اتریوم بلاک چین

بمب سختی اتریوم چیست؟

بمب سختی شبکه اتریوم
نوشته شده توسط kazem

اتریوم نیز مانند بیت کوین از اثبات کار(pow) استفاده می کند که در اثبات کار باید افرادی به عنوان استخراج کنندگان یا همان ماینر ها، برای تایید تراکنش ها و همچنین برای حفظ پایداری شبکه بلاک چین وجود داشته باشند، که ماینرها برای این فعالیت های نیاز به قدرت پردازش دارند.

در سال 2015 توسعه دهندگان اتریوم مفهومی به عنوان عصر یخبندان اتریوم یا «بمب سختی» معرفی کردند که که طی یک نقشه عمدی با افزایش سختی استخراج شبکه اتریوم را نابود می‌کند. هدف از طراحی این برنامه مجبور کردن توسعه دهندگان اتریوم برای کوچ به سمت اثبات سهام بود

اثبات سهام و اثبات کار

مکانیزم بسیاری از ارز های برتر مانند بیت کوین، مونرو و زی کش اثبات کار است که در این استخراج گنندگان با استفاده از با استفاده از سخت‌افزارهایی برای حل معادله‌‌ی بلاک‌ها با یکدیگر رقابت می‌کنند. برنده این رقابت علاوه بر پاداش شبکه، اجازه اضافه کردن بلاک بعدی به بلاک چین را نیز دریافت می‌کند. شبکه اتریوم نیز از همان ابتدا روی همین مکانیزم یعنی اثبات کار عرضه شد.

ویدئوی زیر به بررسی مفهوم اثبات کار و اثبات سهام و  تفاوت ها و شباهت های آنها می پردازد.بسیاری از ارزهای دیجیتال بر پایه اثبات کار مانند اتریوم، طوری طراحی شده‌اند که سختی شبکه با اضافه یا کم شدن ماینر یا به عبارتی دیگر قدرت پردازشی شبکه، تغییر پیدا می‌کند. این مکانیزم سبب می‌شود نرخ یافتن معادلات شبکه توسط ماینرها و به تبع آن آزاد شدن کوین‌های جدید در شبکه به صورت تقریباً ثابتی در یک بازه زمانی انجام گیرد. این امر با تعویض سخت‌افزارهای قدیمی با دستگاه‌های قدرتمندتر و جدیدتر توسط ماینرها نیز پابرجا می‌ماند.

بمب سختی شبکه

حال باید بررسی کنیم که مفهوم بمب سختی شبکه چیست؟

پس از فعال شدن آن، سختی شبکه به صورت نمایی افزایش خواهد یافت و زمان بیشتری برای حل معادله یک بلاک مورد نیاز خواهد بود. قدرت بمب سختی شبکه و تغییرات آن به قدری محسوس خواهد بود که شبکه اتریوم را در حالت فعلی متوقف یا به اصطلاح فریز خواهد کرد و دیگر هیچ تراکنشی در شبکه به دلیل سختی بسیار بالای آن انجام نخواهد شد. این مفهوم با اصطلاح «عصر یخبندان اتریوم» شناخته می‌شود.

بمب سختی شبکه اتریوم

حال این سوال پیش می آید که چرا توسعه‌دهندگان اتریوم بمب سختی را در شبکه کار گذاشته‌اند؟

همانطور که در ابتدا نیز به آن اشاره شد، بمب سختی اتریوم زمانی فعال می‌شود که شبکه اتریوم از مکانیزم اثبات کار (PoW) به مکانیزم اثبات سهام (PoS) انتقال یابد. مکانیزم اثبات سهام در نسخه‌ای از اتریوم که با نام کسپر (Casper) شناخته می‌شود، رخ خواهد داد و این تغییرات به قدری گسترده خواهد بود که به هارد فورک جدیدی در شبکه برای پیاده‌سازی نسخه دوم اتریوم (Ethereum 2.0) نیاز است.

احتمال می رود که بعد از هاردفورک نهایی اتریوم که سرنیتی (Serenity) نام دارد، شبکه دیگری بر اتریوم افزوده شود; بلاک چین جدید اتریوم که با مکانیزم اثبات سهام کار می‌کند و بلاک چین قدیمی که هنوز بر پایه اثبات کار است و برای زنده بودن به ماینرهایش احتیاج دارد.

توسعه‌دهندگان هر بلاک چینی این خطر را پس از هر هارد فورک احساس می‌کنند که ماینرها یا به اصطلاح کسانی که بلاک چین را زنده نگه می‌دارند، به انتقال بر روی شبکه جدید متقاعد نشوند و بر فعالیت خود روی شبکه قدیمی اصرار ورزند. این اتفاق پس از هارد فورک DAO برای شبکه اتریوم رخ داد که در نتیجه آن ارز جدیدی به نام اتریوم کلاسیک (بلاک چین قدیمی اتریوم) پدید آید. هم‌اکنون اتریوم کلاسیک به همراه شبکه اتریوم در حال فعالیت است و ماینرهای خاص خودش را دارد.

اتریوم برای جلوگیری از اتفاق دوباره این جدایی شبکه در نظر دارد که بمب سختی شبکه با عرضه کسپر و انتقال به بلاک چین جدید فعال شده و عملاً شبکه قدیمی را برای کاربران و ماینرهایش با سختی بسیار بالا، فریز کند. در واقع اتریوم با این راه‌حل ماینرهای شبکه قدیمی خود را برای انتقال به بلاک چین کسپر مجاب خواهد کرد.


منبع cryptoglobe

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید