بیت کوین خبرها

بیت کوین یک سیستم سانسور گریز مالی

بیت کوین یک سیستم سانسور گریز مالی
نوشته شده توسط ali ahmadi

بانک مرکزی اسپانیا و سرپرست سیستم بانکداری این کشور با نام Banco de España، اخیرا گزارشاتی با هدف توضیح چگونگی کارکرد ارز دیجیتال بیت کوین (با نماد BTC) منتشر کرده است. در این اسناد جزئیاتی در رابطه با عملکرد ارز دیجیتال ها و همچنین تجزیه و تحلیل نقاط قوت و ضعف این صنعت نوپا از منظر نظام مالی تعیین شده است. در این گزارشات همچنین توضیح داده شده که بهترین راه برای درک اهداف این سیستم جدید، مطالعه و درک نقشه‌ی راه بیت کوین (یا همان Whitepaper) نوشته شده توسط ساتوشی ناکاموتو است.

بیت کوین یک سیستم سانسور گریز مالی

در این گزارشات ذکر شده که به گفته‌‌ی آقای ناکاموتو، جهان ما «به جای اعتماد، به یک سیستم پرداخت الکترونیک بر پایه‌ی شواهد رمزنگاری نیاز دارد که بدون نیاز به یک شخص ثالث مورد اعتماد، فرایند انتقال دارایی بین طرفین را مستقیما انجام دهد». بنابراین، هدف ساخت یک سیستم پرداخت اکترونیک شبیه به پول نقد است که بدون نیاز به واسطه‌های سازمانی مانند بانک‌ها، پرداخت‌های از راه دور را ممکن می‌سازد. این بدان معناست که پرداخت‌های غیرقابل دستکاری و کاهش هزینه‌های مربوط به واسطه‌ها، امکان‌پذیر خواهد شد.

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال چیست؟

یک سیستم غیر قابل سانسور

این گزارشات نتیجه‌گیری می‌کند که ارزدیجیتال ها به نوعی یک سیستم پرداخت هستند که بدون امکان سانسور و یا وجود یک مقام مرکزی قدرتمند با توانایی تایید یا رد تراکنش‌ها، عمل می‌کنند. در این گزارشات آمده است که «بیت کوین یک راه‌حل تخیلی و ریبا برای رفع مشکل ساخت یک سیستم بدون سانسور است».

بیشتر بخوانید: بیت کوین

با این حال در این گزارشات بانک مرکزی، مشخص شده که سیستم‌های پرداختی سنتی به دنبل حل این مشکل نیستند، بنابراین ارز دیجیتال ها نمی‌توانند جایگزین آن‌ها محسوب شوند.

با توجه به این موضع‌گیری مشترک، که معمولا توسط بانکداران مرکزی بیان می‌شود، در پایان این گزارش آمده است:

با در نظر گرفتن این مورد که با وجود هزینه‌ها و ناکارآمدی‌هایی که هنگام تلاش برای از بین بردن این واسطه‌ها ایجاد می‌شوند، حضور واسطه‌های مورد اعتماد برای اکثر عوامل یک مشکل به حساب نمی‌آید، به نظر نمی‌رسد که ارز دیجیتال بیت کوین در جایگاه فعلی خود بتواند به عنوان یک سیستم پرداخت جایگزین، تاثیری قابل توجه در بخش مالی و کانال‌های پرداخت سنتی داشته باشد.

درباره نویسنده

ali ahmadi

نظر بدهید