خبرها

دستورالعمل توکن‌های رمزنگاری‌شده توسط SEC صادر شد

crypto-token-guidance
نوشته شده توسط kazem

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده دستورالعمل رگولاتوری خود در رابطه با صدور توکن‌ها را صادر کرد. این رگولاتور از نوامبر سال 2018 شروع به توسعه راهنمای جدیدی برای توکن‌های رمزنگاری‌شده کرد تا بدین ترتیب بتوانند به راحتی تعیین کنند که آیا توکن‌های صادرکنندگان به عنوان یک پیشنهاد اوراق بهادار واجد شرایط است یا نه.

توکن

کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)، یک ورق بهادار را اینگونه تعریف می‌کند: 

توکن یا پیشنهادی که احتمال برگشت سرمایه‌ی آتی مبتنی بر کارآفرینی یا تلاش‌های دیگران را ترویج می‌دهد.

این دستورالعمل هم شامل نمونه‌هایی از شبکه‌ها و توکن‌هایی است که تحت قوانین اوراق بهادار قرار می‌گیرند و هم پروژه‌هایی که در این چهارچوب گنجانده نمی‌شوند.

قبل از ارزیابی توکن‌ها، صادرکنندگان آنها باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرند، عواملی مانند انتظارات سود، اینکه آیا یک گروه واحد یا چندین گروه و موسسه مسئولیت را برعهده دارند و اینکه آیا گروه موردنظر از بازار دارایی‌های دیجیتال حمایت یا آن را ایجاد می‌کند یا نه.

در این دستورالعمل با اشاره به تست هووی (Howey test) که در واقع تستی است که از جانب دیوان عالی کشور برای تعیین اینکه تراکنشی به عنوان یک قرارداد سرمایه‌گذاری حائز اهمیت است یا نه ایجاد شده؛ بر مواردی ازجمله:

  • تکیه بر تلاش دیگران
  • انتظارات منطقی سود
  • چگونگی توسعه شبکه
  • موارد کاربردی احتمالی توکن
  • امکان وجود ارتباط میان قیمت خرید توکن و قیمت بازار آن و دیگر عوامل تاکید شده است.

در حالی که این دستورالعمل دسته‌بندی انواع اوراق بهادار را مورد بحث و بررسی قرار داده است، برخی دیگر از سوالات این حوزه هنوز بدون جواب مانده است. به طور خاص اینکه کمیسیون بورس و اوراق بهادار هنوز موضع مشخص و دقیقی درمورد حفاظت و نگهداری کارگزاری‌هایی که ارزهای رمزنگاری‌شده در اختیار دارند ارائه نکرده است.

بیشتر بخوانید: تفاوت های توکن و کوین به زبان ساده

بنظر میرسد وضعیت قانون‌گذاری در حوزه رمزارزها در تمام دنیا رفته‌رفته رو به بهبود است و تعیین چارچوب‌های بین‌المللی در کنار معایبی که ممکن است به‌همراه داشته باشد موجب ایجاد حس امنیت برای سرمای‌گذاری کاربران تازه‌وارد به این حوزه باشد.

همچنین بخوانید: 50 میلیارد توکن بیت تورنت در کمتر از 15 دقیقه فروخته شد

 قانون‌گذاری در حوزه‌ رمز ارز روز به روز پیچیده‌تر می‌شود و به نظر می‌رسد که برخی از قوانین SEC حتی با قانون اساسی ایالات متحده و متمم اول تناقض دارند که این موضوع حرف و حدیث‌های زیادی را شکل داده است.


منبع coindesk

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید