بلاک چین خبرها

نسل سوم بلاک چین به زبان ساده

blockchain
نوشته شده توسط kazem

نسل سوم بلاک چین بر اساس تکنولوژی DAG و بدون اتکا به ماینرها، برای مرتفع نمودن بعضی از مسائل دو نسل قبلی در حال ظهور است. اگر چه استفاده از بلاک چین خصوصی و سازمانی برای استفاده از مزایای بلاکچین و در عین حال حفاظت از امنیت داده‌ها و حریم شخصی ضروری است. اما این به معنای غیرمتمرکز بودن و عدم وجود مکانیسم اجماع نیست.

ویژگی بلاک چین

مهمترین ویژگی بلاک چین، غیرمتمرکز بودن و پیاده سازی مکانیزم اجماع است. در بلاک چین خصوصی فقط اعضای دارای مجوز می‌توانند در شبکه و مکانیسم اجرا مشارکت داشته باشند و غیرمتمرکز بودن، همچنان پابرجاست.

پیاده‌سازی یک سیستم متمرکز بدون اجماع، همان مبحث لیست‌های مرتبط (Linked List) در ساختار داده‌ها است که درسال ۱۹۵۵ مطرح شده است و  همه دانشجویان مهندسی نرم افزار در درس ساختمان داده ها با آن آشنا شده اند.

لیست‌های مرتبط یک ساختار داده است که متشکل از مجموعه ای از گره ها است که با هم یک توالی را نشان می‌دهند. در ابتدایی ترین فرم، هر گره حاوی داده ها و یک مرجع (به عبارت دیگر، یک لینک) به گره بعدی در دنباله است و دارای نقاط ضعفی از قبیل زمان دسترسی خطی است. در این حالت دسترسی سریعتر، مانند دسترسی تصادفی، امکان پذیر نیست و آرایه‌ها نسبت به لیست های مرتبط در این مورد محل ذخیره سازی بهتری هستند.

بلاک چین نسل سوم

بنابراین بلاک چین بدون اجماع معنی ندارد. اما بلاک چین های نسل سوم بدون اتکا به ماینر ها مطرح شده اند. نسل اول بلاک چین با بیت کوین و رمز ارزها مطرح شد و در نسل دوم اتریوم و قرارداد هوشمند مطرح شد. اما اهدافی چونمقیاس پذیری بالا، قابلیت همکاری، پایداری، حریم خصوصی و خود حاکمیتی مطرح است که نسل یک و دو هیچکدام به تنهایی تمام چهار ویژگی فوق را پوشش نمی‌دهند. به همین دلیل نسل سوم با نوآوری های خود، برای ترکیب این ویژگی‌ها در حال ظهور است، تا بتواند با خواسته های در حال تغییر این فضا، سازگار باشد.

DAG-transparent-blockchain

در نسل سوم بلاک چین، ارتباط بین بلاک چین های مختلف جهت مبادله جریان اطلاعات مطرح است و لایه‌های مختلف برای مدیریت توافقات، انجام تراکنش‌ها و ارتباط با دیگر بلاک چین‌ ها تعریف می‌شوند. در این نسل عملکرد لایه ای به افزایش امنیت و کاهش سرعت بلاک چین کمک می‌کند. بنابراین ارتباط بلاک چین های سازمانی یا خصوصی مطرح می‌شود.

ویژگی نسل سوم بلاک چین

نسل سوم بلاک چین مانند لیسک و آیوتا ضمن حل مشکل قابلیت همکاری و مقیاس پذیرس، خود حاکمیتی را نیز افزایش می‌دهند. در مقابل بلاکچین‌های نسل دوم مانند اتریوم که راه حل‌ها و پیشنهاداتِ پروژه‌های جانبی مانند Sharding، Plasma و شبکه رایدن را جهت حل مشکلات نسل یک ارائه می‌کنند، برخی از پروژه‌های بلاک‌ چین نسل سوم، مانند کاردانو و  ایاس، از زاویه‌ای دیگر به توسعه و حل مسائل و مشکلات موجود در پلتفرم های فعلی می‌پردازند.

کاردانو از پروتکل Ouroboros POS استفاده می‌کند که ادعا می‌شود تنها پروتکل اثبات سهام با امنیت ریاضی ثابت شده است. کاردانو در دو لایه توسعه یافته است. لایه تسویه و لایه رایانشی. لایه تسویه به عنوان تراز دفترکل عمل کرده و با هدف بهبود مقیاس پذیری به وجود آمده است و با استفاده از یک الگوریتم اثبات سهام، موجب ایجاد بلاک‌های جدید و تایید تراکنش‌ها شده و مسئولیت انتقال ارزش و تعادل حسابداری را دارد.

لایه رایانشی از لایه تسویه جدا شده و شامل اطلاعاتی در مورد محاسبات و چگونگی انجام تراکنش است و مسئولقراردادهای هوشمند و کنترل قانونی است. این تفکیک باعث افزایش حریم خصوصی، انعظاف پذیری بیشتر قراردادهای هوشمند در پلتفرم و امکان سفارشی سازی قراردادها می‌شود.

blockchain-3

COTI نیز از نسل سوم بلاک چین است که بر اساس پروتکل گراف غیردوار جهت دار عمل می‌کند و منابع مالی کاربر را در کیف‌های آفلاین (سرد) ذخیره می کند، که در برابر حملات سایبری مصونیت بیشتری دارند. COTI قادر به پردازش ۱۰ هزار تراکنش در ثانیه است که این رقم با تعداد تراکنش های بیت کوین و اتریوم که این نرخ به ترتیب، ۳ الی ۵ تراکنش در ثانیه و ۱۵ تراکنش در ثانیه است غیرقابل مقایسه است. بنابراین انتظار می‌رود استفاده از رمزارزها به شدت افزایش یابد.

به طور خلاصه می‌توان گفت:

بلاک چین نسل سوم بر اساس تکنولوژی DAG در حال گسترش است که برای نگهداری شبکه به ماینر ها متکی نیست و در تلاش برای بهبود مقیاس پذیری، پایداری، حریم خصوصی، خود حاکمیتی و قابلیت همکاری است.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید