بیت کوین خبرها

بیت کوین از منظر فقه : بیت کوین حباب ارزی بوده و اشکال شرعی دارد

بیت کوین از منظر فقه
نوشته شده توسط kazem

آیت الله فاضل لنکرانی پیش از ظهر امروز در نشست علمی «بیت کوین از منظر فقه»، که در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم برگزار شد، اظهار داشت:

اولین بحث این است که آیا بیت کوین را باید پول بدانیم یا مال هر چند که عده ای این را به عنوان پول می دانند.

وی با اشاره به تعریف پول افزود:

در واقع تعریف پول این است که به جای کالا می نشیند و در قبال آن کالا دریافت می شود و کاری به بیع یا غیر بیع بودن آن نداریم. در دنیای امروز پشتوانه یک پول، دولت ها هستند و سوال این است آیا پول می تواند بدون پشتوانه باشد؟

وی افزود:

در عرف و بازار پول جای یک طرف معامله می نشیند و فرقی نمی کند که  پول فیزیکی یا دیجیتالی جای کالا بنشیند، اما باید حتما پشتوانه داشته باشد.

بیشتر بخوانید: بیت کوین درس خارج فقه فضای مجازی حوزه علمیه قم

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد:

این که پول در فضای مجازی است دلیل این نمی شود بدون پشتوانه باشد و به این که برخی افراد بگویند این پول است، نباید اعتنا کرد؛ چرا که جمیع عقلا و مردم باید بگویند پول اعتبار دارد و آن را تایید کنند.

وی با بیان این که سرمایه بیت کوین ۲۰۰ میلیارد دلار است، تصریح کرد:

اگر امروز ۲۰۰ میلیارد دلار از بیت کوین خارج کنند، هیچ ارزشی در آن باقی نمی ماند.

پشتوانه بیت کوین

آیت الله فاضل لنکرانی افزود:

  در فقه غرر حین معامله مورد نهی است در فرض این که غرر به معنای خطر باشد، ادعای ما این هست که در حین معامله بیت کوین، غرر وجود دارد. بیت کوین در واقع هیچ عوض و پشتوانه ای ندارد و علاوه بر این در بیت کوین طرف معاوضه وجود ندارد و فقط در برابر دلار رمز و کد می دهد.

بیشتر بخوانید: پشتوانه بیت کوین

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد:

بزرگان و اقتصاددانان معامله ای را صحیح و عقلایی می دانند که هر طرف چیزی نصیبش شود.

وی با بیان این که در باب معامله بیت کوین عوض چیست؟ افزود:

در معامله بیت کوین طرف وجود ندارد و نه می توانیم بگوییم پول است و نه مال.

آیت الله فاضل لنکرانی تاکید کرد:

در واقع بیت کوین حباب ارزی است و در یک لحظه می تواند از بین برود و علاوه بر این از مصادیق اکل مال بالباطل است به طوری که مانند قمار بازنده پول داده است و در عوض چیزی نصیبش نمی شود. از سوی دیگر بیت کوین صدق معامله را ندارد ، در واقع با ضوابط فقهی نمی توانیم برای این معامله آثار صحت را قائل شد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان داشت:

در بیت کوین تبانی بر مالیت است و از اصل مال خبری نیست و علاوه بر این از مفاهیمی است که عرف جامعه آن را نه پول می داند و نه مال. در عناوین ثانویه از قبیل پولشویی هم باید گفت از طریق بیت کوین به راحتی می توان پول شویی کرد؛ چرا که مبدا و مقصد پول مشخص نیست.

آیت الله فاضل لنکرانی خاطر نشان کرد:

در کشورهای پیشرفته بیت کوین هنوز ارزش ندارد و تنها سرمایه جهان سوم است که جذب بیت کوین می شود. بیت کوین 100 هزار کاربر در ایران دارد اما ظاهر مسئله این است که یک فردی که بیت کوین خریداری کرده است چگونه می تواند سرمایه خود را برگرداند.


نظر تیم کارشناسی ارزسل: نظر بر این که بیت کوین یا هر ارز دیجیتالی دیگر می تواند می تواند سیستم مالی کشور را در جهتی خاص سوق دهد باید این نکته را خاطر نشان کرد که این ارزها می توانند به عنوان نوعی رابط بین کشور ها در زمان تحریم نقش ایفا کنند.

همچنین در مورد اعتبار و جایگاه این ارزهای رمزنگاری شده می توان این ادعا را کرد که در چند سال آینده پول های فیزیکی(فیات) از چرخه خارج خواهند شد چرا که این حجم از معاملات را نمی توان در پول های فیاتی پشتیبانی کرد.

بیشتر بخوانید: ارزهای دیجیتال جایگذینی برای پول های کاغذی

پول های رمزنگاری شده در شروع راه برای تغییر روند معاملاتی جهان هستند که به سرعت رشد خواهند کرد، همسو شدن با این تغییر چرخه می تواند آینده ای روشن را در پیش داشته باشد.

بیت کوین کاربرد های زیادی دارد باید از دید مثبت به این ارز نگاه کرد و برای جلوگیری از کاربرد مخرب های آن باید بانک مرکزی نظارت دقیق تری بر فعالیت های آن داشته باشد تا به عنوان وسیله ی پول شویی تبدیل نگردد چرا که در اکثر کشور های دنیا چارچوب خاصی برای معامله گران تعیین شده است، که به عنوان مثال بانک های کره جنوبی برای جلوگیری از ارتکاب جرم و پول شویی قوانین جدیدی را برای صرافی های موجود در کشور ایجاد کرده است.


منبع hawzahnews

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید