بلاک چین

نرم‌افزار‌های بلاک چینی خارج از صنعت مالی به سختی می‌توانند جلب توجه کنند

نرم‌افزار‌های بلاک چینی که خارج از صنعت مالی به سختی می‌توانند جلب توجه کنند
نوشته شده توسط ali ahmadi

آقای ویتالیک بوترین یکی از بنیان‌گذاران اتریوم طی گردهمایی Token 2049 که روز ۱۳ام مارس در هنگ‌کنگ برگزار شد، اعلام نمود از آنجایی که تنها ارزش ارائه شده توسط برنامه‌های بلاک چین خارج از صنعت مالی «غیرمتمرکزسازی» می‌باشد، معمولا از لحاظ جلب توجه و کشش با مشکل مواجه‌اند.

بوترین صحبت‌های خود را با اشاره به این موضوع آغاز کرد که صنعت مالی «واقع‌گرایانه‌ترین کاربرد نرم‌افزار‌های بلاک چین است که احتمالا می‌تواند به گسترش عمومی دست یابد». وی در ادامه اظهار داشت گرچه یکی از طرفداران پروپا قرص نرم‌افزارهای غیرمالی است اما توضیح داد:

مشکل اینجاست که اساسا «تمرکززدایی» تنها ارزش افزوده‌ی ارائه شده توسط این نرم‌افزارهاست. معمولا شما با استفاده از نرم‌افزار‌های مربوط به صنعت مالی در حال رقابت با بانک‌ها هستید که برای انجام کار‌های جالب به حداقل پنج روز زمان نیاز دارند. برای انجام کار‌هایی که به صنعت مالی مربوط نیستند، این احتمال وجود دارد برخی از نرم‌افزاری‌های اینترنتی دیگر بتوانند این کار‌ها را انجام دهند، و این تمرکز است. بنابراین با کمی دشواری روبرو هستیم.

آقای بوترین برای مثال زدن دیگر زمینه‌های فعالیت و نشان دادن این مورد که تکنولوژی بلاک چین می‌تواند فراتز از امور مالی عمل کند، به مواردی همچون هویت دیجیتال، اعتبار و گواهینامه‌های دیجیتال اشاره کرد. تمام این کاربرد‌های گفته شده توسط آقای بوترین لزوما به استفاده از ارز دیجیتال ها یا بازار‌های مالی محدود نمی‌شوند.

نرم‌افزار‌های بلاک چینی که خارج از صنعت مالی به سختی می‌توانند جلب توجه کنند

وضعیت فعلی پذیرش بلاک‌چین

آقای بوترین در ادامه صحبت‌های خود در رابطه با وضعیت فعلی پذیرش بلاک چین از شرکت‌کنندگان خواست تا «نه تنها از لحاظ تئوری، بلکه از موارد دست یافتی» کاربرد‌های فناوری بلاک چین در دنیای واقعی که تحت توسعه هستند را معرفی کنند. برخی از کاربرد‌های ذکر شده توسط شرکت‌کنندگان عبارت است از بیمه‌های خرد یا کوچک(Micro-Insurance)، توکن‌های غیرقابل انتقال به غیر و صنعت گیمینگ و بازی‌های رایانه‌ای.

در ادامه آقای بوترین گفت که گرچه بسیاری از مردم به ایجاد نوآوری‌های بلاک چین متعهد هستند و از نظر آن‌ها این نوآوری‌ها می‌توانند مشکلات دنیای واقعی را با تاثیر مثبت اجتماعی خود حل کنند، اما کاربرد‌های سرگرمی مانند صنعت گیمینگ نیز بخش‌های ارزشمندی هستند که تکنولوژی می‌تواند تعداد زیادی از متقاضیان اولیه خود را جذب کند.

آقای بوترین هنگام صحبت در رابطه با تعهدات شخصی خودش در رابطه با نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز(dApp) صحبت کرد و گفت که نرم‌افزار‌هایی که براساس یک پروتکل بلاک چین غیرمتمرکز زیرساختی فعالیت می‌کنند، چندین کاربر را قادر می‌سازد تا به اشتراک‌گذاری و همکاری بپردازند.

او در ادامه پیشنهاد داد کاربرد‌ نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز می‌تواند با استفاده از یک اکوسیستم غیرمتمرکز که اجازه می‌دهد بازیکنان کوچک‌تر با غول‌های فناوری رقابت داشته باشند، به شکل بالقوه می‌تواند چشم‌انداز فعلی فناوری و قدرت را بازنویسی کرده و تغییر دهد.

آقای بوترین در یکی از مصاحبه‌های اخیر خود اعلام کرده بود که با ساخت و توسعه‌ی اتریوم در حال حل مشکل محدودیت قابلیت‌های بیت کوین است. او با مقایسه‌ی قابلیت‌های بیت کوین اعلام کرده بود که این رمزارز می‌توان یک کار را به خوبی انجام دهد، اما این درحالیست که اتریوم به عنوان یک سایبان برای دیگر نرم‌افزار‌هایی عمل می‌کند که تقریبا از پس هرکاری برمی‌آیند.

درباره نویسنده

ali ahmadi

نظر بدهید