خبرها

درآمدزایی ‍‍۱۹ میلیارد دلاری با ارزدیجیتال فیسبوک

درآمدزایی ‍‍۱۹ میلیارد دلاری با ارزدیجیتال فیسبوک
نوشته شده توسط ali ahmadi

کمپانی فیسبوک(Facebook غول رسانه‌های اجتماعی جهان) به تازگی با ارائه‌ی پروژه‌ی توکن بومی خودش باعث تحریک صنعت ارزدیجیتال شده است. با این وجود ممکن است پس از گفته‌های راس سندلر(Ross Sandler) یک تحلیل‌گر اینترنت فعال در بانک Barclays(بانک سرمایه‌گذاری بریتانیایی) که اعلام است پروژه‌ی ارزدیجیتال فیسبوک می‌تواند یک فرصت کسب درآمد چند میلیارد دلاری باشد، تحریک و تنش صنعت ارزدیجیتال افزایش چشم‌گیری یابد

براساس گفته‌های آقای سندلر، ارزدیجیتال فیسبو‌ک می‌تواند تا سال ۲۰۲۱ به یک سقف درآمدزایی بالقوه با رقمی بالغ بر ۱۹ میلیارد دلار برسد. براساس تحلیل‌های او، با اتخاذ یک رویکرد محافظه کارانه می‌توان گفت که کف درآمد حاصل از این ارزدیجیتال ها حدود ۳ میلیارد دلار خواهد بود.

آقای سندلر اساس و پایه‌ی پیش‌بینی‌های مربوط به میزان درآمد را براساس پلت‌فرم Google Play‌ که فروشگاه دیجیتال توزیع نرم‌افزار کمپانی گوگل می‌باشد، قرار داده است. وی به عنوان تحلیل‌گر بانک Barclays اعلام نموده که ارزدیجیتال فیسبوک با یک «هماهنگی مشابه» در فروشگاه Google Play فعالیت خواهند کرد و «درآمد» خالص حاصل آن‌ها حدود ۶ دلار برای هر کاربر خواهد بود.

آقای سندلر همچنین اظهار داشت که با در نظر گرفتن این پیش‌بینی‌های بسیار بزرگ، می‌توان گفت که سهام شرکت فیس‌بوک نیز شاهد افزایش شدید قیمت خواهد بود. او توضیح داد:

از نظر ما این میزان کسب درآمد به تنهایی باعث تغییر وضعیت سهام کمپانی فیسبوک خواهد شد.

سال گذشته کمپانی فیسبوک با چند پرونده‌ی قضائی روبرو شد که نتیجه‌ی آن‌ها نهایتا به سقوط شدید ارزش سهام این کمپانی از رقم ۲۱۷ دلار به کمتر از ۱۲۵ دلار منجر شد. کمپانی فیسبو‌ک پس از اینکه توسط کاربران، تبلیغات و حتی مقامات سیاسی مورد حمله‌ و انتقادات شدید قرار گرفت، تلاش کرد تا فعالیت و عملیات‌های اجرایی خود را متنوع کند تا از حضور و باقی ماندن سرمایه‌گذاران اطمینان به عمل آورد. از نظر این کمپانی بزرگ، عملیات پرداخت خط مرزی و نقطه‌ی عطف بعدی خواهد بود.

درآمدزایی ‍‍۱۹ میلیارد دلاری با ارزدیجیتال فیسبوک

این غول رسانه‌های اجتماعی اخیرا به دنبال توسعه‌ی یک ارزدیجیتال بومی مرتبط با شبکه‌ی پرداخت‌های جهانی از طریق پلت‌فرم پیان‌رسان خود یعنی نرم‌افزار WhatsApp بوده است. در صورت اجرایی شدن این طرح، کاربران می‌توانند از طریق یک سیستم کامپیوتری غیرمتمرکز، به صورت آنی و لحظه‌ای اقدام به ارسال ارزدیجیتال به مخاطبان خود کنند. آقای سندلر این توسعه را «چیزی که کمپانی فیس‌بو‌ک شدیدا در این مرحله نیازمند آن است» توصیف نموده است.

وی در ادامه افزود:

هرگونه تلاش برای ایجاد یک جریان درآمدزا خارج از تبلیغات، به ویژه آن‌هایی که از حریم خصوصی کاربران سوء استفاده نمی‌کنند، احتمالا با پشتیبانی سهامداران فیسبوک روبرو خواهد شد.

ساندلر همچنین اعلام کرد که این سیستم پرداخت احتمالا به فیسبوک اجازه خواهد داد تا در مشارکت با سایر شرکت‌های بزرگ، محتوای بیشتری برای ارائه داشته باشد.

لازم به یادآوری است که فیس‌بوک در سال ۲۰۱۲ یک سیستم پرداخت مشابه راه‌اندازی کرد که اعتبارات فیسبوک یا Facebook Credits نام داشت. در این سیستم کاربران می‌توانستند با پرداخت پول واقعی، اعتبارات فیسبو‌ک را خریداری کرده و در نرم‌افزار‌های مختلف از آن‌ها برای خرید آیتم‌های مختلف استفاده کنند.

سندلر گفت که شکست این سیستم قدیمی ناشی از کارمزد بالای مبادلات بود. وی همچنین توضیح داد زمانی که بالا بودن کمیت و مقدار تراکنش‌ها در مقابل پایین بودن ارزش آن‌ها در نهایت باعث شد که سودآوری کسب و کار فیسبوک به شدت کاهش یابد.

وی در ادامه‌ی توضیحات خود افزود:

براساس بررسی‌های ما، اولین نسخه‌ی ارزدیجیتال فیسبوک چیزی شبیه به اعتبارات سال ۲۰۱۰ و سرویس پرداخت Venmo است یعنی یک ارزدیجیتال تک کاربردی که برای پرداخت‌های خرد(Micro-Payments) و انتقال پول نقطه به نقطه در داخل شبکه(در کشور) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کمپانی فیسبوک در حال حاضر دیوید مارکوس(David Marcus) رئیس سابق سیستم پرداخت پی‌پل(Paypal) را استخدام کرده است تا مدیریت بخش بلاک چین و ارزهای دیجیتال این کمپانی را بر عهده بگیرد. علاوه بر این، کمپانی مذکور تیم توسعه‌ دهنده‌ی استارت‌آپ بلاک چینی Chainspace را نیز در اختیار گرفته تا بر روی پروژه‌ی ارزدیجیتال فیسبورک کار کنند.

آقای سندلر در نهایت نتیجه گرفت که نقطه‌ی فروش منحصر به فرد(USP) پروژه‌ی ارزدیجیتال فیسبو‌ک در آینده‌ای نزدیک مشخص خواهد شد و این نقطه باید «بالاتر از آنچه باشد که امروز در سرویس‌های پرداخت می‌بینیم». این کمپانی همچنین باید پس از جاه‌طلبی‌ها و اشتباهات سال گذشته، اعتماد سرمایه‌گذاران خود را بازپس بگیرد.

درباره نویسنده

ali ahmadi

نظر بدهید