بیت کوین مقالات

بیت کوین چگونه کار می کند!

How bitcoin works
نوشته شده توسط kazem

بیت کوین چگونه کار می کند؟

معاملات بیت کوین بین کیف پول بیت کوین ساخته می شوند که به دلایل امنیتی به صورت دیجیتالی امضا شده اند. در این معاملات هر تراکنش آنلاین عمومی است، به عنوان مثال هر شرکت کننده می تواند نه تنها اطلاعات مربوط به فرستنده و مخاطبش را در بلاک چین عمومی مشاهده کند، بلکه کل تاریخچه معامله را پی‌گیری کند که قبل از آن، تا نقطه شروع اولین رمزنگاری بود است.

mining

برخی ترجیح می‌دهند که فقط بیت کوین را به امید افزایش ارزش خود در آینده نگه دارند ، اما تمام ماجرا در استفاده کردن از آنهاست، یعنی هزینه تراکنش ها. تا وقتی که شما شما بیت کوین را ذخیره کرده اید و استفاده نمی کنید، بلاک ها چگونه ایجاد شوند؟ بیایید با دقت به جزئیات آنها نگاهی بیندازیم

به خودی خود بیت کوین وجود ندارد ، فقط اسناد مربوط به تراکنش ‌های بیت کوین وجود دارد!

اول اینکه، بیت کوین وجود ندارد شاید خنده‌دارباشد، اما حقیقت دارد. آن‌ها حتی روی هارد دیسک هم نیستند . ما می‌گوییم که کسی بیت کوین دارد ، اما اگر به یک آدرس بیت کوین خاص نگاه کنید ، سکه‌های دیجیتال روی آن ذخیره نمی‌شوند ، مثلا ً دلار ، پوند یا روبل در حساب‌های بانکی قرار دارند و ذخیره می شوند. اما در مودر بیتکوین شما قادر نخواهید بود به هیچ شی فیزیکی یا حتی یک فایل الکترونیکی اشاره کنید و بگویید ” این بیت کوین است ” .

 

در عوض ، تنها سوابق تراکنش بین آدرس‌های متفاوت وجود دارد ،که بالانس آن رشد می کند و سپس سقوط می کند.. هر تراکنش که تا به حال رخ داده‌است در یک پایگاه داده به نام بلاک چین ذخیره می‌شود . به عنوان مثال ، اگر می‌خواهید بالانس روی هر آدرس بیت کوینی را بدانید ، باید به این ادرس ها نگاه کنید چیزی در آن نخواهید دید. بالانس باید با نگاه کردن به تمام تراکنش ‌هایی که مربوط به این آدرس هستند محاسبه شده و در زنجیره بلوکی ذخیره شوند .

تراکنش چیست ؟

برای این که ساده تر متوجه شوید با یک مثال ساده توضیح می دهیم مثلا علی مقداری بیت کوین را به سارا می فرستد این عمل یک تراکنش است که شامل سه نوع داده است:

ورودی (Input) – یک رکورد از اینکه بیت کوین ها از طرف علی می آیند.
مقدار(Amount) – تعداد بیت کوین هایی که علی به سارا می فرستد.
خروجی (Output) – آدرس بیت کوین سارا

انتقال بیت کوین ها چگونه است؟

برای ارسال بیت کوین به کسی، شما به دو چیز نیاز دارد: آدرس بیت کوین و یک کلید خصوصی. لازم نیست که بین آدرس Bitcoin و حساب بانکی یک قیاس داشته باشیم – هیچ وجه مشترکی بین آن‌ها وجود ندارد . به طور خاص ، برای ایجاد آدرس بیتکوین نیازی به پر کردن یک کپه کاغذ و ارائه هر گونه مدرکی برای شناسایی شما وجود ندارد . در حقیقت، آنها خودسرانه ایجاد می شوند و یک توالی تصادفی از حروف و اعداد را نشان می دهند. کلید خصوصی نیز ترکیبی از حروف و اعداد است، اما بر خلاف آدرس بیتکوین شما، مخفی نگه داشته می شود.

آدرس بیت کوین شما می تواند به عنوان جعبه سپر شفاف نمایان شود. هر کس می تواند به محتویات داخل آن نگاه کند اما تنها کسانی که کلید خصوصی دارند می توانند آدرس را باز کرده و از محتویات آن استفاده کنند

bitcoin-transaction

حال به کمک مثال قبلی مسئله را کمی ساده تر می کنیم، فرض کنیم که علی می خواهد چند ارز دیجیتال به سارا ارسال کند، برای این کار ابتدا یک «درخواست» برای انتقال را با استفاده از کلید خصوصی امضا می کند. که شامل سه نوع داده:

  • آدرس بیت کوین سارا که به علی فرستاده است.
  • علی درخواست انتفال را از طریق کیف پول خود به شبکه بیت کوین ارسال می کند.
  • نقش ماینرها در این مرحله است که یک تراکنش جدید در شبکه را با اضافه کردن آن به بلوک تراکنش تایید می‌کنند که این کاردر نهایت منجر به افزایش بالانس حساب سارا می شود

گاهی اوقات تأیید تراکنش کمی به تأخیر می افتد. چرا؟

پاسخ ساده است . این تراکنش ها توسط ماینرها که مشغول استخراج سکه‌های جدید هستند , تایید شده‌است. گاهی باید منتظر باشید تا آنها کار استخراج تراکنش های قبل از شما را به پایان برسانند. فرایند کشف هر بلوک توسط ماینر ها حدود ده دقیقه طول می کشد. با این حال، اگر شما این تراکنش ها را از طریق شرکت هایی مانند کوین بیس (Coinbase) و بیت پی (BitPay) و یا مشابه آن پرداخت کنید، لازم نیست منتظر بمانید چرا که این گونه شرکت ها(صرافی) یک مکانیسم برای تأیید فوری معامله پس از انتقال بیت کوین دارند.

اگر مقدار ورودی و خروج یک تراکنش متفاوت باشد چه ؟

باز هم این بیت کوین تنها به شکل سوابق معاملات که بین آدرس‌ها ایجاد شده‌است وجود دارد. در نتیجه ، یک دفتر بزرگ ( بلاک چین ) در هر مکان خاص ممکن است تعدد معاملات مختلف را مرتبط سازد.

blockchain

برای درک راحت تر موضوع وضعیت زیر را در نظر بگیرید، ما از طریق علی بیتکوین ها را به سارا می فرستیم حال فرض کنید تولد سارا است و دوستانش تصمیم دارند ارز دیجیتال به او هدیه بدهند.

بنابراین علی دو بیت کوین، فاطمه سه و مریم یک بیتکوین را با آدرس بیت کوین خودشان و در زمان های مختلف به سارا می فرستند، آدرس بیت کوین سارا در حال حاضر 6 بیت کوین افزایش یافته است اما این بدان معنا نیست که تراکنش های که دوستان او انجام داده اند به یک تراکنش تبدیل شده است، آنها می توانند با آدرس های مختلف به سارا بیتکوین بفرستند.

حال اگرعلی بخواهد بار دیگر مثلا 4 بیت کوین به سارا بفرستد کیف پول او سعی خواهد کرد از سوابق تراکنش های که با مقادیر مختلف ثبت شده است برای ایجاد تراکنش استفاده کند. پس بر اساس مثال ما از تولد سارا، علی می‌تواند با تراکنش‌های فاطمه (سه بیت کوین) و مریم (یک بیت کوین) بسته شود.

با این حال ، این احتمال وجود دارد که علی بخواهد تعدادی از بیت کوین را که نمی‌تواند از میزان تراکنش ‌های دیگر به دست آید، بفرستد. به عنوان مثال ، اگر علی تصمیم بگیرد که 1.5 بیت کوین را به یک دوست بفرستد، اما کیف پول او شامل چنین تراکنش های نیست و نمی تواند چنین مقدار های را اضافه کند یعنی علی نمی‌تواند معامله را به مقدار کوچک‌تر تقسیم کند، شما تنها می‌توانید از تراکنش ‌ها به عنوان یک کل استفاده کنید.

آیا باید هزینه تراکنش را پرداخت کنم؟

گاهی اوقات، اما نه همیشه. کمیسیون با توجه به عوامل مختلف محاسبه می شود. برخی از کیف های دستی به شما اجازه می دهد تا پاداش را به صورت دستی تنظیم کنید. هر بخشی از تراکنش که ذی‌نفع انجام نمی‌دهند یا به عنوان یک تغییر باز می‌گردند پاداش محسوب می‌شود . این تراکنش ها در فضای بلاک چین رها می شود تا ماینری که شانس حل بلوک تراکنش را دارد پاداش تعیین شده را به دست آورد.

در حال حاضراغلب استخراج کنندگان تایید تراکنش های خود را بدون مزد انجام می‌دهند. با این حال ، با توجه به این حقیقت که پاداش برای بلوک بعدی در حال کاهش است ، بعید است که این وضعیت بدون تغییر باقی بماند.

بیشتر بخوانید: پذیرش بیت کوین به چه عواملی بستگی دارد؟

قبلا یکی از واقعیت های بغرنج در مورد هزینه تراکنش های و معاملات بود به طوری که محاسبه آنها بسیار پیچیده بود اما بعد از بروز رسانی پروتکل ها این مشکل به نحوی ساده تر شد. مثلا به روز رسانی هسته نرم افزاری که معاملات را در بیت کوین مدیریت می کند، نحوه پردازش کمیسیون را تغییر داد تا به طور خودکار حداقل هزینه ی پرداخت را انتخاب شود.

آیا می توانم یک چک یا یک سند تایید انتقال بگیرم؟

بیتکوین واقعا حاکی از چک یا رسید نیست. اگر چه به روز رسانی های مورد انتظار راه کار با پرداخت ها را تغییر خواهد داد، که آنها را متفکر تر و کاربر پسند تر می کند. شرکت های پردازش مانند بیت پی نیز ویژگی های اضافی را ارائه می دهند که م که معمولا ً برای تراکنش ‌های بیتکوین استاندارد ، مانند اظهارات بیانیه و صفحات تایید سفارش ارایه می‌شوند.

اگر میخواهم بیت کوین را بفرستم چه؟

بیتکوین کامل از واحد های کوچکی به نام ساتوشی (0.00000001) تشکیل شده اند( این واحد را خالق آن ساتوشی ناکاموتو بیان کرده است) که هر 100 میلیون ساتوشی یک بیت کوین کامل را تشکل می دهند، شما می توانید هر مقدار ساتوشی که خواستید به طرف مقابل بفرستید و محدودیتی ندارید(بعضی شرکت های حداقل تراکنش را برای هر معامله قرار داده اند)

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید