خبرها

تفاورت ارز دیجیتال و رمز ارز چیست؟

تفاورت ارز دیجیتال و رمزارز چیست؟
نوشته شده توسط ali ahmadi

درک کامل رمز ارز ها و ارز دیجیتال ها برای اکثر افراد بسیار دشوار است. دلیل آن هم ماهیت پیچیده ی تکنیکی و محاسباتی تکنولوژی زیربنایی آن یعنی بلاک چین است. این پیچیدگی برای بسیاری از علاقه مندان به دنیای رمزارز ها و ارز دیجیتال ها مانع بسیار بزرگی محسوب می شود. ولی نگران نباشید، چون در این مقاله سعی داریم تعدادی از مفاهیم بنیادی دنیای رمز ارز ها و تفاوت های گیج کننده بین آنها را توضیح دهیم.

از این رو تیم ارزسل تصمیم گرفت تا مقاله‌ای برای توضیح بیشتر تفاوت میان رمز ارز ها و ارز‌های دیجیتال برای آشنایی دقیق‌تر افرادی که به تازگی وارد دنیای رمزارز ها شده اند ارائه دهد. این سه اصطلاح گرچه امروز به شکل متداولی مورد استفاده‌ی کاربران فضای مجازی قرار می‌گرند، اما اساسا یکسان نیستند و تفاوت‌های زیرساختی و ماهیتی زیادی با یکدگیر دارند.

تعریف ارز های دیجیتال

«ارز دیجیتال» در واقع یک اصطلاح کلیدی است که برای توصیف انواع پول الکترونیکی از جمله ارزهای مجازی و رمزارزها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ارزها می‌توانند قانون‌گذاری شده باشند و یا حتی خارج از قانون به فعالیت بپردازند.

ارزهای دیجیتال تنها در قالب دیجیتالی یا الکترونیکی یافت می‌شوند و برخلاف دلار یا یک سکه، غیرقابل لمس هستند. ارزهای دیجیتال، که تنها می‌توان به واسطه‌ی کیف‌ پول‌ های الکترونیکی اقدام به ذخیره‌سازی و یا مصرف آن‌ها کرد، معمولا به عنوان «پول دیجیتال» یا «پول نقد سایبری» نیز توصیف می‌شوند.

تفاورت ارز دیجیتال و رمزارز چیست؟

عدم وجود واسطه در ارزهای دیجیتال به این معناست که تراکنش‌ها و معاملات، لحظه‌ای هستند و بدون کارمزد و یا با کارمزد بسیار پایین انجام می‌شوند.

مقاله مرتبط: ارز دیجیتال چیست؟

به عنوان مثال در صورتی که گفته‌های منتقدان درست باشد، ارز ارائه شده توسط بانک J در دسته‌ی ارزهای دیجیتال طبقه‌بندی می‌شود، زیرا این ارز جدید به واسطه‌ی تکنولوژی بلاک چین کار نمی‌کند. گفته شده که این ارز به صورت آنلاین فعالیت می‌کند و برای انتقال دارایی بین موسسات مالی بزرگ و مشتریانشان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

تعریف رمز ارز 
بخش «رمز» در واژه‌ی «رمز ارز» به این واقعیت اشاره دارد که برای اطمینان از امنیت سراسر شبکه از الگوریتم‌ها و تکنیک‌های رمزنگاری مختلفی استفاده شده است. این سطح از امنیت باعث می‌شود که رمزارزها به شدت در مقابل تقلب و دستکاری مقاوم باشند.

اکثر رمزارزها به عنوان یک سیستم غیرمتمرکز مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین فعالیت می‌کنند که برای انجام تراکنش‌های خود نیازی به یک شخص ثالث مورد اعتماد(مانند بانک‌ها یا شرکت‌های خدمات اعتبار مالی) ندارند. در این مورد، جابجایی نقطه به نقطه با استفاده از کلید‌های خصوصی و کلید‌های عمومی تسهیل می‌شود.

رمز ارز بیت کوین بدون شک شناخته‌ شده‌ترین و پذیرفته‌ شده‌ترین رمزارز مبتنی بر فناوری بلاک چین می‌باشد. همچنین این رمزارز در حال حاضر با داشتن قیمتی معادل ۳۸۲۰ دلار(در زمان نگارش این مقاله) به عنوان با ارزش‌ترین و گران‌ترین رمزارز سطح بازار نیز شناخته می‌شود.

گرچه بیت‌کوین محبوب‌ترین رمزارز به شمار می‌آید، اما تنها رمزارز موجود در این صنعت نیست. جایگزین‌ها و رمزارزهای ثانویه‌ی زیادی از جمله لایت‌کوین یا مونرو در بازار وجود دارند. برخی از این رمزارزهای موجود با تقلید از بیت کوین ایجاد شده‌اند و برخی فورک هستند، یا رمز ارز های جدیدی هستند (با مختصات جدید) که قبلا بخشی از یک رمزارز موجود بوده و یا با جدا شدن از آن، فعالیت‌های خود را آغاز نموده‌اند.

با توجه به ماهیت مجازی رمز ارز ها، آن‌ها دارای یک صندوق یا مخزن ذخیره‌سازی مرکزی نیستند. این بدان معناست که در صورت عدم وجود یک نسخه‌ی پشتیبان از دارایی‌های تحت کنترل کاربر، گم کردن کلید خصوصی و یا یک اشتباه رایانه‌ای، ممکن است تمام دارایی‌های رمز ارزی وی از بین برود.

رمز ارز ها معمولا توسط نوسان قیمت توصیف می‌شوند، زیرا ارزش و قیمت‌گذاری آن‌ها صرفا بر مبنای عرضه و تقاضا محاسبه می‌شود.

البته لازم به ذکر است که برخی از رمزارزهای موجود که عموما تحت نام «رمز ارز های حریم خصوصی» معرفی می‌شوند، قابلیت ردیابی بسیار کم‌تری دارند و عملا پیگیری آن‌ها بسیار دشوار است. در این میان می‌توان رمزارزهایی همچون دش، زی‌کش و مونرو را نام برد که ردیابی تراکنش‌های آن‌ها بسیار سخت‌تر از رمزارزهایی همچون بیت کوین است.

نتیجه‌گیری:

به طور خلاصه باید گفت که ارزهای دیجیتال یک اصطلاح کلیدی هستند که برای معرفی پولی که تنها در فضای دیجیتال در چرخش است مورد استفاده قرار می‌گیرند. رمز ارز ها را می‌توان زیرمجموعه‌ی ارزهای دیجیتال در نظر گرفت، زیرا به صورت آنلاین فعالیت می‌کنند.
ارزهای دیجیتال یک نوع ارز مجازی محسوب می‌شوند که در یک دنیای مجازی خاص(یک جامعه‌ی آنلاین منحصر به فرد که توسط توسعه‌دهندگان ایجاد شده، مانند ارزهای درون برنامه‌ای یک بازی خاص) مورد استفاده قرار می‌گیرند.
از آنجایی که رمز ارز نیز به صورت آنلاین فعالیت می‌کنند، می‌توان آن‌ها را در زیرمجموعه‌ی ارزهای دیجیتال قرار داد، اما در نظر داشته باشید که رمز ارز ها نوعی ارز دیجیتال خاص هستند که به واسطه‌ی الگوریتم‌های رمزنگاری توسعه‌ یافته‌اند در نتیجه کلمه‌ی «رمز ارز» برای مشخص کردن ارزهایی همچون بیت کوین و اتریوم اطلاق می‌شود.

درباره نویسنده

ali ahmadi

نظر بدهید