ماینینگ

افزایش تعرفه برق برای ماینر های چینی

mining-price
نوشته شده توسط kazem

آقای محمود رضا حقی‌فام معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر از افزایش تعرفه برق برای ماینرهای خارجی از جمله چینی ها خبر داد. 

تغییر قیمت برق مصرفی ماینر ها

در پی تصمیمات دولت چین برای مقابله با استخراج رمزارزها در این کشور، ماینرهای چینی به دنبال کشوری مناسب برای راه اندازی شرکت ماینینگ خود بودند، که به دلیل پایین بودن هزینه برق از میانگین جهانی این احتمال می رفت که این ماینرها کشور ایران را مقصد بعدی خودشان قرار دهند.

در نشست خبری دیروز حقی‌فامدر این خصوص  اعلام کرد:

 پایین بودن تعرفه برق در ایران، موجب استقبال این تولیدکنندگان شده است و به دنبال تعیین تعرفه مجزا برای آنان هستیم.

حقی فام درباره نگرانی دولت از سو استفاده از برق یارانه ایران گفت:

در بحث سود آوری استخراج ارز دیجیتال، برق مصرفی در اولیت اول قرار دارد و هرچه هزینه برق مصرفی پایین تر باشد، سود حاصل از استخراج نیز بیشتر می شود، با توجه به این نرخ برق در سایر نقاط جهان بسیار بالا است، تولیدکنندگان ارز مجازی تمایل دارند در کشور‌هایی فعالیت کنند که نرخ برق کمتری داشته باشد تا تولید برای آن‌ها مقرون به صرفه باشد؛ و نظر بر این که برق در کشور ما به صورت یارانه ای است احتمال می‌رود تعداد این تولیدکنندگان افزایش یافته و فشار بیشتری به شبکه برق وارد کنند.اکنون نگرانی ما حضور بیشتر تولیدکنندگان ارز مجازی بین المللی با توجه به نرخ پایین برق و استفاده بیش از حد از برق است.

وی افزود:

مخالف فعالیت این تولیدکنندگان در کشور نیستیم، اما معتقدیم باید نرخ تعرفه برای آن‌ها بیشتر باشد و پول برق مصرفی را هم بدهند.

همچنین حقی فام در خصوص راهکارهای تبدیل این تهدید به فرصت اظهار داشت:

تعیین تعرفه صنعتی و یا صادراتی دو راهکار پیشنهادی است تا بتوان مصرف این مشتریان را مدیریت کرد.

قدرت هش بالا، مصرف زیاد برق

همان طور که می دانید استخراج ارز دیجیتال یک فرآیند پردازشی است که در این فرآیند برق زیادی مصرف می شود و چین قطب ماینینگ جهان است. شاید بتوان از این فرصت برای جذب سرمایه چینی ها و همچنین صادرات برق در شرایط تحریمی بهره برد.


نظر تیم ارزسل: استخراج ارز های رمزنگاری شده در حال حاضر به مهمترین موضوع بسیاری از کشورها تبدیل شده است، بسیاری از کشور ها در برخی موارد برق مورد نیاز خود را از کشور های دیگر خریداری می کنند، به همین دلیل برای جلوگیری ای کمبود برق فعالیت ماینرها را  ممنوع اعلام کرده است، در بعضی از کشور های پیشرفته هم از پنل های خورشیدی برای تولید برق مصرفی ماینرها استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: انت ماینر S17 شرکت بیت‌مین با توان محاسباتی بالای ۵۰ تراهش

دستگاه های ماینر با توان های قدرتی بالا نیاز به برق قوی تری دارند، بسیاری از دستگاه های ماینر مانند miner B3 و یا M3x که توان مصرفی بسیار بالایی دارند، از رده خارج شده اند. چرا که این دستگاه های برق بیشتری نسبت به میزان ماین خود مصرف می کنند. که تصویر زیر گویای همه چیز است.

asicminervalue-mx3

ماینر های چینی با آگاهی از این موضوع تصمیم دارند که دستگاه هایی که در سایر نقاط دنیا به دلیل بازده منفی کنار گذاشته شده اند را در بازار های ایران به کار بگیرند که این کار در چند ماه اول خسارت های زیادی به کشور وارد می کند، و اگر این روند ادمه پیدا کند در تابستان با کمبود شدید برق مواجه خواهیم بود.

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید