بلاک چین خبرها

حمایت‌های معنوی از شرکت‌های دانش بنیان در حوزه تولید رمزارز

رمزارز-ملی
نوشته شده توسط kazem

دلیری با اشاره به مصاحبه پیشین خود درباره مزایای بلاک چین در آینده کشور گفت:

معاونت علمی ریاست جمهوری بستر کار را برای شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم می‌کند و این آمادگی را دارد تا از این افراد حمایت‌های معنوی به عمل بیاورد. ما قصد سرمایه‌گذاری مالی و تجاری روی این موضوع را نداریم اما همانطور که می‌دانید ارزهای مجازی مقوله جدیدی در دنیا و کشور ما هستند و قوانین و مقررات خاصی دارند که تازه در حال چیده شدن است. ورود به این حوزه برای بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان ریسک‌پذیر است و برخی از آنها حاضر نیستند که خطرات احتمالی ورود به آن را بپذیرند.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت:

پایش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از میزان رشد فناوری بلاک‌چین در کشور بالغ بر ۱۰۰ درصد به صورت سالیانه است.

علیرضا دلیری درباره کاربردهای فناوری بلاک‌چین در ایران گفت: 

بلاک‌ چین یک فناوری نوظهور مهم و انقلابی است که در زیرساخت‌ها تحولی بزرگ را ایجاد می‌کند؛ یکی از مهم‌ترین صنایع که باید خود را برای مواجهه با فناوری بلاک‌چین آماده کند صنایع مالی و بانکی است؛ اعتقاد دارم با توجه به اینکه زنجیره بلوک در زمینه شفافیت و کاهش بوروکراسی کاربرد بسیار مهمی دارد، می‌توان از این زیرساخت برای گسترش شفافیت به عنوان یکی از مهمترین نیازهای امروز کشور استفاده شود.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص دغدغه‌های حاکمیت در مواجهه با فناوری بلاک‌چین اظهار داشت:

فناوری‌های نوظهور برای حاکمیت دغدغه‌هایی به دنبال دارد اما در طول سال‌های اخیر تلاش شده تا این فناوری‌ها ابتدا با بررسی به درستی شناخته و سپس قانونگذاری برای آنها انجام شود تا مجاز بودن یا ممنوعیت آنها اعلام شود؛ بحث بلاک‌ چین با رمز ارزها متفاوت است اما بلاک‌ چین به عنوان زیرساخت این فناوری نیازمند قانونگذاری و ایجاد زیرساخت‌های مناسب است و در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه زنجیره بلوک پژوهش‌هایی انجام شده و این اعتقاد وجود دارد که مزایای این فناوری از مضرات آن بیشتر است.

مصوبات دولت در خصوص بلاک‌ چین و رمز ارز در دست بررسی

وی خاطر نشان کرد:

در حال حاضر ۱۴۰ کشور دنیا در حال بررسی فناوری بلاک‌ چین و ارزهای رمزنگار هستند و از محصولات و زیرساخت این فناوری استفاده می‌کنند بر همین اساس نیاز است تا با حمایت قانونگذاران و اعلام سیاست‌ها فعالیت کسب و کارها وضعیت مشخصی پیدا کند؛ در همین زمینه همانطور که در گذشت اعلام شده، مصوباتی در دولت در دست بررسی است.

فعالیت ۲۰ هزار نفر در حوزه بلاک‌ چین در کشور

دلیری با اشاره به ظرفیت‌های فعال در حوزه بلاک‌ چین در ایران گفت:

جوانان متخصص در کشور علاقه بسیار زیادی به حوزه بلاک‌ چین دارند و این فناوری بازار کار جدیدی را ایجاد کرده و یکی از ستون‌های اصلی فناوری در کسب و کارها خواهد بود؛ پایش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از میزان رشد فناوری بلاک‌ چین در کشور بالغ بر ۱۰۰ درصد به صورت سالیانه است و بر اساس آمار بیش از ۲۰ هزار نفر در حوزه بلاک‌چین فعالیت دارند و استارت آپ‌های متعددی در این حوزه از جمله رمز ارزها ایجاد شده که نشان می‌دهد این فناوری با سرعت زیادی در حال رشد است.

حمایت‌های معنوی در انتظار شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدکننده رمزارز

دلیری با اشاره به فراخوان معاونت علمی و فناوری به منظور حمایت از کسب و کارهای دانش بنیان در حوزه رمز ارز گفت:

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همانطور که قبلا اعلام کرده از شرکت‌های دانش بنیانی که در حوزه تولید رمزارز فعالیت دارند حمایت‌های معنوی به منظور رشد و توسعه این کسب و کارها و رمز ارزها در کشور دارد؛ همچنین معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان تسهیل کننده از ظرفیت‌های موجود به منظور کاربردی سازی این فناوری، گسترش کسب و کارها و رشد این فناوری در کشور حمایت می‌کند.

همچنین نصرالله جهانگرد معاون فناوری‌های نوین وزارت ارتباطات در ارتباط با فضای کاری شرکت های ماینینگ و فعال در زمینه ارز دیجیتال گفت:

شرکت‌هایی که در حوزه ماینینگ فعالیت دارند، ایران برای آنها یک فرصت است چرا که قیمت برق ایران نسبت به سایر کشورها رقابتی است و سودآوری بالایی به دنبال دارد؛ از سویی دیگر استارت آپ‌هایی که در حوزه رمز ارزها فعالیت دارند و از ارزهای رمزنگاری شده برای مبادلات مالی خدمات استفاده می‌کنند که وزارت ارتباطات برای آنها محدودیتی قائل نیست و بر اساس چارچوب‌ها حمایت‌های مالی و فنی برای این کسب و کارها در نظر گرفته خواهد شد.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید