خبرها

معمای صرافی رمز ارزی QuadrigaCX حل کن و 100 هزار دلار ببر!

معمای صرافی رمز ارزی QuadrigaCX حل کن و 100 هزار دلار ببر!
نوشته شده توسط ali ahmadi

طبق گزارشاتی که اخیرا منتشر شده است، یکی از بزرگ‌ترین پلت‌فرم‌های مبادله‌ی دارایی‌های دیجیتال جهان به نام کراکن(Kraken) به تازگی اعلام نموده که به شخص یا اشخاصی که بتوانند در رابطه با کشف و بازیابی ۱۹۰ میلیون دلار رمز ارز از دست رفته در صرافی رمز ارزی کوادریگا سی‌اکس (QuadrigaCX) کمکی ارائه دهند، یک جایزه‌ی نقدی تا سقف ۱۰۰ هزار دلار اهدا خواهد کرد. لازم به یاد‌آوری است که پس از مرگ ناگهانی جری کاتن(Gerry Cotten) بنیانگذار و مدیرعامل صرافی کانادایی کوادریگا سی‌اکس، کلید‌های مربوط به کیف‌پول‌های این صرافی رمز ارزی که دارایی‌های کاربران در آن ذخیره‌ شده‌اند نیز بدون هیچ سرنخی مفقود شده‌اند.

صرافی رمز ارزی کراکن با انتشار یک پست وبلاگی اعلام کرد که هدف این صرافی از ارائه‌ی چنین جایزه‌ای افزایش آگاهی و جلب توجه کاربران به موضوع کوادریگا سی‌اکس است تا در نهایت روند کشف تمام یا بخشی از دارایی کاربران توسط مقامات تحقیقاتی ساده‌تر شود.

بیشتر بخوانید: تفاوت ارز دیجیتال و رمز ارز چیست؟

افرادی که در رابطه با این موضوع اطلاعاتی در دسترس دارند، می‌توانند با مراجعه به لینک مربوطه، اطالاعات خود را در اختیار اوپراتور‌های صرافی رمزارزی کراکن قرار دهند.
بدیهی است که تمام اطلاعات جمع‌آوری شده توسط صرافی رمزارزی کراکن در اختیار اداره‌ی تحقیقات فدرال(Federal Bureau of Investigation یا FBI) و دیگر سازمان‌های اجرای قانون مربوط به این پرونده قرار خواهد گرفت.

آیا منبع ذخیره‌سازی اتریوم‌های صرافی QuadrigaCX کشف شده است؟

در گزارش دیگری که در تاریخ ۲۸ام فوریه ۲۰۱۹ منتشر شده است،‌ پلت‌فرم تحقیقات و مشاوره‌ی رمز ارزی Zeron0ncense اعلام کرد یک «احتمال بسیار قوی» وجود دارد که مقدار قابل توجهی از اتریوم‌های تحت کنترل صرافی کوادریگا سی‌اکس(حدود ۶۰۰ هزار واحد) به حساب صرافی‌های دیگری همچون کراکن، بیت فنیکس و پولونیکس انتقال داده شده باشد.

این گزارشات به نوعی با گفته‌های خانم جنیفر رابرتسون(Jennifer Robertson) در رابطه با احتمال ذخیره شدن مقداری از رمزارزهای تحت کنترل صرافی کوادریگا سی‌اکس بر روی صرافی‌های دیگر، همخوانی دارد.

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال چیست؟

در این گزارشات همچنین به یک تراکنش اشاره شده که در ماه دسامبر ۲۰۱۸، از یکی از کیف‌پول‌های گرم(Hot Wallet) صرافی کوادریگا سی‌اکس حدود ۱۰۹۹ واحد رمز ارز اتریوم به یکی از کیف‌پول‌های گرم صرافی بیت فنیکس ارسال شده است.

معمای صرافی رمز ارزی QuadrigaCX حل کن و 100 هزار دلار ببر!

در آن زمان مجموع ارزش اتریوم‌های ارسال شده به صرافی‌های مذکور حدود ۱۰۰ میلیون دلار تخمین زده شد.
باید یادآور شد که کیف‌ پول‌ های گرم برای صرافی‌های رمزارز به نوعی حکم «استخر جمع‌آوری» را دارند. این بدان معناست که در زمان برداشت دارایی‌های دیجیتال از حساب‌های یک صرافی، کاربر ممکن است از یک کیف‌پول گرم این دارایی‌ها را دریافت کند.

سناریوی صرافی کوادریگا سی‌اکس

داستان صرافی کوادریگا سی‌اکس از جایی شروع شد که در تاریخ ۱ام فوریه ۲۰۱۹، این صرافی با انتشار بیانیه‌ای از عدم دسترسی به ۲۵۰ میلیون دلار دارایی رمز ارزی کاربران خود خبر داد که به واسطه‌ی مرگ ناگهانی جرالد کاتن، بنیانگذار و مدیرعامل صرافی مذکور رخ داده است. به گفته‌ی این صرافی، آقای کاتن تنها شخصی بوده که به کیف‌پول‌های سرد و دارایی کاربران این صرافی دسترسی داشته و پس از مرگ او هیچ نشانه‌ای از وضعیت و موقعیت رمزارز کاربران پیدا نشده است.

این صرافی در تاریخ ۱۴ام فوریه با ارسال بیش از ۴۰۰ هزار دلار رمز ارز بیت‌کوین به یکی از کیف‌پول‌های غیرقابل دسترس آقای کاتن، دچار مشکلات بیشتری شد.


منبع  btcmanager

درباره نویسنده

ali ahmadi

نظر بدهید