر این است که از بیت کوین به عنوان واحد سنجش استفاده شود. اکنون نمی‌شود گفت که به واحد سنجش تبدیل شده و هنوز به این سِمت نرسیده ولی در همین راستا حرکت می‌کند؛ یعنی در همان محدوده خود در این جهت حرکت می‌کند ولی این که رواج پیدا کند زمان می‌برد.

نکته بعدی این است که آیا از بیت کوین می‌توان به عنوان ابزار ذخیره ارزش استفاده کرد؟ در پاسخ این سوال باید گفت: خیر نمی‌شود به عنوان ابزار ذخیره ارزش استفاده کرد.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید