خبرها

مشعل شبکه‌ی صاعقه بالاخره به ایران رسید

مشعل شبکه‌ی صاعقه بلاخره به ایران رسید
نوشته شده توسط ali ahmadi

مشعل شبکه‌ی صاعقه در واقع یک تراکنش بیت‌کوین در شبکه‌ی صاعقه یا Lightning Network است که مانند مشعل المپیک، هر کاربر با دریافت و افزودن مقداری رمزارز به آن، مشعل را به شخص دیگری ارسال می‌کند. این پروژه‌‌ی جالب از زمان آغاز سفر خود در ماه ژانویه، تا کنون توانسته توجه‌ زیادی را به خودش جلب کند.

پروژه‌ی مذکور توسط یک کاربر پلت‌فرم توییتر که با نام مستعار hodlonaut شناخته می‌شود، راه‌اندازی شده و گفته می‌شود که تا به امروز بیش از ۲۳۰ کاربر مشعل را دریافت کرده‌اند.

با وجود اینکه پروژه‌ی مشعل به منظور اثبات خصوصیت «غیرمتمرکز» و «بدون مرز بودن» بیت‌کوین و شبکه‌ی صاعقه توسعه یافته است، اما در هفته‌ی گذشته پس از اینکه یک شرکت‌کننده از ارسال تراکنش به یک گیرنده در ایران خودداری کرد، با انتقاد و نکوهش روبرو شد.

مشعل شبکه‌ی صاعقه بالاخره به ایران رسید

گیرنده‌ی این تراکنش آقای ضیا صدر مدیر اجرایی Coinex بود که ظاهرا پس از ادعای یکی از مهندسین ارشد کمپانی Peach Inc به نام ویجای بویاپاتی مبنی بر اینکه عوامل سیاسی از شرکت کردن آقای صدر در این پروژه جلوگیری به عمل آورده‌اند، از طرف جامعه‌ی رمزارزی حمایت شد.

آقای بویاپاتی در آن زمان اعلام کرد که:

بسیار ناراحت‌کننده است که بخاطر ایالات متحده[به دلیل تحریم‌های آمریکا]، دو شخص کاملا صلح طلب نمی‌توانند از آن سوی جهان با یکدیگر مبادله[تراکنش] داشته باشند

یک کاربر در انگلستان به روند دریافت مشعل در ایران کمک کرد.

با این حال از آن زمان تا به امروز، بقیه‌ی نگه‌دارندگان مشعل برخلاف این رویه‌ عمل کرده‌اند و آقای صدر نیز این فرصت را داشته تا تراکنش مذکور را دریافت کند.

براساس گزارشات منتشر شده توسط وب‌سایت ناظر بر این پروژه، این حرکت توسط یک کاربر مستقر در انگلستان تسهیل شده و پس از دریافت از یک منبع خبری به نام Bitcoin Magazine، مشعل شبکه‌ی صاعقه به دست آقای صدر رسیده است.

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال چیست؟

آقای صدر نیز پس از دریافت مشعل با ارسال یک پست توییتری پیشنهاد داد که توسعه‌دهندگان مرورگر اینترنتی Tor(پروژه‌ای برای مبارزه با سانسور) نفرات بعدی دریافت کننده‌ی مشعل باشند. وی در این پست توییتری نوشت: «بیایید روند مقاومت در برابر سانسور را ادامه دهیم».

مشعل شبکه‌ی صاعقه بلاخره به ایران رسید

می‌توان گفت که به غیر از پروژه‌ی مشعل، خود شبکه‌ی صاعقه نیز گسترش و توسعه‌ی چشم‌گیری داشته است. آمار و داده‌های بدست آمده از پلت‌فرم نظارت بر منابع ۱ML.com تایید می‌کنند که ظرفیت کلی شبکه‌ی صاعقه در ماه فوریه بیش از ۲۰ درصد افزایش داشته است، در حالی که تعداد گره‌ها و کانال‌ها به ترتیب شاهد ۱۹ و ۳۹ درصد افزایش بوده‌اند.

 

درباره نویسنده

ali ahmadi

نظر بدهید