ماینینگ مقالات

بیت کوین یا لایت کوین، استخراج کدام به صرفه تر است

نوشته شده توسط kazem

خرید ارز رمز پایه یکی از روش های سرمایه گذاری است که این روزها مورد استقبال مردم قرار گرفته است. اما روش دیگری به جز خرید این ارزها نیز وجود دارد که به آن ماینینگ یا استخراج می گویند. در بین ارز های موجود برای استخراج دو ارز رمز پایه بیت کوین و لایت کوین توجه بسیاری را به خود جلب کرده است از این روز امروز قصد داریم در ارزسل استخراج این دو ارز را باهم بررسی کنم و در آخر جمع بندی کنیم تا کسانی که تصمیم به استخراج این ارز ها دارند به سود بیشتر دست پیدا کنند پس با ما همراه باشید.

ماین کردن در ابتدای ورود هر ارز رمز پایه به بازار ساده است. اما با گذشت زمان به علت محدود بودن این ارزهای ماین کردن آنها به راحتی قبل نخواهد بود و این به دلیل افزایش سختی شبکه آن ارز دیجیتال است. چنانچه قصد ورود به بازار مایننیگ را داشته باشید باید توانایی رقابت را رقیبانی بزرگ را داشته باشید. در ادامه به بررسی رقابت بین دو ارز رمز پایه یعنی بیت کوین و لایت کوین میپردازیم.

برای شروع کار در زمینه ماینینگ باید به عوامل زیر توجه کنید :

 • میزان دسترسی و قیمت برق
 • موقعیت جغرافیایی
 • هزینه‌های نرم‌افزار و سخت‌افزار
 • تجربه و تخصص
 • هزینه‌های مشاوره و معاملات

سخت‌افزارهای تخصصی ماینینگ مصرف برق بالایی دارند در ضمن این تجهیزات که بسیارگران‌ قیمت هم هستند، به راحتی داغ می‌شوند. طبیعی است برای سالم نگه داشتن این دستگاه ها، باید از تجهیزات خنک کننده استفاده کرد. پس هزینه برق به طبع بالا میرود این یکی از دلایلی است که بیش‌ترین تعداد ماینرها در کشورهایی نظیر ایران هستند که هزینه برق کم‌تر است.

برای دوام آوردن در این رقابت تنگاتنگ باید به روزترین سخت افزارها و نرم افزارها را در اختیار داشته باشید. همچنین به تخصص نیاز دارید تا بتوانید دستگاه ها را در ظرفیت مطلوب کار کردن حفظ کنید. به همین جهت پس از خرید نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای ماینینگ، باید هزینه و زمانی را هم به یادگیری کار با آن‌ها اختصاص دهید تا از خرابی های آن در کوتاه مدت جلو گیری کنید.

استراج بیت کوین یا لایت کوین

موانع ورود به عرصه ماینینگ

در اویل پیدایش بیت کوین همه میتوانستند با داشتن یک کامپیوتر استاندارد شروع به استخراج بیت کوین کنند. اما پس از مدتی برخی از ماینرها متوجه شدند که از این کار می‌توان سودهای کلانی را به‌دست آورد. با افزایش رقابت، رفته رفته اوضاع مشکل‌تر شد. امروزه تیم‌های تحقیقات و توسعه، بودجه‌های زیادی را صرف پیشرفت در زمینه تکنولوژی ماینینگ ارزهای رمزپایه می‌کنند.

ماینینگ لایت کوین

بیت کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می کند که در مقابل الگوریتم لایت کوین Scrypt نام دارد. در ابتدای کار با هدف تمرکز زدایی از ماینینگ، لایت کوین به شکلی طراحی شده بود که از ASIC استفاده نمی‌کرد.  با این وجود پس از مدتی کار، ماینرها موفق شدند سخت‌افزار خاصی هم برای ماینینگ لایت کوین بسازند.

مزیت عمده لایت کوین نسبت به بیت کوین، زمان معاملات ۲/۵ دقیقه‌ای آن است. این یعنی سرعت مبادلات لایت کوین چهار برابر بیت کوین است. همین باعث شده توجه زیادی از فعالان بازار ارزهای رمزپایه به سمت لایت کوین جلب شود.

بیت کوین ۱۰ دقیقه  و ۲/۵ دقیقه لایت کوین زمان برای تایید تراکنش و انتقال نیاز دارند. اما اگر این انتقالات به سطح بین‌المللی برسند، شرایط تا حد زیادی تغییر خواهد کرد. یک انتقال بین‌المللی از طریق سیستم بانکی موجود، می‌تواند یک هفته تا ۱۰ روز کاری زمان ببرد. در حالی که بازار ارزهای رمزپایه به سرعت در حال تغییر و رشد است. پس بهترین فرصت‌ها برای ماینینگ در جاهایی اتفاق می‌افتند که مبادلات بانکی در حداکثر زمان صورت گیرند.

در زمان نگارش این مقاله بهترین تجهیزات ماینینگ لایت کوین Antminer L3++ ساخت شرکت Bitmain است. درشرایط موجود، بازار ارزهای رمزپایه در حالت اطمینان نیست و قیمت پایین این ارزها باعث شده فرآیند استخراج برای بسیاری از ماینرهای خرده‌پا سودآور نباشد. برای سرمایه‌گذاری روی استخراج لایت کوین باید حتما نمودار بلند مدت قیمت آن را در نظر داشته باشید. از آن جا که ترجیحات افراد مختلف است، سعی کنید از دیگران تقلید نکرده و با توجه به تحقیقات و تجزیه و تحلیل‌های خود یا تحلیل هایی که کارشناسان این حوزه انجام داده اند استفاده کرده و اقدام کنید.

ماینینگ بیت کوین

همان طور که در بالا اشاره کردیم بیت کوین و لایت کوین هر دو برای اخذ تاییدیه و امنیت معاملات خود از الگوریتم‌های خاصی در شبکه‌های خود استفاده می‌کنند. الگوریتم مورد استفاده بیت کوین SHA-256 است. این الگوریتم پیچیده، تابعی است که معمولا در بلاک‌چین‌ ها از آن استفاده می‌شود. در واقع این الگوریتم برای اولین بار در رابطه با بیت‌کوین استفاده شد.

به خاطر تفاوت الگوریتم استفاده شده در این دو ارز رمزپایه، ماینینگ بیت کوین پیچیده‌تر از ماینینگ لایت کوین است. با گذشت زمان، افزایش پیچیدگی محاسبات در نتیجه افزایش امنیت شبکه بیت کوین، باعث افزایش پیچیدگی و مشکل شدن ماینینگ بیت کوین یا همان افزایش سختی شبکه بیت کوین شده است.

در واقع بیت کوین به شکلی طراحی شده که معاملات آن در فواصل زمانی ۱۰ دقیقه‌ای تایید می‌شوند. برای حفظ این زمان، پیچیدگی معاملات هر روزه افزایش می‌یابد. در نتیجه برای ماینینگ بیت کوین همواره به پیشرفته‌ترین ابزار روز نیاز است. البته متاسفانه این پیچیدگی در حدی است که حتی با استفاده از پیشرفته‌ترین سخت‌افزارها هم باید تلاش و تخصص زیادی داشته باشید تا بتوانید در بازار این ارز به سود برسید.

سخت‌افزارهای ماینینگ در واقع تراشه‌های تخصصی هستند که ASIC نامیده می‌شوند. قیمت این دستگاه‌ها کمی بالا‌ست و یک سری کامل سخت‌افزار لازم برای استخراج بیت کوین در حدود چندین میلیون تومان قیمت دارد.

اخیرا اولین دستگاه ماینینگ ساخت ژاپن به نام B2 معرفی شده است. قیمت این دستگاه در حدود ۲۰ میلیون تومان است. آن‌طور که شرکت سازنده این دستگاه یعنی GMO ادعا می‌کند، این دستگاه می‌تواند جایگزین برترین دستگاه موجود در زمینه ماینینگ در‌حال حاضر یعنی دستگاه ساخت شرکت Bitmain شود.

در هر صورت به عنوان یک ماینر ارزهای رمزپایه نیاز دارید همواره در جریان پیشرفت‌های سخت‌افزاری در این زمینه باشید و از برترین تجهیزات روز استفاده کنید.

سخت‌افزارهای ماینینگ

استخرهای ماینینگ

حتی اگر در بازار ارزهای رمزپایه دارای سهم و قدرت زیادی هم نباشید، خوشبختانه باز هم راه‌هایی برای موفقیت شما وجود دارند. اگر واقعا تصمیم به ماینینگ گرفته و روی سخت‌افزار و نرم‌افزارهای مناسب آن  سرمایه‌گذاری کردید، راهی که برای بالا بردن قدرت شما در بازار وجود دارد این است که قدرت هش خود را با گروهی از دیگر ماینرها به اشتراک بگذارید. از این گروه‌ها با عبارت استخر ماینینگ هم یاد می‌شود.

استخرهای ماینینگ لایت کوین و بیت کوین، هر دو به اعضای خود در کاهش موانع استخراج کمک می‌کنند. در این فرایند تمام اعضا در جایی به نام استخر استخراجی با به اشتراک گدشتن قدرت دستگاه های خود سعی در حل معادلات لایت کوین و گرفتن پاداش می کنند و در اخر پاداش بیت افراد شرکت کننده به میران قدرتی که در اختبار گروه قرار داده بودید داده می شود.

استخرهای ماینینگ

مزیت عمده این روش این است که سود کار در یک بازه زمانی مشخص تقریبا قابل پیش‌بینی است. البته این روش معایبی هم دارد. بزرگ‌ترین نکته منفی این روش این است که اعضا، قدرت ماینینگ خود را به مدیر استخر واگذار می‌کنند. این خود نوعی تمرکز قدرت در شبکه است که می‌تواند مشکلاتی را به دنبال داشته باشد. البته در هر حال خوبی این روش این است که هر زمان در مورد نحوه کار استخر فعلی خود رضایت نداشته باشید می‌توانید تجهیزات ماینینگ خود را به استخر دیگری انتقال دهید.

سودآوری ماینینگ

حال سوال اصلی  بعد از همه این بحث‌ها این است که استخراج کدام ارز رمزپایه سودآورتر است؟ بیت کوین یا لایت کوین؟

در حال حاضر، بیت کوین در صدر بازار ارزهای رمزپایه است. اما در محاسبات سودآوری ارزهای رمزپایه عواملی وجود دارند که نشان می‌دهند کل سرمایه خود را نباید محدود به یک زمینه کنیم. در واقع توصیه می‌شود در زمان تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری و خرید تجهیزات ماینینگ، تنها به آمار کوتاه مدت توجه نکنید و حتما اطلاعات بلندمدت و پیش‌بینی‌های متخصصان بازار را هم مد نظر قرار دهید.

ماینینگ بیت کوین یا ماینینگ لایت کوین ؟

تصمیم به ورود به دنیای استخراج ارزهای رمزپایه کار آسانی نیست. چنین تصمیماتی به معنای ورود به رقابتی گسترده در سطح جهانی است. از طرفی هم با توجه به انواع جدید ارز رمزپایه که به بازار وارد می‌شوند و پس از مدتی بازار از آن‌ها اشباع می‌شود، انتخاب این که برای موفقیت منابع خود را روی کدام یک از این ارزها سرمایه‌گذاری کنیم کاری مشکل است.

استخراج بیت کوین و لایت کوین هنوز هم امکان‌پذیر است و شما در صورت تصمیم‌گیری می‌توانید با تهیه سخت‌افزار و نرم‌افزارهای لازم، وارد این رقابت شوید. البته با وجود منابع و عوامل خارجی بسیاری که از کنترل شما به عنوان یک ماینر خارج هستند، موفقیت در کسب سودهای کلان از طریق ماینینگ ارزهای رمزپایه همواره در حال مشکل‌تر شدن است.

ماینینگ بیت کوین یا ماینینگ لایت کوین

با وجود عوامل متغیر موجود در بازار، بحث در مورد مقایسه سودآوری استخراج ارزهای رمزپایه همچنان ادامه دارد. اما به طور کل می‌توان گفت کسانی که تمام انرژی و سرمایه خود را روی این کار می‌گذارند، به احتمال زیاد راه کسب سود را پیدا خواهند کرد. البته راه مطمئن‌تری که برای کسب سود از بازار ارزهای رمزپایه وجود دارد، خرید سکه‌هایی مانند بیت کوین یا لایت کوین به صورت مستقیم و متعارف است.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

2 نظر

 • سلام ممنون از مطالب جامع و خوبتان
  به نظر من ماین بیت کوین بهتر باشه چون که هرچه کم تر هم ماین شه بازم قیمتش از لایت کوین ببشتره
  قیمت بیت کوین خیلی بالا میره
  پس الان 0.1 بیت کوین بهتر از 1 لایت کوین است

نظر بدهید