خبرها

بانک JPMorgan Chase از نمونه‌ی اولیه‌ی ارز دیجیتال خود رونمایی کرد

نوشته شده توسط ali ahmadi

ارز دیجیتال تازه رو نمایی شده JMP Coin

بانک JPMorgan Chase(یک بانک سرمایه‌گذاری چند ملیتی و کمپانی خدمات مالی که مقر آن در نیویورک واقع شده است) اخیرا از یک نمونه‌ی اولیه از سیستم ارز دیجیتال رونمایی کرده که از تکنولوژی بلاک چین استفاده می‌نماید. این سیستم جدید که JPM Coin نامیده می‌شود، فعلا در مراحل اولیه‌ی خود به سر می‌برد و قرار است در معاملات تجاری، به مشتریان سازمانی اجازه دهد که پرداخت‌های آنی به مشتری بانک‌های دیگر داشته باشند.

این اعلامیه در واقع سیستم و محصولی را به ما معرفی می‌کند که به دلیل افزایش بهره‌وری عملیات پرداخت و سایر فرایند‌های بانکی مورد ستایش قرار می‌گیرد، اما با وجود نیاز به قانون‌گذاری، حداقل چند سالی با فراگیری و گسترش عمومی کاربرد‌های آن فاصله داریم.

بانک JPMorgan Chase از نمونه‌ی اولیه‌ی ارز دیجیتال خود رونمایی کرد

لو کرنر(Lou Kerner) یک سرمایه‌دار مشهور که در صندوق‌های ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کند، پیش‌بینی کرده است که تکنولوژی بلاک چین همانند اینترنت، تمامی صنایع موجود را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

آقای کرنر در جدیدترین صحبت‌های خود اظهار داشت:

واضح است که بانک‌داری و سیستم پولی یکی از اولین جاهایی هستند که دچار اختلال و تغییر خواهند شد. تمامی بانک‌های بزرگ جهان در حال برآورد کردن این وضعیت و توسعه‌ی یک استراتژی ارز دیجیتال یا بلاک‌چینی هستند. بانک‌ها یا خودشان را مختلف می‌کنند، یا اجازه می‌دهند دیگران این کار را انجام دهند.

بانک‌های بزرگ در حال حاضر با وجود شرکت‌های تکنولوژی مالی کوچک‌تر، کمپانی‌های خدمات کارت اعتباری و حتی خورده فروشی‌هایی مانند آمازون(Amazon) و اپل(Apple) که در حال ورود به اینگونه سیستم‌های پرداخت جدید هستند، شاهد افزایش رقابت می‌باشند.

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال چیست؟

براساس گزارشاتی که توسط S&P Global Ratings منتشر شده است، غول‌های بانکداری جهان، مانند JPMorgan Chase، بانک آمریکا(Bank of America) و Citigroup در حال حاضر حدود یک پنجم و یا حتی بیشتر از این مقدار هزینه را به فناوری و تکنولوژی‌های روز دنیا اختصاص می‌دهند.

S&P در رابطه با این موضوع گزارش داده است:

ما معتقدیم که حفظ موقعیت در بازار پرداخت برای بانک‌ها بسیار مهم و حیاتی است، زیرا در زمینه‌ی ارتباط با مشتریان عملیات پرداخت نقش بسیار مهمی داشته و باعث ایجاد درآمد‌های قابل توجهی از راه کارمزد کارت‌های اعتباری و بدهی‌های مالی، حساب‌های سپرده، کارمزد تراکنش‌های بین‌المللی و درآمد‌های اینترنتی خالص می‌شود.

با وجود این سیستم جدید، مشتری‌های بانک JPMorgan کوین‌های JPM را دریافت می‌کنند و می‌توانند آن را به سایر مشتریان انتقال داده و آن‌ها نیز اقدام به آزاد‌سازی مجموع قیمت و مبلغ آن‌ها کنند. براساس گفته‌های بانک مذکور، این سیستم برپایه‌ی دلار ایالات متحده است اما می‌تواند در آینده از ارزهای فیات دیگری نیز استفاده کند.

JPMorgan در وب‌سایت خود اعلام کرده است که این سیستم جدید از تکنولوژی بلاک چین استفاده می‌کند و در حال حاضر بر روی تعداد کمی از مشتریان مورد آزمایش و استفاده قرار گرفته است. همچنین گفته شده که بانک مذکور قصد دارد این سیستم را تا اواخر سال جاری به صورت یک برنامه‌ی آزمایشی گسترش دهد.

بیشتر بخوانید: تکنولوژی بلاک چین چگونه کار می کند؟

بانک JPMorgan در رابطه را این موضوع اعلام نموده:

در حال حاضر JPM Coin یک نمونه‌ی اولیه است. همانطور که به سمت شروع روند تولید حرکت می‌کنیم، به طور فعال با قانون‌گذاران نیز در ارتباطیم تا طرح‌های خودمان را توضیح داده و بازخورد‌ها و هرگونه تاییدیه‌ای را از طرف آن‌ها خواستار باشیم.

ماه گذشته یکی از تحلیل‌گران سهام در JPMorgan گفته بود که فناوری بلاک چین می‌تواند میزان زمان لازم برای انجام تراکنش‌ها و معاملات بین‌المللی را به چندین دقیقه کاهش داده، کارمزد این تراکنش‌ها را کم کرده و در رابطه با چرخه‌ی روند پرداخت به دو طرف معامله شفافیت بیشتری ارائه نماید.

بیشتر بخوانید: فناوری بلاک چین چیست؟

در گزارشات بانک آمده است:

اما بسیاری از پیشرفت‌های کلیدی این سیستم هنوز در مرحله‌ی توسعه قرار دارند، زیرا نیازهایی در زمینه‌ی قانون و قانون‌گذاری، انطباق عملیاتی و هماهنگی بین سهامداران مختلف وجود دارد. از این رو، پذیرش گسترده‌ی تکنولوژی بلاک‌چین و راه‌حل‌های مقیاس‌پذیر را حداقل برای سه تا پنج سال آینده پیش‌بینی می‌کنیم.

با اعلام این سیستم جدید، در واقع JPMorgan به اولین بانک بزرگ جهان تبدیل شد که به مشتریان خود اجازه می‌دهد با استفاده از رمزارزها داد و ستد و معامله انجام دهند.

کیمی دیمون(Jamie Dimon) مدیرعامل JPMorgan همیشه در رابطه با صنعت ارز دیجیتال سخت‌گیرانه عمل کرده و ارز دیجیتال بیت‌کوین (با نماد BTC) را با عنوان «کلاهبرداری» توصیف می‌کند.

این درحالیست که در همین حین، بانک مذکور همچنان بر روی استفاده از تکنولوژی بلاک چین کار می‌کند، که در واقع سازوکار بنیادین ارز دیجیتال بیت‌کوین محسوب می‌شود.

بانک JPMorgan همچنین اعلام کرده است:

ما همیشه به پتانسیل فناوری بلاک‌چین اعتقاد داریم و تا زمانی که ارز دیجیتال به درستی قانون‌گذاری و کنترل شوند، از حامیان آن‌ها خواهیم بود. در نهایت معتقدیم که JPM Coin می‌تواند با کاهش تعداد طرفین قرارداد مشتریان و خطرات مربوط به حل و فصل قرارداد‌ها، کاهش سرمایه‌های لازم و امکان انتقال ارزش به صورت لحظه‌ای، مزایای قابل توجهی برای کاربرد‌های بلاک چین داشته باشد.

بیشتر بخوانید: کاربردهای یک بلاک چین چیست؟

درباره نویسنده

ali ahmadi

نظر بدهید