بلاک چین مقالات

حل‌ مشکل مقیاس‌ پذیری بلاک‌ چین با الگوریتم اجماع C2P

sha-256-scalability-blockchain
نوشته شده توسط kazem

در تعریف تخصصی بلاک چین آمده است که، بلاک چین فهرستی مرتبط از بلاک‌هاست و بلاک‌ها نیز گروهی از تراکنش‌ها هستند که با تریبی خاص در کنار یکدیگر قرارگرفته‌اند. به طور ساده بلاک چین شبیه یک پایگاه داده‌ (دیتابیس)است که جزئیات اضافی کمتری دارد.

یکی از مشکلات بلاک‌ چین یا همان تکنولوژی استفاده شده در ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت‌ کوین و اتریوم، مقیاس‌ پذیری یا مدیریت تراکنش‌های زیاد در ثانیه است.

شرکت فناوری ILCOIN مدعی‌شده‌است که مشکل مقیاس‌پذیری یا همان قابلیت گسترش بلاک‌ چین را با استفاده از الگوریتم اجماع C2P (پروتکل زنجیره‌ی فرمان) حل و صنعت بلاک‌ چین را متحول می‌کند.

Scalability-blockchain

مزایای فناوری بلاک‌ چین، که با ارز دیجیتال بیت‌ کوین پا به عرصه‌ی وجود نهاده، انکارناپذیر است. بااین‌حال، این فناوری کاستی‌های زیادی در ارتباط با سرعت، هزینه‌ی تراکنش و امنیت دارد که همگی روی مقیاس‌ پذیری آن تاثیر منفی گذاشته‌اند.

شرکت فناوری ILCOIN برای حل برخی از این نقایص، پروژه‌ای را راه‌اندازی کرده‌است که برای توسعه‌ی نسخه‌ای بهبود یافته از بلاک‌ چین بیت‌ کوین، از پروتکل SHA-256 استفاده می‌کند. هدف این شرکت ساختن یک سیستم اقتصادی جهانی مبتنی بر ارز دیجیتال با بهره‌گیری از راه‌حل‌های کیف پول و الگوریتم‌های اجماع جدید است.

در جدیدترین نسخه راهکار ارائه‌شده یا همان وایت پیپرهای ILCOIN، این شرکت به چند مورد از پیشرفت‌های خود اشاره می‌کند که مواردی زیر را شامل می‌شود.

  • کیف پول وب ILCOIN
  • بلاک‌چین اکسپلورر (Blockchain Explorer)
  • کیف پول آی‌او‌اس/اندروید ILCOIN
  • کد منبع، QT ویندوز/مکینتاش 
  • کیف پول ILC/BTC اندروید 

طراحی جدید کیف‌پول‌های تحت وب که گزینه‌های گرافیکی جدید و لایه‌های امنیتی پیشرفته‌ای دارد، به رمزگذاری کیف‌های پول کمک شایانی می‌کند. علاوه‌براین، این گروه مدعی شده‌اند که موفق به حل مشکلات شایع مرتبط با ارزهای رمزنگاری‌شده، از جمله مشکلات مربوط‌به SegWit، شده‌اند.

تحول در بازار بلاک‌چین با ورود الگوریتم اجماع جدید C2P

بلاک‌چین ILCOIN، محدودیت‌های مربوط‌به اندازه‌ی بلوک‌ها را تا ۲۵ مگابایت افزایش داده و این امکان را به ماینرهایILC می‌دهد که تراکنش‌های بالاتر را بهتر مدیریت کنند. در صورت انجام تراکنش‌های زیاد در زمان کوتاه، حد مجاز ۲ مگابایت در ازای هر بلوک در شبکه‌ی بیت‌کوین وقفه‌هایی در روند کار ایجاد می‌کند.

ILCOIN

SegWit تنها در صورتی در بیت‌کوین مؤثر خواهد بود که ۹۵ درصد از همه‌ی کاربران با استفاده از منبع جدید موافقت کنند تا بتوانند بلوک‌هایی را با اندازه‌های بزرگ‌تر بپذیرند. بلاک‌چین ILCOIN ماهیتی متمرکز دارد که یک امتیاز ویژه برای آن به‌شمار می‌آید، چرا که به این ترتیب گروه قابل کنترل است. باتوجه‌به اینکه روند توسعه در خود بلاک‌ چین اتفاق می‌افتد، این ویژگی به آن‌ها کمک می‌کند تا تنظیماتی را که صلاح می‌دانند انجام بدهند؛ این کار مستلزم پیگیری دقیق اکسپلورر و کیف‌پول است.

بسیاری از انواع بلاک‌چین‌ها از جمله بیت‌کوین، از مشکلات مختلف امنیتی و مقیاس‌ پذیری رنج می‌برند. ILCOIN با پروتکل اجماع «مقاومت کوانتومی» (Quantum Resistance) که به‌تازگی آن را منتشر کرده، نه‌تنها موفق شد اندازه‌ی بلوک‌ها را افزایش بدهد، بلکه امکان مقیاس‌ پذیری بهتر را هم برای فناوری SHA-256 فراهم آورده است.

رویکرد جدیدی که این گروه برای حل این مسئله اتخاذ کرده، توسعه‌ی موفق و کامل یک الگوریتم اجماع C2P (پروتکل زنجیره‌ی فرمان) است که با استفاده از سه نوع گره عمل می‌کند. گره‌های معمولی با شبکه همگام می‌شوند و کیف پول ایجاد می‌کنند. گره‌های تاییدکننده، اعتبار تراکنش‌ها را تضمین می‌کنند و گره‌های اصلی هم مسئول پیگیری امضاهای دیجیتال و تاییدیه‌ها هستند؛ همه‌ی امضاها دینامیک و به یکدیگر متصل هستند.

همچنین بخوانید: چهار مشکل اساسی ارزهای دیجیتال که مانع پذیرش عمومی می شود

استفاده از C2P، الگوریتم اجماع تازه تعریف‌شده‌ی شرکت ILCOIN، به شکل‌گیری بلاک‌ چین «مقاومت کوانتومی» منتهی می‌شود که ویژگی خاص این پروژه است و طوری طراحی شده است که دربرابر ۵۱ درصد از حمله‌های اشخاص ثالث مقاومت می‌کند. ILCOIN مدعی است که C2P، برخلاف بلاک‌چین‌های دیگری که مبتنی بر پروتکل‌هایی مانند PoS (اثبات مالکیت)، PoW (اثبات کار) و DPoS (اثبات مالکیت واگذارشده) هستند، این قابلیت را دارد که کل چشم‌انداز صنعت بلاک‌ چین را متحول کند.

توسعه‌ی قراردادهای هوشمند در بلاک‌چین SHA-256

هدف بلندپروازانه‌ای که پروژه‌ی ILCOIN دنبال می‌کند، آن است که ارز رمزنگاری‌ شده‌ی باکیفیت برای کاربران خود طراحی کند که علاوه‌بر کاربردهای متعدد خود، این قابلیت را هم داشته باشد که به‌عنوان مبنایی برای پایه‌گذاری یک اکوسیستم دیجیتال جدید در مقیاس جهانی معرفی شود.

به‌همین منظور، مدیران گروه ILCOIN می‌خواهند برنامه‌های خود را طوری توسعه ببخشند تا ILCOIN تنها بلاک‌ چینی باشد که از فناوری رمزگذاری SHA-256 برای توسعه‌ی قراردادهای هوشمند استفاده کند.

بیشتر بخوانید:تاثیر بیت کوین و بلاک چین در تغییر جهان پیرامون ما (1)

طبق برنامه‌ریزی‌ها، افزودن قراردادهای هوشمند سفارشی‌شده در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۹ انجام می‌شود و این گروه کار خود را در ابتدا با اضافه کردن پنج قرارداد در صنایع مختلف آغاز می‌کند؛ قوانین و جریمه‌های هر کدام از انواع قراردادهای هوشمند توسط خودشان تعریف خواهد شد.

پروژه‌ی ILCOIN، چهار سال پیش و توسط گروهی پایه‌گذاری شد که می‌خواستند نسخه‌ای اصلاح‌شده از ارز دیجیتال شناخته‌شده‌ی بیت‌ کوین بسازند. این پروژه که اکنون مستقل از سیستم بانکداری موجود عمل می‌کند، از پروتکل رمزنگاری SHA-256 PoW (اثبات کار) برای فرایندهای استخراج بهره می‌برد.

فناوری مذکور مدعی عملکردی سریع‌تر، ایمن‌تر و مقیاس‌ پذیرتر است و کل ILC عرضه‌شده بالغ بر ۲ و نیم میلیارد است. برنامه‌های بیشتر این گروه که فهرست آن‌ها در کوین مارکت کپ نیز ثبت شده است، شامل انجام تراکنش‌های بیشتر در آینده‌ای نزدیک و فراهم کردن شرکای تجاری متنوع برای هر کاربر می‌شود.

همچنین بخوانید: پروژه های جذاب بلاک چین


منبع venturebeat

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید