بلاک چین

استفاده از بلاک چین در سیستم برق رسانی یک روستا

استفاده از بلاک چین در سیستم برق رسانی یک روستا
نوشته شده توسط ali ahmadi

یکی از شناخته‌شده ترین کمپانی‌های تولید وسایل منزل به نام Ikea اخیرا یک روستای کامل را در مقیاس ۱ به ۵۰ طراحی کرده است. این نمونه‌ی اولیه سرگرم‌کننده‌ توسط آزمایشگاه‌های نوآوری کمپانی Ikea به نام Space10 ساخته شده است. هدف از ساخت این روستای کوچک نمایش جامعه‌ای است که می‌تواند انرژی مورد نیاز خود را از طریق پنل‌های خورشیدی به دست آورده و البته مازاد و تولیدی بیش از حد خود را به خانوار‌های مجاور فروخته یا از طریق بلاک چین از همسایگان خود برق خریداری کنند.

استفاده از بلاک چین در سیستم برق رسانی یک روستا

تمام ساختمان‌های این مجموعه به وسیله‌ی سیم به یکدیگر متصل شده‌اند تا برای اشتراک‌گذاری انرژی تولیدی و مبادله‌ی آن، یک شبکه‌ی کوچک یا Microgrid ایجاد کنند؛ بر اساس ادعا‌ی ازمایشگاه‌های Space10 این طرح یک مدل کاملا مقیاس‌پذیر است.

بیشتر بخوانید: کاربردهای یک بلاک چین چیست؟

باس وند‌پوئل مدیر بخش خلاقیت آزمایشگاه‌های Space10‌ در رابطه با این پروژه اظهار داشت:

این پروژه با نام SolarVille معرفی شده و نشان می‌دهد که فناوری‌هایی مانند پنل‌های خورشدی، شبکه‌های کوچک و بلاک چین به نوعی فرصت‌های جدیدی پیش روی ما قرار داده‌اند. از جمله این فرصت‌های جدید می‌توان به سیستم‌های خارج شبکه یا Off-Grid اشاره کرد که به مردم اجازه می‌دهد شبکه‌های سنتی توزیع برق را کنار بگذارند.

استفاده از بلاک چین در سیستم برق رسانی یک روستا

بخش بلاک چینی این پروژه توسط یک استارت‌آپ نوپا به نام BLOC(مخفف آزمایشگاه‌های بلاک‌چین برای همکاری باز) توسعه یافته است. هنوز جزئیات بیشتری در رابطه با این طراحی اختصاصی و نمونه‌ی پرتابل و قابل حمل بلاک چین خصوصی، مطرح نشده است اما مارک جانسون مدیر بخش پروژه‌های فنی در استارت‌آپ BLOCK طی بیانیه‌ای اظهار نموده:

پروژه‌ی SolarVille نشان می‌دهد که چطور تکنولوژی‌های نوظهور و پیشرفته‌ای مانند سنسور‌های قابل کنترل از راه دور و سیستم‌های دفاترکل توزیع شده می‌توانند در جهت توسعه‌ی یک شبکه‌ی مبادله‌ای که امکان نظارت خودکار و بهینه‌سازی منابع انرژی توزیع شده در یک شبکه‌ی محلی را دارد، مورد استفاده قرار بگیرند.

بیشتر بخوانید: فناوری بلاک چین چگونه کار می کنید؟

هدف از توسعه‌ی SolarVille چیست؟

این پروژه با هدف برقراری دسترسی به انرژی و برق برای ۱/۱ میلیارد انسان است که در حال حاضر جزئی از شبکه‌ی برق‌رسانی نیستند؛ البته از آنجایی که استفاده از پنل‌های خورشیدی به صورت روز افزونی در حال افزایش است، پروژه‌ی مذکور می‌تواند برای جوامع غربی و پیشرفته نیز جالب به نظر برسد.

این پروژه به عنوان یک مفهوم «کاملا قابل اجرا و بلند پروازانه» برای آینده توصیف شده است. تورکلید گروث‌مولر یکی از بنیانگذاران استارت‌آپ دیگری با نام WeMoveIdeas India and Blocktech که در پروژه‌ی SolarVille کمک زیادی کرده است، طی صحبت‌های خود اعلام نموده:

از یک نقطه نظر فنی و بلاک‌ چینی، نحوه‌ی نصب و راه‌اندازی این پروژه همانند دنیای واقعی انجام شده است. تمام نرم‌افزار‌های استفاده شده در این پروژه رایگان بوده و دستگاه‌ها و سرور‌های مورد نیاز نیز بسیار ارزان قیمت هستند. این پروژه نشان داد که ارائه‌ی یک سیستم مبتنی بر مبادلات برای افراد خاصی که دسترسی بسیار محدودی به برق دارند، امکان پذیر است؛ سیستم که هم غیرقابل دستکاری است و هم در برابر حملات هکر و دولت‌های مرکزی و شرکت‌های قدرتمند که گاها فاسد هستند، مقاوم است

در نهایت می‌توان گفت که پروژه‌های اولیه‌ای همچون SolarVille نشان می‌دهند که سیستم‌های مبادله‌ی انرژی مبتنی بر بلاک چین نقطه به نقطه در کنار دیگری فناوری‌های روز مانند سنسور‌های قابل کنترل از راه دور می‌توانند حداقل در مقیاس یک روستای کوچک، کارآمد باشند.

درباره نویسنده

ali ahmadi

نظر بدهید