خبرها مقالات

بیت کوین جایگزینی برای سوئیفت

کابرد بیت کوین
نوشته شده توسط kazem

ارز های دیجیتال عضو جدیدی هستند که برای رقابت به جمع ارز ها پیوسته اند و ظاهرا به این زودی ها قصد بر ترک این رقابت را ندارند. بسیاری از کشور ها، شرکت ها و فعالان تجاری از این سیستم غیر متمرکز استقبال می کنند. از جمله این شرکت ها، شرکت آلمانی به نام بیت بوند است که از غیرمتمرکز بودن این سیستم استقبال می کند. بیت‌ بوند یک پلتفرم ارائه وام آنلاین است که تصمیم دارد در آینده‌ای نزدیک به جای استفاده از سیستم پرداخت بین‌المللی سوئیفت از بیت‌کوین در تراکنش‌های خود بهره ببرد.

در ادامه معنی سوئیفت را بیان خواهیم کرد و با روشن شدن معنی آن به مقایسه بیت کوین با سیستم مشهور سوئیفت می پردازیم و آخر بررسی خواهیم کرد که ایران چگونه می تواند از بیت کوین برای دوز زدن تحریم ها استفاده کند

سوئیفت چیست؟

سوئیفت (swift) انجمن ارتباط مالی بین بانکی بین‌المللی است که از عبارت “The Society For Worldwide Interbank Financial Telecommunication” مشتق شده است و مرکز آن در کشور بلژیک است و به صورت مؤسسه و به شکل تعاونی فعالیت می‌کند. بعد از خاتمه جنگ جهانی دوم، به ویژه در اواخر دهه ۱۹۵۰، تجارت جهانی به سرعت شروع به رشد و شکوفایی کرد و به موازات آن حجم عملیات بین‌المللی بین بانکی گسترش یافت، اما رعایت نکردن استانداردهای بین‌المللی در محاورات بین بانکی باعث آشفتگی در پرداخت‌های بین‌المللی و افزایش هزینه‌های بانکی شده بود. از این رو در اوایل دهه ۱۹۶۰ حدود ۶۰ بانک بزرگ اروپایی و آمریکایی به این فکر افتادند که چگونه می‌توان پیام‌های بین بانکی را به نحوی طرح‌ ریزی و استاندارد کرد که اتوماسیون سیستم بانکی بین‌المللی را به همراه داشته باشد.سوئیفت چیست

در دسامبر سال ۱۹۶۷ هفت بانک معتبر از کشورهای آمریکا، اتریش، انگلستان، دانمارک، سوئیس، فرانسه و هلند مطالعه ای را شروع و در سال ۱۹۷۱، ۷۳ بانک از این کشورها هزینه مطالعه را تقبل کردند. این مطالعه به همت گروهی از متخصصان و به مدت یک سال طول کشید و نتایج آن در سال ۱۹۷۲ ارایه شد. در نهایت در ماه می ۱۹۷۳ سوئیفت با عضویت ۲۳۹ بانک از ۱۵ کشور در شهر La Hulpe در نزدیکی بروکسل پایتخت کشور بلژیک تأسیس شد.

کاربرد بیت کوین جایگزینی برای سوئیفت

سوئیفت یک سیستم انتقال پیام‌های مالی است که از طریق آن، موسسات و بانک‌های مختلف در سراسر جهان می‌توانند پیام‌هایی درباره تراکنش‌های مالی خود دریافت و ارسال کنند. در سوئیفت از یک سیستم رمزگذاری‌شده استاندارد استفاده می‌شود. قوی بودن این سیستم، امنیت و استفاده گسترده آن در جهان باعث شده تا سوئیفت به یکی از برترین پلتفرم‌های انتقال حواله ارزی در جهان تبدیل شود. اما به خاطر کاغذ بازی‌های اداری که باید در حین تراکنش‌های بانکی صورت بگیرد، گاهی‌اوقات عملیاتی که از طریق سوئیفت پیگیری می‌شود، چندین ساعت تا چندین روز به طول می‌انجامد.

بیت کوین

شرکت های نظر بیت بوند در طول این چند سال گذشته که ارز های دیجیتال مانند بیت کوین پیشرفت زیادی کرده است در تراکنش های مالی خود از این ارز ها استفاده می کنند چرا که این ارز ها می تواند فعالیت های مالی را سریع تر وسازمان داده تر و با هزینه کارمزدی کمتری انجام دهد این در حالی است سوئیفت ها به عنوان واسطه، کارمزد نسبتا زیادی از هر تراکنش را به خود اختصاص می‌دهند.

آیا بلاک چین، سیستم مورد علاقه بانک‌ها خواهد شد؟

برای رفع مشکل نوسانات ارزشی ارزهای دیجیتال، کاربران و مشتریان، توکن‌های دیجیتالی خود مانند بیت کوین را فقط چند ثانیه تا دقیقه نگه می‌دارند و منتظر هستند تا بیت کوین‌های خود را به واحد پولی مورد نظرشان بدل کنند. این اقدامات به خاطر اعتماد فعلی کاربران به پشتوانه‌هایی نظیر دلار و یورو است. به همین خاطر است که آنها سعی دارند با معاوضه ارز دیجیتال خود با پول‌های رسمی، از خطر نوسانات ارز دیجیتالی بگریزند.

اما رفته‌رفته، اعتماد به کاربرد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی در حال افزایش است. مثلا در کشور آلمان بیش از ۱۹۳۹ گره بیت کوین وجود دارد که از نظر تعداد بعد از آمریکا با ۲۵۳۸ گره در جایگاه دوم جهان می‌ایستد. این ارقام نشان می‌دهند که کاربرد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به این زودی‌ها با دنیای اقتصاد، حواله‌ها و امور مالی خداحافظی نخواهد کرد و به زودی تمام قاره اروپا و جهان هم به آن عادت خواهند کرد.

تا کنون به همه ثابت شده است که سیستم بلاک چین که تراکنش‌های ارزهای دیجیتال در بستر آن صورت می‌گیرد، جایگزین بسیار خوبی برای سایر سیستم‌های حواله ارزی مانند سوئیفت است. این اخبار باعث نگرانی‌های سوئیفت شده و گزارش‌های رسمی روابط عمومی این سازمان بارها تمایل و اقدامات خود برای استفاده از سیستم بلاک چین را عنوان و اعلام کرده است.

در واقع بیت‌کوین و شبکه‌های پولی غیرمتمرکز و مبتنی‌بر بلاک چین هر سیستم متمرکز مرتبط با نظام پرداخت بین‌المللی مانند ویزا، مسترکارت، شبکه‌های پرداخت بین‌المللی و حتی خود بانک‌ها را تهدید می‌کند، که متاسفانه به این بعد بیت‌ کوین و ارزهای رمزپایه زیاد پرداخته نشده است و صرفا به جای آنکه به‌عنوان یک وسیله انتقال ارزش جا بیفتد، بیشتر به‌عنوان یک ابزار ذخیره ارزش مطرح شده و متاسفانه در سال‌های اخیر از سوی سفته‌بازان بازار، مورد سوءاستفاده قرار گرفته است.

بیت کوین فرصتی برای دوز زدن تحریم ها

بدون تردید بیت‌کوین و ارزهای رمزپایه برای کشورما یک فرصت طلایی برای دور زدن تحریم‌های بانکی و مالی است و مسئولان ارشد دولت باید به آن همانند یک فرشته نجات نگاه کنند. ارزهای رمزپایه خنثی‌کننده تحریم‌های مالی و بانکی کنونی و حتی آینده خواهد بود. ایران می‌تواند ارزهای رمزپایه متعددی ایجاد کند و از آن طریق با شرکای اقتصادی‌اش مبادلات مالی خود را به انجام رساند؛ کاری که روس‌ها و چینی‌ها درحال انجام آن هستند.

تحریم

امروز کشور ما به‌رغم توافقات بین‌المللی صورت‌گرفته پس از برجام تحت محدودیت‌های مالی و بانکی شدیدی قرار دارد و هنوز گشایشی صورت نگرفته است و هیچ بانک مطرح جهانی و شرکت پرداخت بین‌المللی وجود ندارد که برای یک ایرانی حساب بانکی افتتاح کنند. متاسفانه ایرانی‌ها در حال حاضر هیچ هویتی در اقتصاد جهانی ندارد. بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزپایه به‌دلیل ماهیت‌شان تنها شریان مالی جهانی هستند که مردم کشورمان آزادانه و بدون هیچ محدودیتی با دنیای تجارت بین‌الملل می‌توانند ارتباط داشته و امور پرداخت خرد بین‌المللی خود را به انجام رسانند. همچنین بر این باورم که با پذیرش نظام ارزی بیت‌کوین در کشورمان در گام اول صنعت گردشگری از آن بهره خواهد برد و بر افزایش ورود تعداد گردشگران خارجی و کسب درآمدهای سرشار تاثیر خار‌ق‌العاده‌ای خواهد گذاشت، چراکه گردشگران خارجی نیز به‌دلیل عدم اتصال ایران به نظام پرداخت بین‌المللی با مشکلات جدی مواجه هستند و خود این امر آنها را از سفر به ایران منصرف می‌کند.

تمام شرکت‌های صادراتی می‌توانند درآمدهای ارزی صادراتی خود را به صورت ارزهای رمزپایه دریافت کرده و در هرجای دنیا در صرافی های مطرح جهانی به ارزهای رایج تبدیل کنند یا پرداخت‌های خود را با این ارزهای رمزپایه انجام دهند. پذیرش ارزهای رمزپایه در جهان به‌سرعت و شتاب وصف‌ناپذیری در حال گسترش است.


اختصاصی ارزسل دات کام

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

2 نظر

  • سلام وقت بخیر
   برای خرید بیت کوین میتونید به صرافی های داخلی و خارجی مراجعه کنید
   صرافی های داخلی مثل پی 98 و پیمنت 24 و ارزاینجا
   صرافی های خارجی هم مثل بیت فینکس و باینس
   البته توصیه می کنم قبل از خرید به تحلیل قیمت بیت کوین که در پست های قبل ارائه دادیم نگاهی بیندازید

نظر بدهید