خبرها

احتمال مسدود کردن پرداخت های بیت کوین توسط بانک مرکزی

blocking Bitcoin payments by the iran central bank
نوشته شده توسط kazem

طبق پیش نویسی که وبسایت کوین دسک بدست آورده، ظاهرا بانک مرکزی ایران قصد ممنوع کردن استفاده از یک سری از ارز های رمزپایه “تایید نشده” را در پرداخت هایی داخل کشور دارد.

در این پیش نویس آمده است که هرگونه کیف پول ارز رمزپایه که فقط برای نگهداری و انتقال ارز رمزپایه و یا هر سرویسی که در ارتباط با این نوع کیف پول ها باشد، غیر مجاز است.

اگر این پیش نویس تبدیل به قانون شود، بانک مرکزی به طور پیگیرانه به دنبال مسدودسازی استفاده از ارز های رمزپایه تایید نشده به عنوان روشی برای پرداخت خواهد بود. اما البته این گزارش مشخص کرده که بانک مرکزی ایران به صورت مستقیم کسی را از نگهداری یا انتقال مقادیر کم ارز های رمزپایه تایید شده منع نمی کند.

هنوز هم مشخص نیست که کدام یک از ارز های رمزپایه به عنوان تایید شده برچسب گذاری می شوند؛ یک منبع آگاه به کوین دسک گفته است که قانون گذاران می خواهند همه تراکنش های بیت کوین در کشور با ارز ریال انجام پذیرد.

ارز دیجیتال تایید شده

بر پایه منابع، این گزارش به عنوان اولین پیش نویس ارائه شده است و هنوز به طور رسمی مورد بررسی قرار نگرفته است. این گزارش در کنفرانس بانکداری الکترونیک که امروز در تهران برگزار می شود، مورد بررسی قرار می گیرد.

علاوه بر این ممکن است نگهداری مقادیر زیاد ارز رمزپایه ممنوع شود؛ مشابه قانونی که طبق آن می بایست هر ایرانی کمتر از 10,000 یورو به همراه داشته باشد.

یک توسعه دهنده و حامی ارز های رمزپایه در تهران که با کوین دسک صحبت کرده، گفته که جامعه کاربران ارز های دیجیتال در ایران دچار شوک شده اند و این موضوع حتی می تواند برای کسب و کار های مختلف بدتر هم شود چرا که آن ها از مشتریان خارجی خود بیت کوین می گیرند و حالا این امکان دارد محدود می شود.

 حمایت از ریال؟

بعضی از منابع محلی در ایران گفته اند که این اقدامی از سوی دولت ایران برای حمایت و محافظت از ریال است.

لازم به گفتن است که در این گزارش همچنین آماده که هر گونه توکنی که پشتوانه آن اسکناس، فلز های گران بها و کالا باشد نیز به عنوان روشی برای انجام پرداخت، ممنوع است. همچنین در این گزارش آمده که توکن هایی که پشتوانه آن ها ریال ایران است و توسط بانک مرکزی تولید می شود، مجاز است.

در جای دیگری از این گزارش آمده که صرافی های ایرانی هم باید مجوز بگیرند و البته هنوز درباره این که این روند کی شروع می شود و چگونه باید طی شود اطلاعاتی در دست نیست. اما گفته شده که بانک مرکزی هر سه ماه لیستی از ارز های رمزپایه مجاز برای مبادله را در صرافی ها اعلام می کند.

در حاضر صرافی های ارز رمزپایه مستقر در ایران، اطلاعات مشتریان از جمله اآدرس، مشخصات هویتی و… را از مشتری دریافت می کنند ولی با این حال نسبت به همکاران خود در خارج کشور مستقل تر عمل می کنند.

دریافت مجوز برای خرید و فروش ارز دیجیتال ساده نخواهد بود.

خوب است که حداقل دولت بیت کوین را به عنوان یک دارایی می شناسد و به طور کلی آن را رد نمی کند، چرا که بسیاری از مردم ایران در مقادیر کم از ارز رمزپایه برای نگهداری و انتقال استفاده می کنند.

ماهیت طبیعی ارز های دیجیتال غیر متمرکز بودن آنهاست  و [این] محدودیت روح آنها را از بین می برد.


منبع  coindesk

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید