بیت کوین خبرها

لیستی از افرادی که ممکن است خالق بیت کوین باشند!

Who is Satoshi Nakamoto A list of people who may be the creator of Bitcoin
نوشته شده توسط kazem

ده سال قبل در 3 ژانویه 2009، شبکه بیت کوین به عنوان یک نرم افزار متن باز واضح طراحی شد. هویت خالق بیت کوین هنوز مشخص نیست. خبرنگاران زیادی سعی بر این داشته اسند تا هویت فرد را فاش کنند اما هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakomoto) تا امروز نامشخص مانده است. در پروفایل P2P، ناکاموتو با این ویژگی ها معرفی شده است: مرد 43 ساله ساکن ژاپن اما هرگز در میز گرد بیت کوین پستی نداشته است. دیگر نشانه ها مانند املای بریتانیایی واژه ی “colour” نشان می دهند که وی جزو کشورهای مشترک المنافع است. تا کنون رسانه ها افراد زیادی را معرفی کرده اند اما هیچ یک تایید نشد اند. در ژوئن 2014، سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا بیان کرد که وجود ناکاموتو را نه تایید و نه رد می کند. با سایت ارز سل همراه باشید تا در ادامه لیستی از افراد احتمالی ارائه شده را بررسی کنیم.

Vili Lohdonvirta

یکی از اولین اقدامات برای شناسایی ساتوشی مربوط به اکتبر 2011 است که در آن جوشوا دیویس (Joshua Davis) متنی را برای مجله نیویورکر نوشت. دیویس فردی به نام مایکل کلر (Micheal Clear) را یافت که دانش آموخته ارزهای دیجیتالی بود و در بانک ایسلند کار می کرد تا نرم افزار تجاری خود را بهبود بخشد. کلر این ادعا را رد کرد اما نام دیگری را ارائه داد: محقق 31 ساله فنلاندی به نام ویلی لهدونویرتا که در موسسه فناوری اطلاعات مشغول به کار بود و برنامه نویسی می کرد و ارزهای مجازی را مورد مطالعه قرار می داد. اما وی هم آن ادعا را رد کرد و بیان کرد:

برای ساختن بیت کوین باید متخصص ارزهای دیجیتالی بود، افراد زیادی برای این کار وچود ندارند اما من یکی از آنها نیستم.

Shinichi Mochizuki

در 17 مه 2013، تد نلسون بیان کرد که ناکاموتو ممکن است ریاضی دان دانشگاه کیوتو، شینیچی موکیزوکی، باشد که بیشتر در نظریه اعداد و هندسه کار می کرد. مدارک نلسون جزیی بودند زیرا بیشتر مبتنی بر رشته تحصییلی شینیچی بودند. چند روز بعد نلسون به کوارتز گفت که اگر موکیزوکی ادعای ناکاموتو بودن را رد کند به موسسه خیریه کمک می کند. در 13 جولای، مجله ایج (Age) بیان کرد که نلسون این ادعا را رد کرده است.

Dorian Nakamoto

در 6 مارس 2014، نیوزویک مقاله ای را توسط McGrath Goodman منتشر کرد که ادعا می کرد دوریان نکوموتو خالق اصلی بیت کوین است. گودمن فهمیده بود که تاکاموتو مهندسی است که بر روی یک پروژه دفاعی سری کار می کند. همچنین گودمن بیان کرد که ناکوموتو هویت خود را به نوان خالق بیت کوین در گفت و گوی رو در رو تایید کرده است و گفته است

دیگر به آن کار ندارم و این کار به افراد دیگر سپرده شده است و نمی توانم در مورد آن بحث کنم. 

اما در مقاله ای دوریان ناکوموتو خالق بیت کوین بودن را رد کرد و بیان کرد که گمان میکرده گودمن در مورد کارهای دفاعی وی سوال می کند و سوال وی را بد متوجه شده است. چند روز بعد در حساب P2P نوشت شد که “من دوریان ناکاموتو” نیستم.  

Nick Szabo

در دسامبر 2013، اسکای گری (Skye Grey) بیان کرد که طبق تحقیقات من خالق بیت کوین یک دانشمند رایانه و ارزهای دیجیتال به نام نیک زابو است. گری به دنبال الگوریتم های غیر عادی عبارات و کلمات بود و سپس تناسب هر الگو را دریافت و سپس فهمید که زابو از طرفداران ارز نامتمرکز است که مفهوم بیت گولد (BitGold) را در سال 1998 توسه داده است. در مقاله ای در سال 2011، زابو نوشت که :

من و دوستانم تنها افرای بودیم که می دانستیم چه کسی ایده بیت کوین را دوست دارد.

تحقیقات بیشتر در این مورد توسط Frisby در سال 2014 در کتابی با نام بیت کوین: آینده پول؟ انجام شد که نشان داد که زابو همان ساتوشی است. در مصاحبه ای با راشاتودی، Frisby گفت:

به نظر من او تنها فردی است که دانش و توانایی این کار را دارد.

به هرحال سابو این ادعا را در ایمیلی به Frisby رد کرد و بیان کرد:

ممنون که به من اطلاع دادی اما متاسفانه من ساتوشی نیستم اما به این عادت کردم.

Hal Finney

در 25 مارس 2014، گرین برگ مقاله ای را در مورد هال فینی منتشر کرد. هال فینی اولین فردی بود که تراکنش بیت کوین را از ناکاتومی دریافت کرد. جالب این است که گرینبرگ از متخصصین Juola و همکارانش خواست تا دست خط فینی را با ساتوشی مقایسه کنند و فهمیدند که این نزدیکترین شباهت را با ساتوشی دارد. اما تحلیل گران بیان کردند که ایمیل ناکاموتو به فینی نزدیکی بیشتری به سبک کاغذ سفید دارد. گرینبرگ بیان کرد که فینی میتواند نام مجهول ناکاموتو باشد یا اینکه از آن به عناون پوشش استفاده می کند. فینی ادعای خالق بیت کوین بودن را رد کرده است و پس از بررسی ایمیل و و نامه ها گرینبرگ فهمید که وی حقیقت را می گوید. در 28 آگوست 2014، فینی در منزلش در سن 58 سالگی درگذشت.

Craig Wright

در 8 دسامبر 2015، اندی گرینبرگ و برن برانون مقاله ای را منتشر کردند که طبق آن کریگ رایت یا خالق بیت کوین بود یا می خواهد کاری کند تا ما باور کنیم وی این کار را کرده است. در همان روز Gizmodo داستانی را از هکری منتشر کرد که نشان می دهد هکری وارد ایمیل کریگ شده است و فهمیده که ساتوشی ناکاموتو نام مستعار وی و دوستش دیوید کلیمن است که در سال 2013 فوت کرد. رایت حساب آنلاین خود را حذف کرد و چند ماه ناپدید شد و در 2 مه 2016  بیان کرد که وی خالق بیت کوین است. در همان ماه وی عذر خواهی کرد و بیان کرد که تایید دسترسی به یکی از اولین کلید های بیت کوین را ارائه دهد. کوین گراف مقالات زیادی را در مورد ساتوشی نبودن رایت ارائه داده است ولی تاکنون رایت ادعام کرده است که خالق بیت کوین است.

در فوریه 2018، وکیل دیوید کلیمن از رایت شکایت کرد که دلیل آن این بود که رایت 5 میلیارد ارز دیجیتالی را کلاه برداری کرده است.

Neal King, Vladimir Oksman و Charles Bry

در اکتبر 2013، ادم پنربرگ مقاله ای را چاپ کرد که طبق آن نیل کینگ، ولادیمر اوکسمن و چالز برای ناکاموتو هستند. کینگ و بری در آلمن و اوکس من در آمریکا زندگی می کند. نظریه پنبرگ مبتنی بر این است که در سال 2008 این سه فایلی را پر کرده اند که شامل عبارت “از لحاظ محاسباتی معکوس ناپذیر” است که در همان سال توسط ناکوموتو در کاغذ سفید چاپ شد. همچنین دامنه ی bitcoin.oorg سه روز پس از ثبت این حق اختراع ثبت شد. هرسه این موضوع را رد کرده اند.

Elon Musk

Sahil Gupta بیان کرده است که الون مسک خالق بیت کوین است و بیان کرد که سابقه مسک در اقتصاد و نرم افزار می تواند دلیل این امر باشد. این مقاله در سال 2017 منتشر شد و توسط مسک رد شد.

سازمان های دولتی

اگرچه مدرکی وجود ندارد که خالق بیت کوین یک سازمان دولتی است اما دلایلی وجود دارد که آمریکا خواسته تا بیت کوین را خلق کند. مثلا در سال 2013، مقاله مادربرد بیان کرد که می توان از بیت کوین به عنوان ابزاری در مقابله دلار آمریکا استفاده کرد و بیت کوین ابزاری است که به دولت ها اجازه می دهد تا تراکنش های مالی را بررسی کنند.

خالق بیت کوین هر کسی که باشد، بازار ارز دیجیتال را با این اختراع دگرگون کرده است!

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید