بلاک چین

استفاده از فناوری بلاک چین در کسب و کار ها

blockchain-technology-in-business
نوشته شده توسط kazem

از زمان ظهور فناوری بلاک چین (Blockchain) تاکنون، به ویژه پس از افزایش بهای بیت کوین (Bitcoin) در سال ۲۰۱۷ و معطوف شدن توجه عموم به این حوزه نوظهور، کم‌تر پیش می‌آید که روزی بدون خبری جدید از این صنعت به پایان برسد. با افزایش روزافزون محبوبیت این حوزه جدید، تأثیر آن بر بازارهای مالی مختلف نیز افزایش می‌یابد؛ فناوری بلاکچین مسیری جدید را برای توسعه گشوده و رویکردی جدید را در اختیار سازمان‌ها و شرکت‌ها قرار داده تا با تکیه بر آن بتوانند با تغییرات همراه شده و کسب و کار خود را به نحوی کارآمدتر و با بازدهی بیشتر هدایت کنند. با این وجود، بسیاری از سازمان‌ها نسبت به این فناوری دیدگاه مثبتی نداشته و از همراه شدن با آن خودداری می‌کنند. وقتی صحبت از استفاده از فناوری بلاکچین و فناوری‌های پیشرفته به میاد می‌آید، نباید فراموش کرد که برندهای شناخته ‌شده‌ای نظیر IBM، فیس‌بوک (Facebook)، وال‌مارت (Wallmart) و غیره مسیر جدیدی را با تمرکز بر حوزه بلاک چین آغاز کرده‌اند که موجب پیشرفت و ارتقای قابل ملاحظه در کسب و کارشان شده است. اگر از جمله صاحبان مشاغلی هستید که به استفاده از فناوری بلاکچین در کسب و کار خود تمایل داشته و آن را مد نظر قرار داده‌اید، شاید این مقاله بتواند اطلاعات کارآمدی را در اختیار شما قرار دهد.

چرا به بلاک چین نیاز داریم؟

پیش از آن که به اصل مطلب بپردازیم، بهتر است درکی مناسب از علت نیاز به استفاده از فناوری بلاکچین در فرایندهای سازمانی داشته باشیم. سرمایه‌گذاری در فناوری‌هایی که می‌توانند موجب بهسازی فرایند‌ها شده و برتری‌های رقابتی به همراه داشته باشند، برای تمام شرکت‌هایی که قصد توسعه و پیشرفت را دارند امری ضروری است. از سال ۲۰۰۹ و با ورود نام بیت کوین به تیتر اخبار، فناوری بلاک چین توجه خاصی را به خود معطوف کرده است. گذشته از این که این فناوری یک پلتفرم غیر متمرکز (Decentralized) را فراهم آورده و شالوده وجود رمزارزها (Cryptocurrency) بوده است، مزایا و قابلیت‌های بسیاری نظیر ثبات، شفافیت، امکان ره‌گیری، امنیت داده و مراودات همتا (Peer-to-Peer) را به ارمغان آورده است.

blockchain

در صورت استفاده شرکت‌ها از هر یک از این قابلیت‌ها، امکان ارتقای فرایند‌ها و افزایش سطح رضایت مشتریان برای آن‌ها فراهم خواهد آمد. در دنیای امروز، داده‌ها در حقیقت پایه و اساس رشد سازمانی بوده و به همین دلیل، بسیاری از شرکت‌ها به دنبال راه‌کارهایی مقاوم در برابر دست‌ورزی داده و افزایش امنیت آن‌ها هستند. شبکه‌های مبتنی بر بلاک چین از سطح امنیتی فوق‌العاده‌ای برخوردار هستند و به همین دلیل، داده‌ها و اطلاعاتی که در این پلتفرم‌ها به صورت رمزنگاری شده نگهداری می‌شوند، تا حد بسیار زیادی در برابر سرقت، دست‌ورزی و تغییر مصون هستند. اگرچه نمی‌توان به طور قطع چنین ادعایی کرد، اما شبکه‌های بلاک چین خصوصی (Private Blockchain) قابلیت مقابله با هرگونه حملاتی را دارند.

استفاده از بلاک چین در نظام سازمانی

استفاده از فناوری‌های جدید در نظام‌های سازمانی و شرکتی نیازمند ایجاد تغییر در فرایندها، زیرساخت و عملیات‌های مختلف شرکت می‌باشد؛ لذا با توجه به پیچیدگی و دشواری این فرایند، بهتر است در وهله اول مراحل و اقدامات مختلفی را برای چنین تغییر تعریف کرده تا بتوان به صورت گام به گام و با کم‌ترین هزینه به بهترین نتیجه دست یافت.

همچنین بخوانید: کامپیوترهای کوانتومی؛ تهدید برای فناوری بلاک چین

گام اول: کسب آگاهی

با توجه به اهمیت اطلاعات، پیش از هر اقدامی بایستی نسبت ارتقای بینش خود نسبت به فناوری بلاک چین اقدام کنید. اگر قصد استفاده از بلاک چین را در نظام سازمانی خود دارید، در وهله اول اطلاعات خود را نسبت به این فناوری افزایش داده و کاربردهای آن را مورد بررسی قرار دهید؛ از این طریق، مسیر شما برای اجرای تغییرات روشن‌تر شده و با حوزه‌های کاربرد بلاک چین در نظام خود آشنا خواهید شد. حتی اگر از افراد مشرف به حوزه فناوری نباشید، اطلاع از مقدمات و اصول این فناوری به شما در هم‌گام شدن با تغییرات بازار کمک کرده تا بتوانید بهینه‌ترین شیوه کاربرد بلاک چین را پیدا کنید.

گام دوم: استخدام کادر خبره

مسلماً سپردن کار به دست کاردان، سریع‌ترین مسیر برای رسیدن بالاترین بازدهی است؛ به همین دلیل، اولویت دوم در اجرای تغییرات، یافتن افراد خبره و متخصص در حوزه فناوری بلاک چین است.

blockchain

به خاطر داشته باشید که شرکت‌های بزرگی نظیر IBM و فیس‌بوک برای این که بتوانند فناوری بلاک چین را به کارآمدترین شیوه در نظام خود جای دهند، بخشی جداگانه را تأسیس کرده‌اند که در آن افراد متخصص و با تجربه تمام تمرکز خود را بر روی بررسی فناوری بلاک چین و توسعه کاربردی‌ترین شیوه‌ها برای بهره‌گیری از آن در فرایندهای سازمانی قرار داده‌اند. به همین دلیل بهتر است شما نیز از اطلاعات، تجربه و خدمات افرادی که در این حوزه نوظهور تخصص دارند بهره بگیرید.

گام سوم: شناسایی حوزه‌های مناسب

مسلماً آشنایی با بلاکچین به تنهایی کافی نبوده و تضمین کننده موفقیت نخواهد بود؛ برای رسیدن به حداکثر کارایی، بایستی تغییرات مناسب را در حوزه‌ها و قسمت‌های صحیح اعمال نمود. به عنوان مثال، اگر شرکت شما در زمینه ارائه خدمات پیک فعالیت می‌کند، استفاده از فناوری بلاک چین برای ره‌گیری مسیر و محل پیک‌ها اقدامی کارآمد خواهد بود. یکی دیگر از مواردی که بایستی مد نظر داشته باشید، انجام تحقیق و مطالعات کافی پیش از اعمال تغییرات است؛ بهتر است رقبای خود را مورد ارزیابی قرار داده تا از اشتباهات آن‌ها درس بگیرید. از این طریق مسیر اجرای کارآمد تغییر و تحولات هموارتر خواهد بود.

گام چهارم: درک توقع مشتریان

از آن‌جایی که هدف نهایی تمامی این اقدامات، تأمین نیاز مشتریان و افزایش سطح رضایت آن‌ها از خدمات شما است، آگاهی از توقع مشتریان یکی از عوامل کلیدی در رسیدن به موفقیت خواهد بود؛ با آگاهی از نیازهای مشتریان خود می‌توانید حوزه‌هایی که نیاز به تغییر دارند با بهتر بشناسید. به عنوان مثال، ممکن است مشتریان شما انتظار کاهش در نرخ خدمات، افزایش سرعت عملیات‌ها و فراهم آمدن امکان ره‌گیری اطلاعات را از کسب و کار شما داشته باشند. همان طور که می‌دانید، تمامی این توقعات را می‌توان با استفاده صحیح از فناوری بلاکچین در فرایندهای مناسب تأمین نمود.

جمع‌بندی

در نهایت نباید فراموش کرد که بلاک چین یکی از مهم‌ترین فناوری‌هایی است که طی سال‌های اخیر به جهان معرفی شده است. همان طور که فناوری اینترنت که روزی تنها از سوی تعداد انگشت شماری از سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت، امروزه به بخشی لاینفک از زیرساخت تمامی سازمان‌ها، شرکت‌ها و کسب و کارهای موفق بدل شده است، فناوری بلاک چین نیز در آینده نه چندان دور با همین گستردگی مورد پذیرش و کاربرد قرار خواهد گرفت. به خاطر داشته باشید که به رغم کارایی منحصر به فرد و گسترده بلاک چین در حوزه‌های مختلف، شیوه استفاده از این ابزار نوظهور عامل تعیین کننده در موفقیت بوده و به همین دلیل پیش از هرگونه تغییر، بهتر است تا حد امکان آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید.

بیشتر بخوانید: استفاده از بلاک چین در توسعه اپلیکیشن های موبایل

درباره نویسنده

kazem

xan
Student of pure mathematics
Interested in the technology of the day and cyberspace

نظر بدهید