خبرها

کلاه برداری جدید به نام وان کوین، لیدر های وان کوین دستگیر شدند

onecoin
نوشته شده توسط kazem

طبق گفته وبسایت آن ها،  وان کوین (OneCoin) یک ارز دیجیتالی بر پایه رمزنگاری است که از طریق فرآیند استخراج تولید می شود و ادعا می کنند که در نهایت ۱۲۰میلیارد کوین استخراج خواهد شد.این الت کوین که بیشتر به عنوان یک اسکم جدی شناخته می شود هیچ بلاک چین عمومی و یا کیف پول نرم افزاری برای کاربران ندارد که بتوانند به صورت آفلاین به دارایی خود دسترسی داشته باشند. بیشتر به سیستمی دولتی شباهت دارد که کاربر راهی جز اعتماد به صادرکننده ندارد. 

از جمله دلایلی که می توان برای اسکم بودن وان کوین نام برد نوع کارکرد آن می باشد که بصورت هرمی است و دیگر آنکه بسیاری از افراد مرکزی آن، قبلا درگیر پروژه های اسکم مشابهی بوده اند.

دستگیری لیدرهای وان کوین

پلیس سنگاپور از دستگیری دو مرد در ارتباط با پروژه وان کوین  خبر داد. پیش از این نیز بانک مرکزی سنگاپور شرکت وان کوین را در لیست سیاه خود قرار داده بود.

بیشتر بخوانید: 25 اشتباه رایج در سرمایه گذاری ارز دیجیتال

این دو نفر به جرم تبلیغات گسترده برای ترویج وان کوین، عضوگیری و جمع آوری سرمایه به منظور برگزاری کلاس های آموزشی دراین باره، دستگیر شده اند. گفته می شود که این دو نفر از لیدرهای اصلی وان کوین بودند و تا کنون سرمایه هنگفتی را با فروش وان کوین در سنگاپور جمع آوری کرده اند.

شرکت وان کوین با بکارگیری تبلیغات شبکه ای و با ایده جذب سرمایه برای تولید محصولات آموزشی شروع به فعالیت کرد و چندی بعد با ارائه یک رمزارز با نام وان کوین اقدام به فروش آن برای جذب سرمایه اولیه نمود. تبلیغات چند سطحی این شرکت در اغلب کشورها انجام می شد و در کشورهای شرق آسیا تمرکز بیشتری داشت. با همین روش بیش از 3.8 میلیارد دلار سرمایه جذب و مدیرعامل آن متواری شد.

one-coin

چندی پیش پلیس امنیت آمریکا از دستگیری برادر و شریک مدیرعامل این شرکت در فرودگاه لس آنجلس خبر داد و خبرهایی از دستگیری مدیرعامل وان کوین خانم روژا ایگناتوف به گوش می رسد.

سازمان های امنیتی بسیاری از کشورهای درگیر موضوع به مردم هشدار دادند که وارد این شبکه هرمی نشوند. بانک مرکزی سنگاپور نیز این شرکت را در لیست سیاه خود و در میان شرکت های غیر مجاز قرار داد.

توقف فعالیت غیر مجاز وان کوین

توجه: پیش تر نیز در مورد غیر قانونی بودن این ارز گفته بودیم

 در ۲۷ آوریل داد و ستد این ارز در آلمان ممنوع شد. همچنین دستوری مبنی بر توقف فعالیت در آلمان برای شرکت های تابع آن صادر شد.

۲۷ فوریه ۲۰۱۷ تمام فعالیت های وان کوین در  کشور ایتالیا تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شد.

در آوریل ۲۰۱۷ دولت هند ۱۸ نفر را برای سازماندهی جلسات جذب نیروی جدید برای این ارز بازداشت کرد. 

در می ۲۰۱۷ کشور کشوری در سواحل شرقی آمریکای مرکزی به نام بلیز  گزارشی از فعالیت غیرقانونی OneLife Network Ltd ثبت کرد. 

onecoin-onelife

در ۱۶ژوئن ۲۰۱۷ مدیرعامل OneCoin Ltd ادعا کرد که وان کوین از طرف دولت ویتنام مجوز دارد چند روز بعد، وزارت برنامه ریزی و سرمایه گذاری ویتنام بیانیه ای مبنی بر جعلی بودن مدرک این ارز جدید منتشر کرد.

در سال ۲۰۱۶ در کشور چین نیز چندین سرمایه گذار دستگیر و بیش از ۲۰میلیون دلار توسط پلیس توقیف شد. دولت این کشور به مردم برای سرمایه گذاری و مشارکت در وان کوین هشدار داد.

دولت بلژیک در سال ۲۰۱۶ هشدار رسمی در برابر این ارز دیجیتال جدید منتشر کرد.

در سپتامبر ۲۰۱۶  بخش کلاهبرداری پلیس لندن اعلام کرد که این شرکت مجوز قانونی ندارد.

در ماه می ۲۰۱۷ بانک مرکزی مجارستان به گروه مبارزه با وان کوین پیوست و به شهروندان این کشور در رابطه با این ارز هشدار داد.

در آوریل ۲۰۱۷ بانک تایلند استفاده از وان کوین را غیر مجاز اعلام کرد.

توجه: در حال حاضر امکان تبدیل این ارز به هیچ ارز دیگری وجود ندارد و هیچ صرافی از آن پشتبانی نمی کند.


منبع  ارز دیجیتال

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید