بلاک چین خبرها

تبدیل رمزارز به ریال نگرانی اصلی بانک مرکزی در قانون گذاری رمزازرها

بانک مرکزی-رمز ارز ملی
نوشته شده توسط kazem

بانک مرکزی ایران تقریبا از دی ماه سال ۹۶ شروع به بررسی حوزه ارز دیجیتال و بلاک چین کرده است و اخبار زیادی مرتبط با وضع قوانین و مشخص کردن چهارچوب فعالیت در این حوزه منتشر شد. در نهایت و بعد از گذشت تقریبا یک سال، قوانین مستند و نهایی از سوی بانک مرکزی امروز اعلام شد. لازم به ذکر است قانونی شدن صنعت ماینینگ در آذر ماه سال ۹۷ نهایی شد.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که گشترش استفاده از رمز ارز ها تاثیرات بالقوه ای بر سیاست های پولی و ارزی کشور خواهد داشت و همراه ایجاد فرصت های جدید، متوجه عموم مردم و سازمان های استفاده کننده از آن خواهد نمود لذا بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به منظور ممانعت از بروز صدمات، حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تسهیل کسب و کار در این حوزه چارچوب اولیه مرتبط با رمزارزها را که به تصویب شورای پول و اعتبار رسیده است اعطا می نماید.

محدودیت های پیش نویس سند رمز ارز

رییس انجمن بلاک‌ چین ایران گفت:

بانک مرکزی در پیش نویس سند رمزارز در حوزه تبدیل رمزارز به ریال محدودیت‌هایی دارد که این مسئله به منظور پیشگیری از شوک بازار رمز ارز به ریال است.

سپهر محمدی درباره اعلام نظر انجمن بلاک‌ چین ایران در خصوص پیش نویس سند رمز ارز بانک مرکزی گفت:

انجمن بلاک‌ چین با برگزاری جلساتی نظارت خود را به بانک مرکزی برای تهیه سند نهایی اعلام می‌کند و در همین راستا نیز جلسه‌ای نیز با حضور نویسندگان سند و کارشناسان برگزار و پیش نویس سند رمز ارز بانک مرکزی بررسی شد تا بخش خصوصی انتقادات و پیشنهادات را به بانک مرکزی مطرح کند.

رییس انجمن بلاک‌ چین ایران با بیان اینکه انتشار این سند از سوی بانک مرکزی نشانه گام‌های بانک مرکزی براش شناخت و به رسمیت شناختن صنعت ارزهای رمزنگار است، گفت:

پیش نویس سند رمز ارز بانک مرکزی نکته‌ای مثبت برای به رسمیت شناختن رمز ارزها است اما هنوز بحث صدور توکن‌ها در پیش نویس سند نامفوم و غیر شفاف به شمار می‌رود چرا که برخی از توکن‌ها ممنوع و مسئولیت انتشار و نظارت بر برخی دیگر از توکن‌ها به سازمان بورس و اوراق بهادار نسبت داده شده که نیاز به بررسی بیشتر برای سیاست گذاری بهتر دارد.

پذیرش بیت کوین

وی درباره تاکید بانک مرکزی در خصوص اعلام لیست رمز ارزهای مجاز برای معامله و نگرانی برخی از فعالان صنعت رمز ارز ایران در خصوص عدم پذیرش بیت کوین و چند رمز ارز جهانی دیگر، اظهار داشت:

معاملات رمز ارز به رمز ارز امکان پذیر است و مهم ترین نکته این مسئله به شمار می‌رود که چند مورد ارز رمزنگار جهان روا مورد مقبولیت از سوی حاکمیت و بانک مرکزی به عنوان قانونگذار ارزی کشور قرار بگیرد تا به رسمیت شناخته شود که باعث می‌شود، صنعت رمز ارز وارد ایران شود و تجارت در این حوزه تسهیل شود به همین دلیل نگرانی‌هایی در این خصوص مهم نخواهد بود.

محمدی تاکید کرد:

بانک مرکزی در پیش نویس سند رمز ارز در حوزه تبدیل ارز رمزنگار به ریال محدودیت‌هایی دارد که این مسئله به منظور پیشگیری از شوک بازار رمز ارز به ریال به عنوان واحد پولی کشور دارد.

رییس انجمن بلاک‌چین ایران با اشاره به برخی انتقادات در زمینه انحصارگرایی بانک‌ها در پیش نویس سند بانک مرکزی خاطر نشان کرد:

انجمن بلاک‌ چین از ورود بخش دولتی و خصوصی در حوزه بلاک‌ چین و ارزهای رمزنگاری شده استقبال می‌کند و این موضوع که توکن‌های دارای پشتوانه از جمله ارز و فلزات گران‌بها به صورت انحصاری در اختیار بانک‌ها قرار داده شده، دلایلی از سوی بانک مرکزی و نظام بانکی ایران دارد اما انجمن بلاک‌چین اعتقاد دارد فعالیت و تعامل بخش خصوصی و دولتی در حوزه بلاک‌چین به نفع کشور خواهد بود.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید