خبرها

ارزهای دیجیتال دولتی میتوانند بانک ها را تحت فشار قرار دهند

ممنوعیت ارز دیجیتال در کره
نوشته شده توسط kazem

فشار ارز دیجیتال دولتی بر بانک ها

طی گزارش های اخبار محلی Yonhap News Agency بانک مرکزی کره‌ جنوبی هشداری نسبت به ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) صادر کرد این در حالی است که یک هفته قبل از این گفت بود این بانک ارز دیجیتال خودش را معرفی نخواهد کرد.

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDCs) که به راه های گوناگونی با استفاده از واحد پول دیجیتالی تحت حمایت دولت شناخته می‌شوند، شامل یک نسخه بلاک چین از یک واحد پول فیات در کشور است که جایگزین یا گردش همراه با اسکناس ها و سکه‌ها می‌شود.

در حال حاضر شماری از دولت‌ها در حال بررسی امکان استفاده از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی هستند در حالی که بانک کره‌ جنوبی بعد از یک فرایند تصمیم گیری شش ماهه رسماً در اواخر ژانویه به طور رسمی علیه این اقدام تصمیم گرفته‌ است.

 در حال حاضر، بانک مرکزی در گزارشی ادعا کرده‌است که یک CBDC منجر به برداشت عظیم سرمایه از سوی موسسات خصوصی، فشار آوردن به نقدینگی و افزایش نرخ بهره می‌شود.  

Kwon Oh-ik یکی از نویسندگان این گزارش به خبرگزاری محلی محلی توضیح داد که CBDC نوعی از یک حساب بانکی در بانک مرکزی کره جنوبی است که مردم به آن بیش از یک بانک تجاری اعتماد می‌کنند. و افزود:

سپرده های تقاضا یکی از بزرگ‌ترین منابع وام‌ ها توسط بانک‌ها هستند. زمانی که مردم پول خود را بیرون می‌کشند، بانک‌ها نرخ بهره را بالا می‌برند یا نسبت ذخیره را کم می‌کنند تا بودجه بیشتری به دست آورند.

سئول در هفته‌های اخیر تصمیم نگرفته است تغییرات چشمگیری در موضع خود نسبت به ارزهای دیجیتال داشته باشد. ماه گذشته، قانونگذاران نیز به همین ترتیب یک لایحه را مبنی بر ممنوعیت در عرضه اولیه سکه در کشور رد کردند.

براساس گزارشی از بانک مبادلات بین‌المللی در ماه گذشته، حدود ۷۰ درصد از بانک‌های مرکزی در سراسر جهان بخشی از تحقیقات راجع به CBDC را در سال جاری انجام می‌دهند.


منبع  Cointelegraph

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید