خبرها

ارز دیجیتال ایرانی به زوی وارد عرضه می شود

ارز دیجیتال ملی
نوشته شده توسط kazem

روزنامه انگلیسی زبان الجزیره دیروز گزارشی منتشر کرده که در آن ادعا می کند که چیزی به عرضه ارز دیجیتال ایرانی نمانده و دولت ایران قصد دارد تا در کنفرانس بانکداری الکترونیک و سیستم های پرداخت در تهران که این هفته برگزار می شود، از آن رونمایی کند.

ایران که همین چند ماه پیش با تحریم های تازه از سوی آمریکا روبرو شد، قصد دارد تا با استفادت از ابزار های مالی که فناوری بلاک چین در اختیارش قرار می دهد با این تحریم ها مقابله کند.

در این صورت ارز دیجیتال ایرانی که پشتوانه آن ریال ایران است، می بایست نقش جایگزینی برای سیستم مالی سوئیفت را بازی کند که در طی تحریم های اخیر آمریکا بسیار از بانک های ایرانی از ارتباط با آن منع شده اند.

هنوز منابعی در دست نیست که اطلاعاتی در رابطه با ابعاد استفاده از این ارز دیجیتال بدهد اما ظاهرا قرار است امکان استفاده از این ارز دیجیتال به صورت محلی برای مردم فراهم شود.

مشخصا این ارز دیجیتال ملی قرار نیست مانند بیت کوین عمل کند، چرا که بیت کوین طبیعت نامتمرکز دارد و اما ارز دیجیتال ایرانی قرار است متمرکز و وابسته به دولت باشد.

یاشار راشدی، توسعه دهنده بلاک چین در کمپانی رادفا در این باره چنین می گوید :

حتی اگر ارز دیجیتال ایرانی نتواند به طور گسترده جای خود را میان مردم و در استفاده روزمره آن ها باز کند، می تواند مزایایی برای استارتاپ ها و توسعه دهندگان داشته باشد که مجبور هستند از API های بانک های متمرکز استفاده کنند.

یاشار راشدی

ایران یکی از چند دولتی است که قصد دارند تا ارز دیجیتال متمرکز عرضه کند که از میان این ها بعضی ها زیر فشار تحریم های آمریکا هستند.

پروژه روسیه، ارز رمزپایه روبل، طبق گفته یک مقام رسمی دولت این کشور هنوز چند سالی کار دارد تا به مرحله عرضه برسد.

قیمت ارز دیجتال

ارز دیجیتال ونزوئلا، پترو، در حال حاضر در چرخه است ولی متهم به غیر قانونی بودن است و همچنین مورد تحریم قرار گرفته است.

طبق تفاهمی که اخیرا تحت عنوان Chainpoint بین کشور های ایران، روسیه و ارمنستان به امضا رسیده است، ایران در حال توسعه یم روش بر پایه بلاک چین برای جایگزین کردن سوئیفت است.

چند ماه پیش هم، قانون گذاران آمریکا هشدار دادند که هر شکلی از ارز رمزپایه ریالی را تحریم خواهند کرد.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید