خبرها ماینینگ

ماینرهای ارز دیجیتال بدون انجام کاری میلیون ها دلار درآمد کسب می کنند

crypto-miners
نوشته شده توسط kazem

شرکت تحقیقات بلاک چین و ارزهای دیجیتال دیار (Diar) در بررسی های اخیر خود مسئله ای را مطرح کردند که در آن ماینرهای ارز دیجیتال بدون پردازش حتی یک تراکنش(بدون انجام کاری) ده ها میلیون دار درآمد کسب می کنند، مثلا از ارزهای دیجیتال معروفی مانند مانند بیت کوین، اتر، لایت کوین و دش بیش از ۱۸ میلیارد دلار کسب کرده‌اند.

ماینرهای بیت کوین کش از زمان فورک این ارز دیجیتال، کمتر از ۱ میلیارد دلار کسب نموده‌اند. ماینرهای زی‌کش (Zcash) با این یکی از شبکه‌های کم‌ تراکنش در بین شبکه‌های موردمطالعه بوده است ولی  بیش‌تر از ماینرهای بیت کوین درامد داشته‌ است.

بیت کوین و اتریوم در صدر تراکنش ها

در مجموع، از ماه آگوست ۲۰۱۷ تا کنون، ماینرهای بیت کوین کش بیش از ۳۳۰۰ بلاک خالی را پردازش کرده‌اند. همچنین، در کل، ماهیانه، در تمام شبکه‌های اصلی از جمله زی‌کش و دیکرد ، به طور متوسط حدود ۵ میلیون دلار به دست آمده است. بیت کوین و اتریوم محبوب‌ترین بلاک چین‌های اثبات کار بوده‌اند که کم‌ترین تعداد بلاک خالی را داشته‌اند.

همچنین در گزارش های شرکت دیار آمده است که در سال ۲۰۱۷، حدود ۶۵ میلیون دلار پاداش به بلاک‌های خالی پرداخت شده است اما با این وضع اتریوم کم‌ترین تعداد بلاک خالی را داشته است.

crypto-miners-earn-millions-for-doing-nothing-1

در مقاله منتشر شده یک نکته اساسی به چشم می خورد و آن این است که ماینرها هیچ کاری انجام نمی‌دهند. با این حال، چه تراکنش موجود باشد چه نباشد، ماینرها، ذخایر را به منظور ایمن‌سازی شبکه، سرمایه‌گذاری می‌کنند. کمبود تراکنش‌ها که به کاهش کارمزدها می‌انجامد، در مقایسه با پاداش بلاک‌ها، مبلغ قابل‌توجهی در اختیار ماینرها قرار نمی‌دهد.

بیشترین بلاک‌های خالی در لایت کوین استخراج شده است

ظاهراً لایت کوین به دلیل استفاده‌ی کم از شبکه و تولید سریع‌تر بلاک، بیش‌ترین تعداد بلاک خالی را دارد. زمان تولید بلاک لایت کوین دو دقیقه است. هر دو دقیقه، یک بلاک جدید برای استخراج شدن مورد هدف قرار می‌گیرد. زمان واقعی، بسیار به سختی استخراج بستگی داشته و متفاوت خواهد بود. با این حال، ماینرهای لایت کوین اغلب، بلاک‌هایی را که تراکنش بسیار کمی دارند را استخراج می‌کنند.

به عنوان مثال، بلاک شماره‌ی ۱۵۸۶۶۹۹، از روز سه شنبه، تنها سه تراکنش و در مجموع کمتر از یک لایت کوین در تراکنش‌ها داشته است. با این حال، بلاک برای پاداش استخراج، ۲۵ لایت کوین می‌پردازد و بدین معناست که ماینرها با استخراج بلاکی که کمتر از ۵۰ دلار تراکنش را پردازش کرده است، بیش از هزار دلار دریافت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: آیا زمان خوبی برای خرید دستگاه ماینینگ است؟

اگر پاداش ماینر را کارمزد تراکنش شبکه یا به طور کلی هزینه‌ی پرداختی به شبکه فرض کنیم، این میزان بسیار زیاد خواهد بود. دنیای ارزهای فیات هیچ شباهتی به این سناریو ندارد.

بعد از اینکه ۱۰ تا بلاک استخراج شد، مرور بلاک چین بلاک خالی شماره‌ ۱۵۸۶۷۰۹ را گزارش می‌دهد که نشان‌دهنده این است که یک ماینر با استخراج بلاکی که در آن هیچ تراکنشی پردازش نشده است، بیشتر از هزار دلار کسب کرده است. این نمایش باید ادامه پیدا کند. بلاک چین باید ۲۴ ساعت شبانه‌روز کار کند تا مفید واقع شود.

اما آیا بلاک‌های خالی هم باید به ‌اندازه‌ی بلاک‌های پر، پاداش پرداخت کنند؟

 ماهیت محدود عرضه‌ی ارزهای دیجیتال بدین معنی است که این طراحی سبب ایجاد موقعیتی می‌شود که به طور موثر، در آن با هر بلاک، ارز دیجیتال کمتری موجود است. کارمزدها همچنان به پای هزینه‌ی استخراج نرسیده‌اند و هیچ گواهی مبنی بر آن که خواهند رسید نیز وجود ندارد. هیچ‌کس نمی‌داند وقتی‌ که پاداش بلاک‌ها به اتمام می‌رسد و یا به طور موثر، به کمتر از ۱ دلار ارز دیجیتال می‌رسد، چه اتفاقی می‌افتد.

چشم‌انداز بلندمدت

مونرو با داشتن استراتژی صدور بلندمدت، به حل این واقعیت می‌پردازد. در برخی موقعیت‌ها در آینده، همه‌ی بلاک‌ها،تا ابد پاداش بلاک یکسانی خواهند داشت.

حال سوال اینجاست که آیا با این کار تورم ایجاد می‌شود؟

بله. اما انگیزه‌ی برای استخراج ثابت خواهد ماند.

با این حال بعضی از ارزهای دیجیتال برتر مانند بیت کوین، بیت کوین کش و لایت کوین برای همیشه به نصف کردن پاداش استخراج را در ادامه خواهند داد. دیدگاه اقتصادی چنین است که صدور کمتر ارز دیجیتال سبب محدودتری شدن عرضه می‌شود زیرا ماینرها در میان فروشندگان ارزهای دیجیتال جدید پیشرو هستند.

هزینه استخراج بلاک در بیت کوین تحت تاثیر عوامل هایی مانند  منطقه، تجهیزات و هزینه‌ی برق متفاوت بوده است که همین امر نشان می دهد که گاهی  استخراج این ارز دیجیتال سودآور نیست. با کنار گذاشتن عواقب محیطی استخراج، مسئله‌ی پایداری، در چشم‌انداز بلندمدت ارزهای دیجیتال بسیار واقعی است.


منبع CCN

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید