خبرها

ارتباط تروریست نیوزلندی با رمز ارز بیت کانکت

bitconnect
نوشته شده توسط kazem

بنظر می‌رسد مجرم کشتار جمعی در مسجد نیوزلند سرمایه خود را از طریق سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال بیت کانکت (BitConnect) که منجر به از دست رفتن سرمایه بسیاری از سرمایه گذاران شده است، تامین کرده‌ باشد.

حمله تروریستی نیوزلند و رمزارز بیت‌کانکت

همانگونه که نشریات مختلف رسانه ای با استناد به سندی که ادعا میکند بیانیه برنتون تارانت ( Brenton Tarrant)، مظنون فاجعه مسجدی در نیوزلند، می باشد، سرمایه گذاری در کریپتوکارنسی را عامل سفر به نقطه ای نامعلوم در گذشته عنوان میکند.

یادداشت سردبیر:

باید ذکر شود که هیچ تاییدیه رسمی مبنی بر مشروعیت این سند مطرح نشده است و محتوای آن باید با احتیاط اظهار شود. بیتکوینیست (Bitcoinist) مایل است تکرار کند که هیچ مدرکی دال بر مشارکت خاص برنتون تارانت در بیت کانکت وجود ندارد و این مشارکت را تایید نمی‌کند.

آقای تارنت یکی از چهار مظنون بازداشت شده که در تیراندازی مسجد linwood در شهر Christchurch در هنگام نماز جمعه روز جاری دست داشته است، یک مربی شخصی در استرالیا می باشد.

در این فاجعه حدود 50 نفر جان خود را از دست داده و این مخوف ترین تیراندازی در تاریخ نیوزلند گزارش شده است.

فیلم حمله تروریستی به مسجد نیوزلند (هشدار: حاوی صحنه دلخراش)

 

بیانیه منتسب به تارنت با عنوان “جابجایی بزرگ به سوی جامعه ای جدید” بصورت آنلاین منتشر شده است. در قسمتی از این بیانیه آمده است:

برای مدتی کوتاه قبل از بدست آوردن سرمایه، از طریق بیت کانکت کار کردم و سپس سرمایه بدست آورده را هزینه سفر کرده ام.

بنابر گزارش بیتکوینیست، بیت کانکت با چالش های چندگانه و تهدید مقامات روبرو شده و سازندگان آن به اجرای طرحی پونزی (ponzi) و کلاهبرداری متهم گردیدند.


طرح پونزی:

طرح پونزی یک سرمایه گذاری فریبکارانه می باشد. در این ترفند سودهایی که به سرمایه گذاران برگردانده می شود، از بهره های متعارف به طرز غیر عادی بالاتر است. این طرح به جای آن که سودی که از فعالیت اقتصادی واقعی بدست آمده باشد، را به سرمایه گذاران پرداخت کند، از پول خودشان یا از پول دیگر سرمایه گذاران به آنها سود پرداخت می کند. پایداری و همیشگی بودن سودهایی که این گونه طرح ها در تبلیغات خود اشاره می کنند، فقط در صورت وجود یک جریان زیاد و رو به افزایش پول که توسط سرمایه گذاران ایجادمی شود، می باشد. سرنوشت تمام این گونه شرکت ها محکوم به شکست است، به این دلیل که میزان پول پرداختی شرکت از میزان پولی که به سمت شرکت می رود، بیشتر است. این گونه طرح ها به نام Richard Ponzi  نام گذاری شده است. او کسی است که اولین بار از این روش در اوایل 1920 استفاده کرد. او از ایتالیا در سال 1903 به آمریکا مهاجرت کرده بود. ریچارد پونزی خود این طرح را ابداع نکرده بود. چارلز دیکنز در اوایل 1857 در رمان Little Dorrit این گونه طرح ها را چند دهه قبل از متولد شدن پونزی توضیح داده بود. او در سرتاسر آمریکا مشهور شد و ثروت بسیاری را از پول سرمایه گذاران بدست آورد.


در ژانویه ۲۰۱۸ این طرح ملغا شده و سرمایه گذاران آن درپی از دست دادن ۹۰ درصدی ارزش آن، ناگزیر به رها سازی آن شدند. گفتنی است تا این لحظه برنتون تارانت جزئیات بیشتری درخصوص سرمایه‌گذاری خود نگفته و مشخص نیست که دقیقاً او چه میزان از این سرمایه گذاری منتفع شده و یا اینکه این وجوه تاثیر مستقیمی در ارتکاب به این جنایت داشته است یا نه؟

با این وجود امکان فعالیت های تروریستی در قالب کریپتوکارنسی‌ها هنوز دغدغه مقامات دولتی به شمار میرود.


نظر تیم کارشناسی ارزسل: این یک پست ترجمه ای است و همان طور که سر دربیر سایت بیت کوینست نیز گفته است هیچ تاییدیه رسمی مبنی بر مشروعیت این سند مطرح نشده است و محتوای آن باید با احتیاط اظهار شود و این که ممکن است اتهامات وارده در جهت تضعیف رمزارزها و بصورت سازماندهی شده باشد. تحقیق بیشتر با مخاطبین می باشد.


منبع bitcoinist

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید