بیت کوین خبرها

آیا بیت کوین جای دلار را خواهد گرفت؟

bitcoin-dollar
نوشته شده توسط kazem

بسیاری از اندیشمندان در علم اقتصاد از سال های آغازین چهارمین انقلاب صنعتی در جهان سخن می گویند. انقلابی که پایه‌های آن بر تکنولوژی‌های جدیدی همچون هوش مصنوعی، بلاک چین، تکنولوژِی‌های حیاتی و… استوار است. آنان می گویند که یک اقتصاد جهانی شده، نیازمند یک پول جهانی است.

  • پولی که با پیشرفت های فوق العاده در زمینه تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات همراه باشد.
  • پولی که مشکلات پول های فیزیکی مانند دلار و یورو، ین و غیره را نداشته باشد.
  • پولی که به صورات ابزار سیاسی در دست دولمتردان نباشد.

ظهور بیت کوین

ظهور و گسترش قابل توجه ارزهای دیجیتالی، مانند “بیت کوین” در سال های گذشته این پرسش را مطرح می‌کند که آیا پول های دیجیتالی می توانند پول های فیزیکی کنونی را از میدان به در برده،  و به جای آنها بنشینند؟در حالی که برخی از اقتصاد دانان با دیده تردید به پول های دیجیتالی نگاه می کنند، برخی دیگر این پول‌ها را راه گشای توسعه اقتصادی در آینده جهان می دانند.

bitcoin

مدیران و صاحبان شرکت های بزرگ ارتباطی و اینترنتی جهان نگاه بسیار مثبتی نسبت به توسعه ارزهای دیجیتالی دارند، از جمله آنان، جک دورسی، رئیس شرکت آمریکایی توئیتر می‌گوید که بیت کوین، یعنی مهم ترین ارزها دیجیتالی موجود در جهان در آینده ای نه چندان دور پول مرجع در جهان خواهد شد. او گفته که بیت کوین ظرف ده سال آینده دلار را از اریکه رهبری نظام پولی جهان پائین  خواهد کشید.

بیت کوین از دیدگاه جامعه شناسان

ادگار مورن،  فیلسوف و جامعه شناس معروف فرانسوی می‌گوید:

در پایان قرن بیستم، جهانی شدن اقتصاد، شتاب فوق العاده ای به خود گرفت و زیرساخت‌های مدرن ارتباطی، تکنیکی و اقتصادی را در جامعه جهانی  به وجودآورد.

در همین حال، اینترنت که به مثابه شبکه های عصبی (نیمه مصنوعی) جامعه جهانی است، با سرعتی حیرت انگیز توسعه یافت؛ اما اقتصاد لیبرال که زمینه‌های توسعه بی سابقه زیر ساخت‌های یاد شده را به وجود آورد، از ایجاد یک جامعه جهانی به معنی واقعی کلمه ناتوان بوده است.

او می‌گوید:

چنین جامعه‌ای نیازمند به وجود آوردن نهادهای جدید جهانی است. نهادهایی که باید به نحویی دمکراتیک به همه کشورهای تشکیل دهنده جامعه جهانی تعلق داشته باشند  و با ایجاد مقررات، موازین حقوقی و کنترلی جدید، نظم نوین جامعه جهانی را تأمین کنند.

او تأکید می‌کند که تاریح مصرف نهادهای بین المللی گذشته مانند صندوق بین المللی پول و … به پایان رسیده و این نهادها نمی توانند پاسخ مناسب و شایسته ای به مشکلات اقتصادی کنونی جامعه جهانی بدهند.

ادگار مورن می‌گوید:

چهار موتور اصلی جامعه جهانی: علم، تکنیک، اقتصاد و  سود، به صورت لجام گسیخته ای جامعه جهانی را به طرف نابودی هدایت می کنند و برای پرهیز از این سرنوشت شوم، قانونمند کردن و تنظیم این چهار موتور اصلی  ضرورت حیاتی دارد.

بسیاری از متخصصان پول های دیجیتال می گویند:

چه بخواهیم یا نخواهیم، آینده پول، دارایی پولی و وجوه پرداختی در معاملات از آن ارز دیجیتال است و به‌طور قطع و یقین از بین ۲۰۰۰ پول دیجیتال موجود و ۱۰  پول برتر رایج، در درازمدت یک پول دیجیتال برتری خواهد یافت. از میان ۱۰  پول دیجیتالی در جریان گردش در جهان، بیت کوین شرایط ویژه ای دارد.

بیت کوین-10 سال آینده

نصف بازار در دست بیت کوین است

بیش از ۵۰ درصد کل ارزش ارزهای دیجیتالی رایج در جهان به بیت کوین تعلق دارد. حجم دارایی پولی بیت کوین در جهان، پیش از حبابی شدن آن بیش از ۶۰۰ میلیارد دلار بوده است. بیت کوین در ۱۱۱ کشور جهان پذیرفته شده است. اما بسیاری از دولت های جهان ضمن پذیرفتن آن به عنوان یک وسیله تبادل مالی، با احتیاط نسبت به آن برخورد می کنند. بانک ها که جای خود دارند. هر چند اخیراً بانک بزرگ تجاری آمریکایی جی پی مورگان اعلام کرد که یک پول دیجیتالی به نام  JPM Coin را در تبالات بین بانکی به جریان خواهد انداخت که بر مبنای دلار ارزش گذاری شده است، ولی بسیاری از بانک ها در بیت کوین، به جای فرصت، یک تهدید برای ادامه کار خود می بینند.

کنت روگوف (Kenneth Rogoff)، رئیس پیشین اقتصاد دانان صندوق بین المللی پول و استاد اقتصاد داشگاه هاروارد آمریکا در گفتگویی با نشریه انگلیسی گاردین بیت کوین را به بلیط بخت آزمایی تشبیه کرده و گفته همانگونه که ارزش آن می تواند به کمتر از ۱۰۰ دلار سقوط کند، شاید به دلایلی که اکنون امکان توضیح آن وجود ندارد، به ۱۰۰ هزار دلار هم افزایش یابد.

کِنِت روگوف به گران بودن تکنولوژی بلاک چین اشاره می‌کند و می‌گوید، این موضوع یکی از موانع مهم در راه توسعه بیت کوین خواهد بود. این استاد اقتصاد داشگاه هاروارد همچنین می‌گوید که قدرت های بزرگ اقتصادی جهان استفاده از پول های دیجیتالی با وضعیت کنونی را تأیید نمی کنند، زیرا استفاده از بیت کوین و و دیگر پول های دیجیتالی امکان پولشویی و فرار مالیاتی را تسهیل می‌کند.

جک دورسی، مالک و رئیس توئیتر دو هفته پیش در مصاحبه ای گفت:

فکر می‌کنم که اینترنت یک پول واحد را انتخاب کند و آن بیت کوین خواهد بود.

جک دورسی آن‌قدر نسبت به این پول دیجیتالی خوش‌بین است که می‌گوید ظرف مدت ده سال آینده این پول جای دلار را می‌گیرد. رئیس توئیتر درباره رفع محدودیت‌های کنونی برای توسعه بیت کوین بسیار خوش‌بین است. او می‌گوید پیشرفت در تکنولوژی بلاک چین دیگر تکنولوژی‌ها موضوع هزینه تمام‌شده و سرعت تعاملات با بیت کوین را در آینده نزدیکی برطرف می‌کند.


منبع رادیو فرانسه

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید