خبرها مقالات

متولیان قانون‌گذار رمزارزها در 5 کشور آسیایی چه نهادهایی هستند؟

Asian Countries Regulate Cryptocurrency
نوشته شده توسط kazem

هیات ثبات مالی توضیح می‌دهد که چگونه کشورهای عضو این هیات، دارایی‌های مبتنی بر کریپتو را قانون‌گذاری کرده، و چه نهادهایی این مسئولیت را بر عهده دارند و حوزه نظارت آن‌ها تا چه میزان است. اکثر کشورها بیش از یک نهاد نظارتی در بدنه دولتی و تنظیم مقررات جنبه‌های مختلف فعالیت‌های رمزنگاری دارند. در میان کشورهای عضو این هیات، هند تنها کشوری است که هیچ حکم قانونی برای تنظیم مقررات مستقیم دارایی‌های رمزنگاری ارائه نکرده است.

هند

سه رگورلاتور شامل بانک‌مرکزی هند، بورس و اوراق بهادار هند، به همراه وزارت دارایی هند که بطور منظم در جلسات هیات ثبات مالی و اجلاس G20 شرکت می کنند.

همچنین بخوانید:مهلت ۴هفته‌‌ای به دولت هند جهت تنظیم قوانین ارزهای دیجیتال

هیات ثبات مالی یا همان FSB یک نهاد بین المللی است که وظیفه نظارت بر روند ناظران کشورها را بعهده دارد. این هیات در گزارش اخیر خود که در روز جمعه منتشر کرده‌است تنها بانک مرکزی هند را در لیست خود به‌عنوان نهاد تنظیم مقررات بر فضای کریپتوی هند، فهرست کرده است.

FSB تصریح کرد:

بانک‌مرکزی هند دستور قانونی برای نظارت بر کریپتوی هند ندارد. حکم جاری به بانک‌مرکزی اجازه می‌دهد عملکرد و ارزیابی موسسات مالی را از منظر مواجهه با کریپتو بررسی کند.

هیات ثبات مالی خاطرنشان ساخت، طی این حکم، بانک‌مرکزی هند، موسسات مالی را از معامله یا ارائه خدمات بمنظور فراهم‌آوردن تسهیلاتی به هر فرد یا نهاد در مواجهه یا تسویه‌حساب از طریق رمزارز منع کرده‌است.

The Reserve Bank of India-regulate crypto

سه تنظیم‌کننده ذکرشده، بخشی از پانل به ریاست چاندرا گَرگ (Chandra Garg)، دبیر اداره امور اقتصادی، هستند که وظیفه تدوین پیش‌نویس قانون رمزنگاری این کشور را بر عهده دارند. بنا به گفته دولت، این هیات در مراحل نهایی مذاکرات خود قرار دارد. انتظار می‌رفت که قانون رمزنگاری هند در روز ۲۹ مارس به دادگاه عالی کشور ارائه شود، اما دادگاه بدون پرداختن به این موضوع تا ماه جولای به تعویق افتاد.

ژاپن

در جبهه مخالف قانونی‌کردن کریپتو، ژاپن رمزارزها را به‌عنوان وسیله‌ای برای بازپرداخت در آوریل ۲۰۱۷ تحت قانون اصلاح‌شده خدمات پرداخت، قانونی اعلام کرد.

تنظیم‌کننده اصلی، اداره خدمات مالی (FSA) است که نظارت بر صرافی‌های کریپتو و عملکرد آنها را به‌عهده دارد. صرافی‌ها جهت شروع فعالیت می‌بایست در ابتدا در این آژانس ثبت شوند. در حال حاضر ۱۹ صرافی ثبت‌شده با بیش از ۱۴۰ شرکت علاقه‌مند به ورود به بازار وجود دارد.

regulate crypto

گفتنی است FSA همچنین با یک سازمان خودتنظیمی برای نظارت اضافی همکاری می‌کند. علاوه‌براین، این آژانس در بحث‌های سیاست بین‌المللی در مورد دارایی‌های رمزنگاری مشارکت می‌کند و در‌حال‌حاضر بر روی تدوین سیاست‌های عرضه اولیه سکه (ICO) تمرکز دارد.

بیشتر بخوانید: آبراهام متیوز: ارزهای دیجیتال را نمی توان قانون گذاری کرد

علاوه بر FSA دو نهاد دولتی دیگر در مقررات صنعت رمزنگاری ژاپنی شرکت دارند: بانک‌مرکزی و وزارت دارایی. بانک ژاپن یک مرکز فینتک را در اداره سیستم‌های پرداخت در سال ۲۰۱۶ تاسیس کرد.این مرکز تحقیقاتی بر روی فن‌آوری‌های جدید از جمله رمزارزها و نحوه تغییر خدمات مالی موجود و ساختارها کار می‌کند.وزارت دارایی مسئول نظارت و تصویب قانون و تجارت اموال تحت بورس خارجی و قانون تجارت خارجی از جمله برنامه‌ریزی و اجرای مالیات مربوط به رمزنگاری است.

کره جنوبی

سه تنظیم کننده برای فعالیت‌های رمزنگاری در کره جنوبی وجود دارد. تنظیم‌کننده اصلی کمیسیون خدمات مالی (FSC) است. شورای مالی ثبات توضیح می‌دهد: FSC اطلاعات صرافی‌ها و همکاری با سازمان‌های بین‌المللی را به‌خصوص در مورد ارز مجازی ارتقا می‌دهد و مسئول تجزیه‌و‌تحلیل روند و ایجاد سیاست در بازار ارز دیجیتال و هماهنگ‌سازی سیاست‌ها و برنامه‌های عمده سیستم ضد‌پولشویی مربوط به پول مجازی است.

در همین حال، سرویس نظارتی مالی (FSS) مسئول نظارت، یکپارچگی بازار، کلاهبرداری عمومی و محافظت و حمایت از مصرف‌کنندگان در امور مربوط به رمزنگاری است.

regulate crypto

FSS و FSC برای تدوین دستورالعمل‌های مرتبط با رمزارز کشور در پایان سال ۲۰۱۷ و آیین‌نامه‌های اضافی در ماه ژانویه سال گذشته با یکدیگر به همکاری پرداختند. با‌این‌حال هنوز آنها هیچ اقدام مشترک موثری نداشته‌اند و همچنان راه‌اندازی ICOهای داخلی ممنوع است.

همچنین بخوانید: چرا تعریف قانونی بلاک چین خطرناک می باشد

این دو رگولاتور ضرورت وجود نام واقعی برای حسابها را در ژانویه سال گذشته با هدف تبدیل تمام حساب‌های رمزنگاری ناشناس به اسامی واقعی به اجرا درآوردند. علاوه‌براین، واحد اطلاعات مالی کره، دستورالعمل‌هایی را برای بانک‌ها جهت جلوگیری از پولشویی از طریق تراکنش‌های رمزنگاری صادر کرد. این کشور همچنین بر روی مالیات دارایی‌های کریپتو کار می‌کند.

سنگاپور

چهارمین عضو هیات‌ثبات‌مالی کشور سنگاپور می‌باشد. با وجود پیشینه اولین‌های ملحق‌شده به فضای کریپتو، تنها نهاد قانون‌گذار بر رمزارز در سنگاپور، بانک‌مرکزی یا همان اداره‌پولی‌سنگاپور (MAS) می‌باشد.

 Singapore-regulate crypto

این اداره تمام وظایف نظارتی بر فعالیت‌های مرتبط با دنیای رمزارزها شامل فعالیت‌های موسسات مالی، سیستم‌های پرداخت، صرافی‌ها، پولشویی و …. را بعهده دارد.

چین

چین، یکی‌دیگر از اعضای FSB، به بستری برای فعالیت رمزنگاری در اوایل زندگی بیت کوین تبدیل شد، اما پس از آن نظارت شدید بر صنعت رمزنگاری را آغاز کرد و مبادلات رمزنگاری را در سال ۲۰۱۷ به‌طور کامل ممنوع کرد. علاوه بر بانک خلق چین (PBOC) یا همان بانک‌مرکزی این کشور، پنج نهاد دولتی دیگر، فعالیت‌های مربوط به رمزنگاری را در چین نظارت می‌کنند.

اداره فضای مجازی چین فعالیت‌های مربوط به رمزنگاری آنلاین را کنترل می‌کند و هرگونه مشکلی که پیدا می‌شود را اصلاح می‌کند. FSB اشاره‌کرد که وزارت صنایع‌وفناوری‌اطلاعات وبسایت‌های مربوط به رمزارز غیرقانونی را ممنوع کرده و آنها را محکوم می‌کند.

China-regulate crypto

یکی‌دیگر از تنظیم‌کننده‌ها، وزارت امنیت عمومی است که فعالیت‌های رمزنگاری را که مظنون به فعالیت‌های غیرقانونی جنایتکارانه شامل جمع آوری غیرقانونی پول، تقلب و طرح‌های هرمی هستند ممنوع می‌کند.

همچنین بخوانید: قانون گذاری و نظارت بر ارز دیجیتال

درهمین‌حال، هیات نظارت بر بانک‌داری و بیمه چین به‌دنبال توسعه دارایی‌ها دیجیتال در چین و ریسک بالقوه آن در سیستم بانکی و صنعت بیمه است. در نهایت کمیسیون نظارت بر اوراق بهادار کشور که با صدور غیرقانونی اوراق بهادار مبارزه می‌کند، اکنون در حال تقویت تحقیقات در مورد مسائل مربوط به دارایی‌های دیجیتال است.


منبع News.bitcoin

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید