خبرها

Unit-e ارز دیجیتال جدید بهتر از بیت کوین

نوشته شده توسط kazem

استادان ۷ دانشگاه آمریکایی: موسسه تکنولوژی ماساچوست، دانشگاه استنفورد و دانشگاه کالیفرنیا و برکلی ارز دیجیتال جدیدی را عرضه کرده‌اند که به ادعای آن‌ها، قوی‌تر از استانداردهای بیت‌کوین عمل می‌کند. آن‌ها می‌گویند این ارز رمزنگاری‌شده‌ی جدید نسبت به بیت‌کوین از قابلیت مقیاس‌پذیری بیشتری برخوردار است. این ارز دیجیتال که Unit-e نامیده شده نخستین ابتکار و نوآوری مرکز تحقیقات فناوری توزیع شده (DTR) است. DTR یک بنیاد غیرانتفاعی است که توسط گروهی از افراد دانشگاهی و تحصیلات عالی تشکیل شده است و شرکت پنترا کپیتال از آنها حمایت می کند تا فناوری های غیرمتمرکز را توسعه دهند.

بیت کوین اولین ارز دیجیتال و همچنین اولین شبکه پرداختی است که انجام تراکنش بدون نیاز به شناخت و اعتماد به یکدیگر و همچنین بدون نیاز به یک مقام مرکزی را امکان پذیر کرد. طبق پژوهش DTR، محدودیت های داخلی بیت کوین باعث محدودیت در عملکرد و مقیاس پذیری آن شده است و سودمندی آن را به عنوان یک واحد پرداخت کاهش می دهد.

حال افراد تحصیل کرده و آکادمیک در حال طراحی ارز دیجیتالی هستند که ظاهرا تراکنش ها را حتی سریع تر از ویزا پردازش می کند. جوئی کروگ نایب رییس شرکت سرمایه گذاری پنترا کپیتال و یکی از اعضای شورای DTR گفت:

عموم مردم می‌دانند که این شبکه ها مقیاس پذیر نیستند. پروژه ما در جایگاهی است که اگر مقیاس پذیر نشود تبدیل به ایده ای می‌شود که درباره آن می‌گویند ایده خوبی بود اما اجرایی نبود.

مقیاس پذیری شبکه بیت کوین

DTR قصد دارد Unit-e را در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ عرضه کند و هدف آن پردازش بیش از هزار تراکنش در ثانیه است. این مقدار بسیار بیشتر از ۳.۳ تا ۷ تراکنش در ثانیه بیت کوین  و ۱۰ تا ۳۰ تراکنش در ثانیه اتریوم است و حتی سریع تر از ویزا نیز است. ویزا یک شبکه متمرکز است که به طور متوسط حدود ۱,۷۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش می کند. چالش مقیاس پذیری بیت کوین بخشی از طراحی آن است؛ فرکانسی که در آن بلاک های جدید می توانند ایجاد شوند و حداکثر اندازه آنها محدود می شود.

پرامود ویسواناس یکی از استادان دانشگاه ایلینوی (Illinois) گفت که DTR برای دستیابی به سرعت و مقیاس پذیری بهتر، اجزای مختلف فناوری بلاک چین را بررسی کرد و به دنبال بهبود تمام عوامل آن برآمد. این گروه ابتدا در صدد درک محدودیت های عملکردی بلاک چین بود تا فناوری هایی طراحی کند تا جایی که این محدودیت ها اجازه می‌دهند عملکرد داشته باشد.

این گروه، تحقیقی درباره تمام جوانب فناوری بلاک‌ چین منتشر کردند و برای دستیابی به اجماع و هم چنین شاردینگ و شبکه های پرداخت جدید، به مکانیزم های جدید طراحی شده توسط خودشان تکیه کردند تا به سرعت تراکنش مورد نظر خود برسند.

از طرفی صنعت ارز دیجیتال کاملا به این مسئله آگاه است و برنامه ها و طرح های زیادی برای افزایش سرعت تراکنش ها ارائه داده است. اقدامات مهم و کلیدی شامل شبکه لایتنینگ می‌باشد که قرار است با حذف نیاز به ثبت هر تراکنش در بلاک چین، پرداخت های کریپتو را سریعتر و ارزانتر کند. سایر اقدامات نظیر سگویت (SegWit) نیز به دنبال افزایش سرعت تراکنش ها می‌باشند. دیوید چام یکی از پیشروهای ارز دیجیتال نیز بر روی پلتفرم جدیدی کار می‌کند که معاملات ارز دیجیتال را سرعت می‌بخشد.

اندرو میلر رییس کمیته فنی مستقل Unit-e بیان کرد موفقیت این کمیته زمان خواهد برد. در بلند مدت بهترین فناوری پیروز میدان خواهد بود در حالی که در کوتاه مدت این خطر وجود دارد که ارز جدید نتواند پذیرش خوبی از طرف کاربران داشته باشد.

این بنیاد سوییسی، افراد حرفه ای حوزه اقتصاد و علوم رایانه و کریپتو را گردآوری کرده است. بابک دستمالچی رییس شورای این بنیاد است و طبق گفته وی این بنیاد توسط شرکت پنترا و چند تن دیگر تاسیس شده است.

ویسواناس در خصوص فعالیت های این بنیاد توضیح داد:

بیت کوین به ما نشان داده است که اعتماد توزیع شده امکان پذیر است اما مقیاس پذیر نیست تا به پول قابل استفاده هر روز جهانی تبدیل شود. بیت کوین پیشرفتی بود که ظرفیت تغییر نحوه زندگی مردم را داشت اما تا زمانی که این فناوری مقیاس پذیر نشود چنین چیزی به دست نمی‌آید.

 Unit-e و مقیاس‌پذیری شبکه

استادان فوق، که به‌عنوان محققین دانشگاهی حوزه‌های مختلف علوم رمزنگاری و کامپیوتری، تاکنون تحقیقات متنوعی را در زمینه‌ی فناوری بلاک‌چین تکمیل و منتشر کرده‌اند؛ ایده‌ی خاصی را پیگیری می‌کنند: ارز ‌ Unit-e با ترکیب شاردینگ و شبکه‌های کانال پرداخت، سرعت تراکنش‌ها را افزایش می‌دهد. این استادان امیدوارند که Unit-e به‌لحاظ امنیت و سرعت تراکنش، عملکرد بسیار بهتری نسبت به سایر شبکه‌های پرداختی ازجمله بیت‌کوین داشته باشد.

جویی کراگ، عضو هیئت‌رئیسه‌ی شرکت سرمایه‌گذاری پانترا کپیتال و یکی از اعضای شورای DTR، در مصاحبه با بلومبرگ گفت:

جریان‌های اصلی فعال در حوزه‌ی بلاک‌چین، از این موضوع کاملاً آگاه‌اند که شبکه‌های فعلی ارزهای رمزنگاری‌شده، مقیاس‌پذیر نیستند. این نکته از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر این مشکل حل نشود، یعنی اگر ارزهای دیجیتال خیلی زود به نقطه‌ی مقیاس‌پذیری نرسند، به یکی از ایده‌های خوبی تبدیل می‌شوند که در عمل، جواب نداده‌اند. چیزی شبیه به چاپ سه‌بعدی.

ایده‌ی پیشگام Unite-e، جدیدترین اقدام در مجموعه تلاش‌هایی است که در راستای حل مشکل مقیاس‌پذیری و سرعت رمز ارزها صورت می‌گیرند. یکی دیگر از راهکارهای درخشانی که برای حل این مشکلات پیشنهاد شد، شبکه‌ی لایتنیگ (Lightning Network) بود که با ایجاد یک لایه‌ی دوم مؤثر (کانال‌هایی که بین گره‌ها قرار دارند)، نیاز به ثبت هر تراکنش روی بلاک‌چین را رفع می‌کند.


منبع ccn

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید