بلاک چین

رشد 100 درصدی فناوری بلاک چین در ایران به گفته علیرضا دلیری

رشد-100-درصدی-بلاک-چین-در-ایران-به-گفته-علیرضا-دلیری
نوشته شده توسط ali ahmadi

علیرضا دلیری معاون توسعه‌ی مدیریت و جذب سرمایه‌ی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جدیدترین صحبت‌های خود اعلام نموده که پایش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از میزان ۱۰۰ درصدی رشد فناوری بلاک چین در کشور به صورت سالیانه خبر داده است.

علیرضا دلیری در جدید‌ترین صحبت‌های خود در رابطه با کاربردهای فناوری بلاک چین در ایران اظهار داشت که بلاک چین یک فناوری نوظهورِ مهم و انقلابی است که در زیرساخت‌ها تحولی بزرگ ایجاد می‌کند؛

رشد 100 درصدی بلاک چین در ایران به گفته علیرضا دلیری

وی در ادامه اعلام کرد:

یکی از مهم‌ترین صنایع که باید خود را برای مواجهه با فناوری بلاک‌چین آماده کند، صنایع مالی و بانکی است؛ اعتقاد دارم با توجه به اینکه بلاک‌چین در زمینه‌ی شفافیت و کاهش بوروکراسی کاربرد بسیار مهمی دارد، می‌توان از این زیرساخت برای گسترش شفافیت به عنوان یکی از مهمترین نیازهای امروز کشور استفاده نمود.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص دغدغه‌های حاکمیت در مواجهه با فناوری بلاک چین اظهار داشت که فناوری‌های نوظهور برای حاکمیت دغدغه‌هایی به دنبال دارد، اما در طول سال‌های اخیر تلاش شده تا این فناوری‌ها ابتدا با بررسی به درستی شناخته شده و سپس قانونگذاری برای آنها انجام شود، تا سپس در مراحل بعدی مجاز بودن یا ممنوعیت آنها اعلام شود. وی در ادامه گفت بحث بلاک چین با ارزدیجیتال ها متفاوت است اما بلاک چین به عنوان زیرساخت این فناوری نیازمند قانونگ‌ذاری و ایجاد زیرساخت‌های مناسب است و در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه‌ی زنجیره‌ی بلاک پژوهش‌هایی انجام شده و این اعتقاد وجود دارد که مزایای این فناوری از مضرات آن بیشتر است.

بیشتر بخوانید: رمز ارز پیمان اولین ارز دیجیتال ملی با پشتوانه طلا عرضه شد

مصوبات دولت در خصوص بلاک چین و ارز دیجیتال ها در دست بررسی

آقای علیرضا دلیری در ادامه‌ی صحبت‌های خود خاطر نشان کرد که در حال حاضر ۱۴۰ کشور دنیا در حال بررسی فناوری بلاک چین و ارز دیجیتال ها هستند و از محصولات و زیرساخت این فناوری استفاده می‌کنند؛ بر همین اساس نیاز است تا با حمایت قانونگ‌ذاران و اعلام سیاست‌های مربوط به فعالیت کسب و کارها، وضعیت مشخصی پیدا کند. وی همچنین گفت که همانطور که در گذشته اعلام شده، در این زمینه مصوباتی در دولت مطرح شده و در دست بررسی است.

آقای دلیری با اشاره به ظرفیت‌های فعال در حوزه‌ی بلاک چین در ایران گفت جوانان متخصص در کشور علاقه بسیار زیادی به حوزه بلاک چین دارند و این فناوری بازار کار جدیدی را ایجاد کرده و یکی از ستون‌های اصلی فناوری در کسب و کارها خواهد بود. وی همچنین اعلام کرد که پایش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از میزان رشد فناوری بلاک چین در کشور به صورت سالیانه بالغ بر ۱۰۰ درصد است و بر اساس آمار بیش از ۲۰ هزار نفر در حوزه‌ی بلاک چین فعالیت دارند و استارت‌آپ‌های متعددی در این حوزه از جمله رمز‌ارزها ایجاد شده که نشان می‌دهد این فناوری با سرعت زیادی در حال رشد است.

حمایت‌های از شرکت‌های دانش‌بنیان و تولیدکننده ارز دیجیتال

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به فراخوان معاونت علمی و فناوری به منظور حمایت از کسب و کارهای دانش بنیان در حوزه ارز دیجیتال اظهار داشت:

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همانطور که قبلا اعلام کرده، از شرکت‌های دانش بنیانی که در حوزه‌ی تولید ارز دیجیتال فعالیت دارند، به منظور رشد و توسعه این کسب و کارها و ارز دیجیتال ها در کشور، حمایت‌های معنوی دارد؛ همچنین معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان تسهیل کننده از ظرفیت‌های موجود به منظور کاربردی سازی این فناوری، گسترش کسب و کارها و رشد این فناوری در کشور حمایت می‌کند.

درباره نویسنده

ali ahmadi

نظر بدهید