بلاک چین خبرها

گوشی اکسدوس ۱ و قابلیت‌های جدید مبتنی بر بلاک چین

گوشی اکسدوس ۱ و قابلیت‌های جدید مبتنی بر بلاک چین
نوشته شده توسط kazem

گوشی اکسدوس1(Exodus 1) پس از رونمایی اولیه و پیش‌فروش در اکتبر گذشته، (آبان ۱۳۹۷)، در دسامبر (دی۱۳۹۷) به بازار عرضه شد. اکنون، اخباری مبنی بر ارائه‌ی قابلیت‌هایی جدید برای آن به‌گوش می‌رسد.

گوشی مبتنی بر بلاک‌ چین HTC، یعنی اکسدوس1، اپلیکیشن‌ها و قابلیت‌های جدیدی دریافت کرد که کاربردهای واقعی آن را به‌نمایش می‌گذارند. اچ‌تی‌سی برای گوشی خاص خود ۲۰ اپلیکیشن جدید عرضه کرده که یکی از آن‌ها، ابزاری ردگیری است که اطلاعات شخصی کاربر را در ازای دریافت ارز دیجیتال با اجازه کاربر می‌فروشد.

بیشتر بخوانید: فناوری بلاک چین چیست؟

به‌علاوه، همکاری با اپرا هم برنامه‌ریزی شده که به کاربران امکان می‌دهد هزینه‌ی معاملات نه‌چندان سنگین را به وب‌سایت‌ها بپردازند. شایان ذکر است تنها قابلیت بلاک‌ چین قبلی گوشی اکسدوس ۱، تبادل و خریدوفروش توکن‌های CryptoKitties بود.

گوشی بلاک‌ چینی HTC اکنون به تعدادی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز موسوم به Dapp نیز دسترسی دارد. آن اپلیکیشن‌ها در فروشگاه اپلیکیشنی عرضه می‌شوند که هیچ شرکت خاصی مدیریتش نمی‌کند. فروشگاه مذکور از قابلیت‌های سخت‌افزاری گوشی هوشمند کاربر استفاده می‌کند.

یکی از قابلیت‌های جذاب و جدید برای اکسدوس ۱، اپلیکیشنی به‌نام Numbers است که کاربر را حین راه‌رفتن، خوابیدن، رانندگی و دیگر فعالیت‌ها ردگیری می‌کند و به او امکان می‌دهد داده‌های شخصی به‌دست‌آمده را به شرکت‌های سوم‌شخص بفروشد. این اپلیکیشن را که استارتاپی در تایوان توسعه داده، فهرستی از داده‌های ردگیری‌شدنی و شرکت‌های علاقه‌مند به آن‌ها را به کاربر می‌دهد.

htc-exodus-1-blockchain-dapps-data-opera-mwc

اپلیکیشن Numbers با هدف اصلی ایجاد شفافیت هرچه‌بیشتر در بحث جمع‌آوری داده‌های کاربران و نیز کسب درآمد از آن عرضه شد. فیل چن، مدیر بخش فناوری‌های غیرمتمرکز HTC می‌گوید:

اکنون، کاربرها نه‌تنها می‌توانند مالک داده‌های شخصی خود باشند، قابلیت جدید شرکت‌ها را نیز مجبور می‌کند تا شفافیت بیشتری درباره‌ی استفاده از داده‌های کاربران داشته باشند.

اپلیکیشن غیرمتمرکز Numbers نه‌تنها به کاربران امکان می‌دهد روی فرایند جمع‌آوری داده کنترل داشته باشند؛ بلکه در آینده، شاید به کاهش هزینه‌های بیمه‌های خودرو یا سلامتی آن‌ها نیز کمک کند. اگر داده‌های جمع‌آوری‌شده از عادات رانندگی یا حتی پیاده‌روی کاربران مثبت باشد،‌ احتمال این کاهش هزینه وجود دارد. البته، هنوز تضمینی بر این قابلیت‌ها در اپلیکیشن مذکور وجود ندارد.

تاکنون، تنها قابلیت‌های بلاک‌ چین اکسدوس ۱ به کیف پول ارز دیجیتال و بازیابی اطلاعات درصورت گم یا دزدیده شدن گوشی محدود بود. بازیابی با بهره‌گیری از شبکه‌ی بلاک‌ چین متشکل از کاربر و دوستانش انجام می‌شود. پس از چند ماه و با معرفی سرویس‌های جدید، گوشی بلاک‌ چینی HTC می‌تواند کاربردهای بیشتری با بهره‌گیری از بلاک‌ چین به کاربر ارائه کند.

HTC علاوه‌بر عرضه‌ی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز جدید در فروشگاه غیرمتمرکز اکسدوس، با مرورگر وب اپرا نیز همکاری‌هایی کرده است. چند ماه پیش، اپرا کیف‌ِپول اندرویدی ارز دیجیتال خود را برای سیستم‌عامل اندروید عرضه کرد. اکنون، همکاری این دو شرکت به کاربران امکان می‌دهد در وب‌سایت‌های مشخص، با استفاده از ارز دیجیتال اترهزینه‌هایشان را پرداخت کنند. در برنامه‌های آتی، پشتیبانی از بیت کوین و لایت‌کوین نیز به این سیستم پرداخت اضافه خواهد شد.

چن اعتقاد دارد قابلیت پرداخت‌های خُرد به وب‌سایت‌ها، تأثیر زیادی بر فضای وب خواهد گذاشت؛ چون کاربران را قادر می‌سازد حجم‌های کوچک از پول را بدون درگیری با کارمزدهای مختلف پرداخت و به حساب وب‌سایت‌ها واریز کنند. سرویس‌های مختلفی قبلا این قابلیت را امتحان کرده‌اند که موفقیت آن‌چنانی نداشتند. مدیر ارشد HTC اعتقاد دارد با استفاده از ارز دیجیتال، می‌توان کاربردهای بیشتری برای چنین فرایندهایی ایجاد کرد. طبق ادعای او، اکنون کاربران می‌توانند پرداخت‌های بسیار خُرد همچون ۰.۰۰۰۰۲ اتر را بدون نیاز به پرداخت کارمزد یا سهمی به بازارچه‌های اپلیکیشن انجام دهند؛ فرایندی که پیش‌ازاین در دنیای پرداخت جایی نداشت.

اپلیکیشن‌های جدید و همکاری HTC با اپرا، برای نشان‌دادن مزیت‌های بسیار فروشگاه‌های غیرمتمرکز اپلیکیشن معرفی شدند. البته، فروشگاه غیرمتمرکز نیز مشکلات خاص خود را دارد. چن اعتراف می‌کند در آینده و با افزایش اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز به هزاران عدد، HTC نمی‌تواند آن‌طور که بایدوشاید در بحث امنیت آن‌ها را کنترل کند. احتمال قوی آن است که فقط تعداد محدودی از آن اپلیکیشن‌ها با تأییدیه‌ی سرویس اکسدوس به کاربران عرضه شوند.

از ماه آینده‌ی میلادی، گوشی هوشمند اکسدوس ۱ را با پول نقد معمولی نیز می‌توان خرید. قیمت نهایی آن برای عرضه در بازار آمریکا ۶۹۹ دلار در نظر گرفته شده است. حرکت بعدی آن است که هریک از آن گوشی‌ها، به نودی در شبکه‌ی بلاک‌ چین تبدیل شوند تا کاربران نقل‌و‌انتقال بیت‌کوین بین یکدیگر را تسهیل کنند. این قابلیت احتمالا در ماه‌های آتی عرضه خواهد شد و طبق گفته‌ی چن، هنوز آماده نیست.


منبع htc-exodus-1-blockchain-dapps-data-opera-mwc-2019

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید